Web katalog
Najčitanije
Najčitanije zadnjih 7 dana
Najkomentiranije
Najbolje ocijenjeno
Statistika
- Ukupno registriranih korisnika: 9879
- Ukupno članaka: 23656
- Ukupno komentara: 2087
- Posljednji unos: Imenovan novi Nadzorni odbor Aluminija
- Zadnja promjena: 11.01.2019. 23:44
Program usvojen, nezadovoljstvo ostalo, dok je novac nedostižan

Zapostavljeno povrtlarstvo, vinogradarstvo i voćarstvo u poticaje uvršteni tek prošle godine
Odlukom o usvajanju programa utroška s kriterijima raspodjele sredstava “Poticaj za poljoprivredu” utvrđenih proračunom FBiH za 2013. od 68,5 milijuna konvertibilnih maraka Vlada FBiH unijela je mir u redove poljoprivrednika. Praksa iz prethodne dvije godine navodi na zaključak da je riječ o privremenome zatišju. Redovito su među nezadovoljnima Hercegovci, posebice južni, zašto govori Milenko Soče, direktor čapljinskog “Agroherca“, najvećeg proizvođača hrane u Hercegovini.
- Koordinacija 18 federalnih udruženja i saveza nudila je program kojim bi bili obuhvaćeni svi poljoprivrednici, bez obzira gdje se nalaze i čime se bave, proporcionalno udjelu u proizvodnji. Nije problem bila ni visina sredstava jer bi se ovisno o broju podnositelja zahtjeva, proporcionalno smanjivala i sredstva. Kako je ovaj dio Hercegovine posebice orijentiran na biljnu proizvodnju, nastojali smo da ona dobije adekvatan tretman. Nažalost, to nije prihvaćeno ni ove godine.
Povrtlarska proizvodnja je izuzetno zapostavljena, voćarstvo i vinogradarstvo u poticaje su uvršteni tek prošle godine, ali sredstva nisu isplaćena. U našim uvjetima samo rijetki mogu nekako ispuniti uvjete za ostvarenje poticaja. Oni se, primjerice, kreću pola hektara obrađene površine u povrtlarstvu, predaji proizvedenog ovlaštenim otkupljivačima, prilaganje računa za otkupljenu robu, plaćenom PDV-u i slično. Svima je dobro poznato da to naši individualni proizvođači ne mogu ispuniti.
- U zadnje dvije godine tvrtka kojoj sam na čelu po zakonu i programu ostvarila je 1,38 mil. KM potpore, ali nismo naplatili niti jednu marku - kaže Soče. Od za poticaje u 2013. odobrenih 68,5 mil. KM, animalnoj proizvodnji je namijenjeno 46,7 milijuna, biljnoj skoro četiri puta manje 12,1 mil., dok je 7,5 mil. KM predviđeno za ostale potpore.
(VL)
Vezani članci
- Ilija Cvitanović: Kad me Slavo Kukić napada, to je napredak
- Ramiz Halkić i Anel Šahinović predstavljat će Hrvate u Domu naroda
- Košarac: Vidljivo je da dva od tri konstitutivna naroda u BiH nisu zadovoljna stanjem u zemlji
- Nadbiskup Hoser: Najveći plodovi Međugorja su obraćenja
- Pogaziš popis iz '91, prekršiš Ustav FBiH i formiraš etnički čistu Vladu Kantona Sarajevo
- Arhiva vezanih članaka
Nema komentara