Web katalog
Najčitanije
Najčitanije zadnjih 7 dana
Najkomentiranije
Najbolje ocijenjeno
Statistika
- Ukupno registriranih korisnika: 9912
- Ukupno članaka: 23656
- Ukupno komentara: 2087
- Posljednji unos: Imenovan novi Nadzorni odbor Aluminija
- Zadnja promjena: 11.01.2019. 23:44
Početkom sljedeće godine počinje potraga za milijardu barela nafte u FBiH

Istraživanje nalazišta nafte u Federaciji Bosne i Hercegovine trebalo bi započeti početkom 2015. godine, nakon što se do kraja ove godine potpiše ugovor o koncesiji, potvrdio je u razgovoru za Anadoliju Erdar Trhulj, ministar energetike, rudarstva i industrije u Vladi FBiH.
Naftna istraživanja bit će obavljena na području Dinarida, koje obuhvaća lokalitet od Bihaća, preko Drežnice do Stoca, gdje se procjenjuje da postoje nalazišta veća od milijardu barela nafte.
- Ohrabruje da je Shell kao multinacionalna kompanija i dalje zainteresirana da se vrši istraživanje nalazišta nafte u FBiH bez obzira na političku krizu koju imamo u BiH, česte rekonstrukcije vlasti, prosvjede u veljači koji su negativno utjecali i ostala događanja koja su stvorila negativan imidž. Shell je odlučio ostati i to je veoma pozitivno za Federaciju BiH, naglasio je Trhulj.
Federalni ministar energetike, rudarstva i industrije naveo je kako će se na području Dinarida vršiti bušotine do osam kilometara dubine, a jedna takva košta 75 milijuna dolara. Da bi se moglo verificirati nalazište nafte potrebno je da se uradi najmanje pet takvih bušotina što znači da je za takav pothvat nužno uložiti najmanje 300 do 400 milijuna dolara početnih sredstava, koje Federacija BiH nema niti bi mogla osigurati samostalno.
Ravnomjerni razvoj cijele FBiH
Istraživanje nafte je, naglašava Trhulj, u Federaciji BiH dugoročan projekt i u drugom krugu raspisat će se dodjela koncesije za aktivnosti na području Tuzlanske i Posavske županije gdje se procjenjuje da se nalazi između 200 i 300 milijuna barela nafte, a u planu su i iste aktivnosti u području Sarajevsko-zeničke kotline.
Aktivnosti na projektu priprema za istraživanje nafte u Federaciji BiH započeli su 2011. godine na bazi pregleda dokumentacije iz razdoblja bivše Jugoslavije u kojim se navodi da na teritoriju Bosne i Hercegovine, odnosno FBiH postoje odgovarajuća nalazišta nafte.
- Pokušali smo pregovarati s dvije, tri kompanije i nakon šest mjeseci uspjeli smo u studenome 2011. godine potpisati memorandum sa Shellom. To je bio prvi veliki uspjeh, jer smo te aktivnosti uspjeli realizirati tada bez formiranog novog Vijeća ministara BiH. Razlog zbog kojeg se nešto duže radilo na pripremnoj dokumentaciji jeste što se sva dokumentacija trebala prebaciti u digitalnu formu. Za to je trebalo osigurati nekoliko milijuna eura, a mi u ovim okolnostima nismo mogli osigurati ta sredstva iz proračuna Federacije BiH. Shell je to uradio o svom trošku, i nakon urađene studije u rujnu 2013. potpisan je aneks u kojem je ta kompanija iskazala spremnost za dodjelu koncesije na području Dinarida, naglasio je Trhulj.
Ministar energetike, rudarstva i industrije FBiH naglašava kako je preduvjet daljnjih aktivnosti bilo donošenje Zakona o eksproprijaciji i istraživanju nafte u FBiH kojim je uspostavljena jedinstvena legislativa u toj oblasti na razini cijele Federacije BiH.
- Na području Tuzlanske i Posavske županije na plitkoj površini pretpostavlja se da se nalazi između 200 do 300 milijuna barela nafte. Analizirajući dokumentaciju Shell je smatrao da vrijedi ući u istraživanje na područje Dinarida. S obzirom da je nafta strateški energent nije realno da se odabir partnera vrši putem javnog tendera. Javno sam i u Parlamentu Federacije BiH prilikom donošenja zakona rekao da je apsurdno da FBiH svoju budućnost određuje na javnom tenderu. Umjesto toga strateški partner se bira putem izravne dodjele ugovora kojeg potvrđuje Vlada FBiH i Parlament FBiH, naglasio je ministar Trhulj.
