Web katalog
Najčitanije
Najčitanije zadnjih 7 dana
Najkomentiranije
Najbolje ocijenjeno
Statistika
- Ukupno registriranih korisnika: 9877
- Ukupno članaka: 23656
- Ukupno komentara: 2087
- Posljednji unos: Imenovan novi Nadzorni odbor Aluminija
- Zadnja promjena: 11.01.2019. 23:44
Plenković u Mostaru: Nastavit ćemo pomagati, jer bez znanosti, kulture, medija, nema ništa

Završavajući svoj dvodnevni posjet Bosni i Hercegovini razgovorima s predstavnicima Hrvatskog Narodnog sabora BiH, te posjetom Sveučilištu u Mostaru, Hrvatskog narodnog kazalištu Mostar, hercegovačkim franjevcima, te susretom sa predstavnicima Sveučilišne kliničke bolnice Mostar premijer Hrvatske Andrej Plenković izrazio je odlučnost pomoći BiH na njenom europskom putu u osiguranju jamstava za ravnopravnost Hrvata, te nastavku pomoći projektima iz znanosti, kulture i drugih oblasti, javlja Hrvatski Medijski Servis.
“Naš aktivizam na vanjskopolitičkom planu, na projektnoj suradnji, europskom putu u gospodarskoj suradnji bit će manifestiran konkretnim aktivnostima. Hrvatska još ima najsvježije iskustvo od svih članica i taj transfer znanja naših eksperata iz svih područja bit će sigurno blagotvoran u aktivnostima koji će stručnjaci raditi iz svih resora u BiH. Mi ćemo taj proces podupirati. Odlučan sam na najkonstruktivniji način pomoći i koheziju BiH i njen europski put i jamstvo ravnopravnosti Hrvata u BiH”, izjavio je Plenković nakon što se u Mostaru s ministrima iz svoje vlade susreo s predstavnicima Hrvatskog Narodnog Sabora BiH.
Plenković je ocijenio da su svi razgovori koje je vodio jučer u Sarajevu i s predstavnicima Vijeća ministara, Parlamentarne skupštine BiH, članovima Predsjedništva BiH, te vjerskim poglavarima bili pozitivni i konstruktivni.
Upitan kako to da Zagreb osuđuje referendum u Republici Srpskoj, dok istovremeno predstavnici vlasti tog entiteta podupiru zahtjeve bh. Hrvata za ravnopravnošću Plenković je kazao kako Hrvatska ne podržava aktivnosti koje vode destabilizaciji i podizanju tenzija u BiH, a da je na legitimnim predstavnicima konstitutivnih naroda da vode dijalog o pronalasku najboljih rješenja.
Hrvati predvodnici europskog puta
Hrvatski član Predsjedništva, predsjednik HNS BiH i HDZ BiH Dragan Čović kazao je kako su Hrvatska i sam hrvatski premijer Plenković, dok je bio zastupnik u Europskom parlamentu pružali ogromnu pomoć bez koje BiH ne bi uspjela podnijeti aplikaciju za članstvo u EU 15. veljače ove godine, te kako očekuje nastavak pomoći na europskom putu BiH , odnosno u dobivanju statusa kandidata za članstvo u EU do kraja 2017.-te godine.
Čović je naglasio kako će, na tom europskom putu, do 31. siječnja sljedeće godine biti nužno izmijeniti Izborni zakon, kako bi se implementirala presuda u predmetu “Sejdić - Finci”, kako bi se otklonila diskriminacija nacionalnih manjina u izboru za Predsjedništvo BiH i Dom naroda, ali i riješilo pitanje ravnopravnosti Hrvata. Kazao je kako vjeruje da će se uskoro provesti i odluka Ustavnog suda oko Mostara, odnosno usvojiti nova izborna pravila kako bi se održali izbori u ovom gradu, te da vjeruje da će i Središnje izborno povjerenstvo donijeti odluku o ponavljanju izbora u Stocu, nakon što pravosudna tijela sankcioniraju one koji su izazvali nasilje u Stocu i prekinuli izbore u tom gradu.
Posjet Sveučilištu, HNK Mostar, franjevcima….
Hrvatski premijer Andrej Plenković tijekom boravka u Mostaru susreo se i s rektoricom Sveučilišta u Mostaru dr.sc. Ljerkom Ostojić i članovima Senata te potom s Upravnim odborom Sveučilišne kliničke bolnice Mostar. Na sastanku se razgovaralo o dosadašnjoj uspješnoj suradnji RH i Sveučilišta u Mostaru te o mogućim budućim projektima.
Nakon sastanka s izaslanstvo HNS-a BiH, Plenković se susreo s provincijalom hercegovačke franjevačke provincije fra Miljenkom Štekom te obišao Dom za siromašne studente, te Franjevačkog samostana sv. Petra i Pavla, a potom je posjetio Hrvatsko narodno kazalište u Mostaru.
Ravnatelj HNK Mostar Ivan Vukoja predstavio je premijeru Plenkoviću revidirani projekt, koji je pred završetkom, prema kojem će NK Mostar imati veliku dvoranu s oko 500 sjedišta, druge prateće sadržaje, a u kojem bile smještene i druge institucije znanosti i kulture- Matice hrvatska, HAZU, BiH, Simfonijski orkestar Mostar, te buduća Akademija dramskih umjetnosti.
–Razgovori koji smo imali sinoć i jutros u Mostaru ne samo s predstavnicima HNS BiH nego i s predstavnicima sveučilišta, bolnice, sada HNk Mostar govore o tome kako želimo steći jednu cjelovitu sliku i kanalizirati naš angažman kroz resorna ministarstva kroz državni ured za Hrvate izvan Hrvatske, kazao je premijer Hrvatske.
Podsjetio je kako je od 2012. do 2016. plasiran veliki iznos sredstava kroz različite projekte u BiH.
-Bez znanosti, kulture, medija, nema ništa… Zato ćemo nastaviti pomagati, kazao je premijer Plenković, koji je posjetom HNK Mostar završio dvodnevni službeni posjet Bosni i Hercegovini.
Vezani članci
- Ilija Cvitanović: Kad me Slavo Kukić napada, to je napredak
- Ramiz Halkić i Anel Šahinović predstavljat će Hrvate u Domu naroda
- Košarac: Vidljivo je da dva od tri konstitutivna naroda u BiH nisu zadovoljna stanjem u zemlji
- Nadbiskup Hoser: Najveći plodovi Međugorja su obraćenja
- Pogaziš popis iz '91, prekršiš Ustav FBiH i formiraš etnički čistu Vladu Kantona Sarajevo
- Arhiva vezanih članaka
Nema komentara