Web katalog
Najčitanije
Najčitanije zadnjih 7 dana
Najkomentiranije
Najbolje ocijenjeno
Statistika
- Ukupno registriranih korisnika: 9891
- Ukupno članaka: 23656
- Ukupno komentara: 2087
- Posljednji unos: Imenovan novi Nadzorni odbor Aluminija
- Zadnja promjena: 11.01.2019. 23:44
Osim mljevenja žita mlin će imati ekološko, ali i edukativno značenje za žitelje ovog kraja

Vitez – Braća Dragan i Marko Grabovac obnavljaju mlin star više od stotinu godina
Osim mljevenja žita mlin će imati ekološko, ali i edukativno značenje za žitelje ovog kraja
Na mlinu će sve biti kao što je bilo prije stotinu i više godina, od vitlova, lopatica, vodilica, žitnih ambara pa sve do mlinskih kamenova
Izgrađen je prije više od 120 godina i dugo je bio jedan od simbola starog Viteza. Riječ je o poznatom Grabovćevu mlinu, na potoku Kremenik, pritoci rijeke Lašve. Pritoka je duga tek oko 1.000 metara, ali dovoljno bogata vodom, koje nikada, pa ni za vrijeme najvećih suša, nije manjkalo za pokretanje šest vitlova, ili jednostavnije rečeno, šest mlinskih kamenova. Istina, već duže vremena i nije bilo potrebe za rad svih šest vitlova.
No, kažu braća Grabovac, Dragan i Marko, krajnje je vrijeme, sanirati, renovirati stari mlin koji je bio i ostao obiteljsko znamenje, ali i hranitelj obitelji u neka stara i teška vremena. A mlin je, uz to, i obiteljska tradicija, od djeda Marka, oca Ive i strica Stipe, a braća Dragan i Marko žele tu tradiciju sačuvati i za buduće naraštaje. Braća vjeruju, a njihove ih obitelji u tomu podržavaju, da će mlin ponovo proraditi i raditi jer nema kruha i pogače ljepše i ukusnije od one koja je napravljena od domaćeg žita mljevenog u tradicijskom mlinu.
Njihove nakane su prepoznali i u Federalnom ministarstvu turizma, pa su obnovu znamenitog Grabovčeva mlina i financijski podržali.
„Važna je i bilo kakva podrška, a mi ćemo, već nekako rekonstruirati i mlin pustiti u funkciju“, kaže Dragan. Imaju još nekih planova i s uređenjem okoliša mlina, pa se nadaju i podršci Ministarstva prostornog uređenja i okoliša Srednjobosanske županije. Očekuju da će mlin, uz onu prvobitnu nakanu i namjenu - mljevenje žita plodnih lašvanskih oranica - imati i onu drugu, treću - ekološku edukativnu, školsku i povijesnu.
Na obnovljenom mlinu sve biti kao što je bilo prije stotinu i više godina, od vitlova, lopatica, vodilica, žitnih ambara pa sve do mlinskih kamenova.
| VL | HB.org |
Vezani članci
- Ilija Cvitanović: Kad me Slavo Kukić napada, to je napredak
- Ramiz Halkić i Anel Šahinović predstavljat će Hrvate u Domu naroda
- Košarac: Vidljivo je da dva od tri konstitutivna naroda u BiH nisu zadovoljna stanjem u zemlji
- Nadbiskup Hoser: Najveći plodovi Međugorja su obraćenja
- Pogaziš popis iz '91, prekršiš Ustav FBiH i formiraš etnički čistu Vladu Kantona Sarajevo
- Arhiva vezanih članaka
Nema komentara