Zakonskom regulativom preciziran je i način raspodjele sredstava ukoliko se nafta nađe na području Federacije BiH. Tako će dio sredstava dobivati općine na čijoj teritoriju nalazišta budu otkrivena, kao i županije, kao i Federacija BiH. Radi uravnoteženog razvoja cijele Federacije BiH određeno je da 17 posto sredstava pripada za preostalih devet županija u tom bosanskohercegovačkom entitetu gdje se nema nalazišta, kao i 20 posto sredstava za sve općine u Federaciji BiH.
Donesena je i legislativa kojom se regulira pitanje pružanja konzultantskih usluga za pregovore o dodjeli koncesije. Formirano je tendersko povjerenstvo, ali konzultant nije izabran jer su se na poziv prijavila dva od minimalno tri ponuđača. Kako navodi ministar energetike, rudarstva i industrije u Vladi Federacije BiH ponuđači su na tenderu morali ispuniti sve iz Zakona o javnim nabavkama BiH što je bilo veoma teško, posebno u domeni da su morali pribaviti i dokument o nekažnjavanju u BiH, što je za tvrtke iz inozemstva komplicirano.
- Izvršeno je prilagođavanje propisa i u tijeku je prikupljanje novih ponuda. Ponude se prikupljaju 40 dana, a posao bi trebao biti okončan do kraja kolovoza. Vrijednost ovih radova je oko 400 tisuća eura. Nakon što se okonča postupak formirat će se neovisno tijelo sastavljeno od po tri predstavnika zastupnika i delegata Zastupničkog i Doma naroda Parlamenta Federacije BiH, te jednog člana Vlade FBiH koji će nadgledati tijek pregovora. S obzirom da sam ja resorni ministar zbog sukoba interesa predstavnik u ime Vlade bit će netko drugi. Kada se postigne konačan ugovor o dodjeli koncesije njega će verificirati Vlada FBiH i Parlament FBiH, naglasio je resorni ministar.
Vlada Federacije BiH će, naglasio je Trhulj, na sjednici 21. kolovoza donijeti Uredbu o načinu dodjele koncesije, kojim će se definirati i način obračuna naknada.
Naime, osim koncesijske naknade, ministar Trhulj navodi kako će se morati izmijeniti i porezna politika. Porez na dobit u FBiH iznosi 10 posto, a u nekim državama porez na naftu i naftne derivate iznosi i do 50 posto.
- Naš cilj je da se na što bolji način uredi ova strateška oblast, odnosno da od nje koristi ima cijela Federacija BiH i to na pravi način. S tim u vezi nužna je izmjena porezne politike jer se puno više može ostvariti dobiti, a ne samo od naknade za koncesije, već i kroz poreze, naglasio je Trhulj.
Rezerve ugljena 3 milijarde tona
Nakon izbora konzultanta, što se očekuje da će biti u rujnu, bit će potrebno oko četiri mjeseca da bi se došlo do ugovora o koncesiji.
Njegovo potpisivanje bi mogli učiniti nova Vlada i Parlament FBiH, koji će biti formirani nakon listopadskih općih izbora u BiH, nakon čega se i službeno počinje s istraživanjima.
Vlada Federacije, naglašava ministar energetike, rudarstva i industrije ne traži partnera za iskopavanje ugljena. Tvrdi da taj energent zadovoljava potrebe BiH, te da se 99 posto iskopanog ugljena koristi za termoelektrane za proizvodnju električne energije, a 1 posto za lokalno tržište i izvoz.
- Imamo sve što nam treba kada je u pitanju ugljen. Koncesije za ugljen dodjeljuju županije u Federaciji BiH tako da postoji mogućnost da neke od županija neke nove, manje lokalitete daju nekome pod koncesije u funkciji razvoja i zapošljavanja 100 do 200 ljudi. No, na federalnoj razini nema potrebe jer predviđena dinamika zadovoljava potrebe, ocijenio je Trhulj.
On je naglasio kako rezerve ugljena Federacije BiH iznose 3 milijarde tona, te da su isto toliko procjene novih potencijala.
Vezani članci
- Ilija Cvitanović: Kad me Slavo Kukić napada, to je napredak
- Ramiz Halkić i Anel Šahinović predstavljat će Hrvate u Domu naroda
- Košarac: Vidljivo je da dva od tri konstitutivna naroda u BiH nisu zadovoljna stanjem u zemlji
- Nadbiskup Hoser: Najveći plodovi Međugorja su obraćenja
- Pogaziš popis iz '91, prekršiš Ustav FBiH i formiraš etnički čistu Vladu Kantona Sarajevo
- Arhiva vezanih članaka
Nema komentara