Web katalog
Najčitanije
Najčitanije zadnjih 7 dana
Najkomentiranije
Najbolje ocijenjeno
Statistika
- Ukupno registriranih korisnika: 9891
- Ukupno članaka: 23656
- Ukupno komentara: 2087
- Posljednji unos: Imenovan novi Nadzorni odbor Aluminija
- Zadnja promjena: 11.01.2019. 23:44
Padaju odluke iz revizije

Doznajemo – Sudovi počeli poništavati odluke o ukidanju prava braniteljima
Padaju odluke iz revizije
■ Sud poništio Zukanove naloge, braniteljima se vraćaju prava
■ Osporeni članak bio je temelj za 50 posto dosadašnjih odluka u reviziji
■ Ustavni sud FBiH odlučio - svi nositelji ratnih odličja moraju se vratiti u prava
Mjerodavni sudovi u Federaciji BiH počeli su poništavati odluke o ukidanju braniteljskih, odnosno mirovinskih prava, utemeljene na neustavnim odredbama Zakona o provedbi kontrole zakonitosti korištenja prava iz oblasti braniteljsko-invalidske zaštite FBiH, doznaje „Večernjak“.
Odluka suda
Županijski sud u Mostaru je prihvatio tužbu Nijaza Malkoča iz Bihaća protiv Federalnog zavoda mirovinskog i invalidskog osiguranja, koji mu je ukinuo pravo na mirovinu pozivajući se na izvršenu reviziju u okviru Ministarstva za pitanja branitelja FBiH. U obrazloženju odluke sud se poziva na presudu Ustavnog suda Federacije koji je utvrdio da članak 9. Zakona o provedbi kontrole zakonitosti korištenja prava iz oblasti braniteljsko-invalidske zaštite FBiH, u dijelu koji se odnosi na potvrde (rješenja) izdane u upravnom postupku na temelju izjava svjedoka, nije u suglasnosti s Ustavom FBiH. Kako je Malkoč jedan od onih kojem je u reviziji pravo oduzeto upravo temeljem osporene zakonske odredbe, odluka suda u Mostaru potpuno je logična i očekivana. To sasvim sigurno neće biti jedini primjer, jer će i ostali mjerodavni sudovi u sličnim sporovima koje pokreću oštećeni branitelji, poštovati stav Ustavnog suda FBiH o neustavnosti pojedinih odredbi Zakona o provedbi kontrole zakonitosti korištenja prava iz oblasti braniteljsko-invalidske zaštite. Ovim je na najbolji način demantirana i tvrdnja ministra Zukana Heleza da presuda Ustavnog suda FBiH ni na koji način neće dovesti u pitanje provedenu reviziju. Naprotiv, osobe koje su bile uključene u proces revizije braniteljske populacije tvrde kako je u slučaju skoro polovine osoba izvedenih iz prava to urađeno upravo temeljem neustavne zakonske odredbe iz članka 9.
Isplata zaostataka
Iako je riječ o nepotpunim podacima, približno tisuću osoba bi sudskim putem moglo dokazati da su im prava oduzeta nezakonito. Svima njima će, kao i Malkoču, Federacija morati isplatiti zaostale naknade za period tijekom koje im je neustavno bilo oduzeto pravo, a na Federaciju će pasti i teret sudskih troškova u svim ovim pojedinačnim predmetima.
- Ova presuda iz Mostara otvara mnoga pitanja, a dva su posebno značajna. Prvo, tko će snositi troškove nastale zbog primjene neustavnih zakonskih odredbi, a drugo, možda i važnije pitanje je jesu li osobe kojima su prava oduzeta temeljem neustavnih odredbi prošle reviziju ili ne, odnosno hoće li ti pripadnici braniteljske populacije ponovno biti podvrgnuti nekoj novoj reviziji, kaže naš sugovornik koji je izravno bio uključen u provedbu revizije.
■ ZAKON
Federalna vlast će morati osmisliti neki novi koncept zakona o reviziji, jer je nakon ovakve sudske presude postojeći proces potpuno kompromitiran
■ NAKNADE
Vlada će sad imati problema, jer će morati vratiti značajan broj korisnika u pravo i retroaktivno im isplatiti naknade, a riječ je o milijunskom iznosu
■ PRESUDA
Odluka Županijskog suda u Mostaru sigurno neće biti jedina, jer će i drugi sudovi u pojedinačnim predmetima morati poštovati presudu Ustavnog suda FBiH
■ 50 posto je procijenjeni broj odluka o ukidanju stradalničkog prava koja su donesena temeljem neustavnog članka federalnog zakona o reviziji
■ 30 tisuća je okvirni broj korisnika braniteljskih naknada koji su to pravo stekli temeljem izjava svjedoka ili potvrda udruga
■ 90 tisuća osoba je ostvarilo pravo na mirovinu temeljem Zakona o MIO, a osnova za mirovinu bio im je dvostruki staž u vrijeme rata
Presuda - Ustavni sud Federacije BiH odlučio
SVI NOSITELJI RATNIH ODLIČJA MORAJU SE VRATITI U PRAVA
Nova presuda je dokaz kako je revizija koju provodi Zukan Helez u Federaciji nelegalna
Ustavni sud Federacije BiH donio je presudu u vezi cenzusa za nositelje ratnih odličja, a po apelaciji Živka Budimira, predsjednika FBiH. Presudom je utvrđeno da cenzus nije u suglasnosti s Ustavom FBiH, te temeljem te presude više ne postoji pojam cenzusa i on se ne može primjenjivati na nositelje ratnih priznanja i odličja, priopćeno je Iz Ureda predsjednika FBiH.
To, praktično, znači da svi nositelji ratnih odličja koji su izgubili prava, nakon uvođenja cenzusa, presudom moraju biti vraćeni u pravo.
Iz Ureda predsjednika FBiH podsjećaju da je Ustavni sud FBiH u ponedjeljak donio još jednu odluku, a po apelaciji predsjednika FBiH. Utvrdio je da uredba Vlade FBiH o privremenom preuzimanju dijela dužnosti prijašnjeg federalnog Ministarstva obrane o raspolaganju arhivom, također, nije sukladna Ustavu FBiH.
Odluku Ustavni sud FBiH temelji na odredbama Ustava FBiH o podjeli nadležnosti između zakonodavne i izvršne vlasti, te je prema tim odredbama Vlada FBiH prekoračila Ustavom utvrđene nadležnosti.
Ustavni sud FBiH donio je ovakvu odluku po zahtjevu predsjednika FBiH Živka Budimira za ocjenu ustavnosti podzakonskog akta Vlade FBiH o organizaciji dužnosti prijašnjeg federalnog Ministarstva obrane koje temeljem Zakona o obrani nisu prenesene u nadležnost institucija BiH.
Vezani članci
- Ilija Cvitanović: Kad me Slavo Kukić napada, to je napredak
- Ramiz Halkić i Anel Šahinović predstavljat će Hrvate u Domu naroda
- Košarac: Vidljivo je da dva od tri konstitutivna naroda u BiH nisu zadovoljna stanjem u zemlji
- Nadbiskup Hoser: Najveći plodovi Međugorja su obraćenja
- Pogaziš popis iz '91, prekršiš Ustav FBiH i formiraš etnički čistu Vladu Kantona Sarajevo
- Arhiva vezanih članaka
Nema komentara