Web katalog
Najčitanije
Najčitanije zadnjih 7 dana
Najkomentiranije
Najbolje ocijenjeno
Statistika
- Ukupno registriranih korisnika: 9914
- Ukupno članaka: 23656
- Ukupno komentara: 2087
- Posljednji unos: Imenovan novi Nadzorni odbor Aluminija
- Zadnja promjena: 11.01.2019. 23:44
Općinska inspekcija zapečatila gradilište

Nekoliko stotina mještana Gromiljaka, okolnih kiseljačkih naselja ali i Fojničana koji mjesecima dežuraju na rijeci Željeznici braneći investitoru da započne s gradnjom mini centrale, okupilo se danas pred ulazom u tvrtku "Grakop" u naselju Gromiljak. Kako je okupljenima pojasnila Mirjana Barbić, predsjednica Udruge "Eko srce Gromiljak" bilo je to posljednji prosvjed prije trajne blokade tvrtke koja mimo volje mještana instalira asfaltnu bazu.
"Nas se nije pitalo želimo li asfaltnu bazu uz naše domove. Mi uz asfaltnu bazu živjet nećemo niti ćemo dozvoliti da netko zarađuje tako što nas truje. Ako će bit tako mi selimo odavde, ali prije toga želimo financijske stručnjake koji će procijeniti vrijednost naše imovine i obešteti nas", poručila je Barbićeva.
Anto Grgić, pravni zastupnik mještana kojeg je angažirala Eko udruga pobrojao je Zakone koje je investitor prekršio. To su, istaknuo je, Zakon o građenju i Zakon o prostornom uređenju Srednjobosanske županije.
"Jedini dokument kojeg investitor ima je okolinska dozvola koju mu je izdalo Federalno ministarstvo okoliša i turizma, a koja do okončanja sudskog postupka kojeg je pred Županijskim sudom u Sarajevu protiv Ministarstva okoliša i turizma F BiH pokrenula općina Kiseljak, nije pravomoćna", izjavio je odvjetnik Grgić te izravno optužio i općinsku inspekciju koja je po njegovu mišljenju dosad trebala zapečatiti bespravni objekt asfaltne baze.
"Žalba protiv rješenja općinske inspekcije ne odgađa njezino izvršenje. Nema nikakvog razloga za odgodu kao što se ne smije ni dopustiti investitoru da problem s pravne razine digne na nacionalnu. To je u ovoj državi očito popularno", kaže Grgić.
Na prosvjed je došao i Mladen Mišurić Ramljak, načelnik općine Kiseljak koji je asfaltnu bazu koju instalira tvrtka "Grakop" i njezin vlasnik Šukrija Melezović, nazvao školskim primjerom bespravne gradnje.
"Općina je reagirala pravodobno. Problem je u podijeljenim nadležnostima", pojasnio je načelnik općine Kiseljak obečavši okupljenima da će se općina Kiseljak nastaviti svim zakonskim sredstvima boriti protiv projekta kojeg ne žele mještani, ali i projekta čiju gradnju nisu prepoznali općinski Prostorni i Urbanistički plan.
Još za trajanja dvosatnog mirnog prosveda, u Gromiljak je došla Ljilja Lovrić, zaposlenica općinske građevinske inspekcije te zapečatila objekt.
U krugu poduzeća "Grakop" novinare je nakon prosvjeda primio Šukrija Melezović, vlasnik "Grakopa". Ulazak u krug poduzeća onemogućen je međutim Anti Majiću, predstavniku mještana Gromiljaka. Melezović je pred novinarima ponovio već poznata stajališta o tomu da je baza ekološki potpuno prihvatljiva te da će on prije puštanja u pogon pribaviti sve potrebne dozvole. Argumenti na koje se poziva Melezović su pravo na rad, te razvoj cijelog kraja.
"Trenutačno imam 88 radnika, a u sezoni ih je 120. Želim tim ljudima omogućiti da rade, a zagađivača u općini Kiseljak ima koliko hoćete ali oni nikomu ne smetaju. Svima smeta samo Šukrija jer je Bošnjak. U pozadini je nacionalna netrpeljivost, a ne borba za čist okoliš", izjavio je vlasnik "Grakopa".
Na novinarsko pitanje ima li u "Grakopu" ijedan zaposlenik koji nije bošnjačke nacionalnosti Melezović je odgovorio. "Nema. Vi ste nas protjerali odavde. Ali mi smo se vratili i tu smo! ".
Inače, peticiju protiv gradnje asfaltne baze u Gromiljaku dosad je potpisalo preko tisuću osoba. Među njima ima i potpisnika bošnjačke nacionalnosti. Iz razumljivih razloga među potpisnicima nema zaposlenika tvrtke "Grakop" niti članova njihovih obitelji. To u Eko udruzi kažu potpuno razumiju. No, usprkos tomu nacionalnu pozadinu prosvjeda potpuno isključuju. Pravo na čist okoliš, zrak, vodu, tlo te u konačnici svoje i zdravlje svoje djece, jedina im je motivacija za borbu protiv asfaltne baze. Poput Fojničana koji im pružaju potporu spremni su kažu to pravo braniti mjesecima pa i godinama dežurajući na ulazu u "Grakop".
(artinfo.ba/ap)
Vezani članci
- Ilija Cvitanović: Kad me Slavo Kukić napada, to je napredak
- Ramiz Halkić i Anel Šahinović predstavljat će Hrvate u Domu naroda
- Košarac: Vidljivo je da dva od tri konstitutivna naroda u BiH nisu zadovoljna stanjem u zemlji
- Nadbiskup Hoser: Najveći plodovi Međugorja su obraćenja
- Pogaziš popis iz '91, prekršiš Ustav FBiH i formiraš etnički čistu Vladu Kantona Sarajevo
- Arhiva vezanih članaka
Nema komentara