RSS
English

Web katalog

Najčitanije

Najčitanije zadnjih 7 dana

Najkomentiranije

Najbolje ocijenjeno

Statistika

Predstavljena knjiga Mate Tadića "Ustavni položaj Hrvata BiH od Washingtonskog sporazuma do danas"

Napisano 04.10.2014. 22:07
Predstavljena knjiga Mate Tadića

Nakon koncerta barokne glazbe na Humcu, sinoć je u Gradskoj vijećnici ljubuška podružnica HKD Napredak organizirala još jedan iznimno značajan kulturni događaj. Ustavni položaj Hrvata Bosne i Hercegovine od Washingtonskog sporazuma do danas naslov je knjige autora gosp.Mate Tadića, suca Ustavnog suda BiH koju su predstavili ministar pravde BiH Bariša Čolak i ugledni odvjetnik Josip Muselimović. U ime domaćina, mnogobrojnoj publici se obratio mr.sc. Nikola Papac koji je uz prigodne pozdrave gostima istaknuo dugogodišnji, kvalitetan i raznolik rad ove podružnice te zahvalio općinskoj vlasti na velikodušnoj podršci i potpori.

U svom izlaganju gosp. Čolak je objasnio da je u knjizi obrađeno sve što se dešavalo posljednjih dvadesetak godina a tiče se svih nas ovdje u BiH. Autor se koristio jednom metodom gdje je prikazao izvorni tekst ustava i kasnije izmjene te je to analizirao i donosio određene  vrlo realne sudove  i zaključke pisano na razumljiv način svakome.  Sve su te izmjene išle izravno na štetu hrvatskog naroda . Iz svega se može zaključiti da je stanje zaista neizdržljivo t e će i ova knjiga poslužiti kako bi se  nekome otvorile oči da krenuti u izmjene ustava i izmjene izbornog zakona.  Ono što bi najmanje trebalo napraviti jest da svaki narod može birati svoje predstavnike kako bi Hrvati u BiH konačno postali ravnopravni.

U knjizi je obrađeno sve što se dešavalo posljednjih dvadesetak godina a tiče se svih nas ovdje u BiH.

Kroz dosta emotivno izlaganje, gosp. Josip Muselimović govorio je o osobnim dojmovima i sjećanjima koja ga vežu za Ljubuški te je to skladno povezao s aktualno-političkim temama kojima se bavi i Tadićeva knjiga. 

Na kraju se skupu obratio i sam autor Mato Tadić koji je iznio mnoge, većini do sada nepoznate, i zanimljive činjenice o samim pregovorima i pozadini potpisivanja Washingtonskog i Daytonskog sporazuma. Govorio je o razlozima i motivima pisanja ove knjige te o položaju Hrvata kao konstitutivnog naroda BiH.

„Za rad na ovoj knjizi motivirala me činjenica da je od dana potpisivanja, pa sve do danas Wašingtonski sporazum doživio takvu eroziju da je neprepoznatljiv. Do sada je na Ustav Federacije doneseno 109 amandmana, od toga je 73 nametnuo Visoki predstavnik, a u preko 90% njih došlo je do umanjenja prava Hrvata u odnosu na izvorna prava garantirana Ustavom Federacije iz 1994. godine. Navodim primjer da je u prvom sazivu Vrhovni sud Federacije imao 17 sudaca, od toga 7 Hrvata, 7 Bošnjaka i 3 iz reda ostalih, a 2012.godine u Vrhovnom sudu bilo je 34 suca, od toga samo 4 Hrvata“ - rekao je autor knjige Mato Tadić i naglasio - „ Međunarodna zajednica  pokazala se nevjerodostojnom, iznevjerila je Washingtonski sporazum, a to znači Hrvate, pa i Bošnjake. Visoki predstavnik nametnuo je 354 zakona i to je posljedica našeg protektorata međunarodne zajednice, pa u knjizi postavljam veliko pitanje bi li Hrvati, ne znam i za Bošnjake, uopće pristali potpisati Wasingtonski sporazum da su znali što će se dogoditi Daytonskim sporazumom.“

O zanimljivosti teme i interesu posjetitelja dovoljno govori činjenica kako su sve knjige u kratkom vremenu razgrabljene.

Glazbeni dio večeri izrazito profinjenom izvedbom upotpunile su članice Ženske klape Zvizdan iz Posušja.

Ljportal.com


Nema komentara

Anketa

Ustavi