Web katalog
Najčitanije
Najčitanije zadnjih 7 dana
Najkomentiranije
Najbolje ocijenjeno
Statistika
- Ukupno registriranih korisnika: 9877
- Ukupno članaka: 23656
- Ukupno komentara: 2087
- Posljednji unos: Imenovan novi Nadzorni odbor Aluminija
- Zadnja promjena: 11.01.2019. 23:44
Otvoreno pismo nezadovoljnog Hrvata iz Kotor Varoši

KOTOR VAROŠ - U općini Kotor- Varoš nije zaposlena nijedna osoba hrvatske nacionalnosti u javnim entitetskim poduzećima, niti u općinskim službama.
Nezadovoljstvo zbog te činjenice, a imajući u vidu da je prije rata u toj lokalnoj zajednici živjelo 10.690 Hrvata, ukazao je i "jedan od nezadovoljnih“ raseljenih kotorvaroških Hrvata Ivanko Šubara.
Stoga je uputio i pismo načelniku Općine Kotor-Varoš Daliboru Vučanoviću, a sadržaj je objavljen i na internet stranici Banjalučke biskupije.
I prilikom nedavnog Vučanovićevog boravka u Welsu rekao mu je da su kotorvaroški Hrvati nezadovoljni svojim trenutnim statusom i da je jedan od glavnih problema njihova nezastupljenost u radu javnih službi općine, sudstva, policije, vojske i u državnim firmama poput Elektrodistribucije, Šumarije, Telekomunikacija i slično.
-Hrvatski narod po Dejtonskom sporazumu je konstitutivni narod na području cijele BiH, pa tako i na području Republike Srpske, i kao konstitutivni narod zakonski treba biti zastupljen u svim institucijama, što u Republici Srpskoj nije slučaj, već se stiče dojam da se stvaraju etnički čiste općine, s obzirom na to da su Hrvati 1991. godine u Kotor-Varoši činili 29 posto stanovništva, a danas su svedeni na minimum od oko 3-4 posto - naveo je Šubara u pismu načelniku Kotor-Varoši.
Ukazao je i da dosadašnja politika diskriminacije Hrvata prilikom raspodjele radnih mjesta nema za cilj građansku i nacionalnu pravednost, već dovodi hrvatski narod u situaciju da svoja prava započne tražiti u međunarodnim sudovima.
-Mi Hrvati Kotor-Varoši smo agresijom, progonstvom na nasilan način protjerani s naših vjekovnih ognjišta a naša imovina konfiscirana, opljačkana i dodijeljena srpskim porodicama na korištenje i vraćena je samo na papiru dok su štete i obeštećenja izostali. Očigledno je da ne postoji ozbiljna namjera ni sa strane Vlade RS-a a isto tako ni od Općine Kotor-Varoš da se ispravi nepravda i nezakonito protjerivanje kao i sve posljedice proizašle iz toga. Ozbiljan povratak i uključivanje Hrvata u izgradnju zajedničkog grada može započeti samo pravednim zakonom zagarantiranim zapošljavanjem Hrvata u sve institucije, a oni će raditi na daljnjem uključivanju Hrvata u život grada i brinuti se za održivi povratak onih koji se za to odluče - navodi se u ovom pismu.
Hrvati u dijaspori, naglasio je Šubara, imaju veliki privredni potencijal, ali nisu spremni ni na kakva ulaganja toliko dugo dok je na djelu njihova diskriminacija.
Poziva i na zajedničko organiziranje okruglog stola da bi u dijalogu sagledali sve činjenice i zajedno pronašli prihvatljiva rješenja.
U protivnom, naveo je, bit će prisiljeni da u rješavanje njihovih problema uključe visokog predstavnika Valentina Inzka i sve druge institucije.
dnevno.ba
Vezani članci
- Ilija Cvitanović: Kad me Slavo Kukić napada, to je napredak
- Ramiz Halkić i Anel Šahinović predstavljat će Hrvate u Domu naroda
- Košarac: Vidljivo je da dva od tri konstitutivna naroda u BiH nisu zadovoljna stanjem u zemlji
- Nadbiskup Hoser: Najveći plodovi Međugorja su obraćenja
- Pogaziš popis iz '91, prekršiš Ustav FBiH i formiraš etnički čistu Vladu Kantona Sarajevo
- Arhiva vezanih članaka
Nema komentara