RSS
English

Web katalog

Najčitanije

Najčitanije zadnjih 7 dana

Najkomentiranije

Najbolje ocijenjeno

Statistika

Proračuni nisu u funkciji rasta životnog standarda građana!

Napisano 25.10.2013. 14:39
Proračuni nisu u funkciji rasta životnog standarda građana!

Centri civilnih inicijativa (CCI) održali su danas u Mostaru promotivnu akciju pod nazivom "Proračun narodu" kojom su javnosti prezentirali rezultate višemjesečnih analiza javne potrošnje, proračunskih politika i prakse na različitim razinama vlasti.

Tom prilikom iz CCI-a su upozorili kako proračuni na svim razinama vlasti nisu u funkciji rasta životnog standarda građana te da se prilikom trošenja proračunskih sredstava krše zakoni i procedure. U isto vrijeme, revizorski izvještaji rijetko su pozitivni, a neracionalan i neodgovoran odnos prema javnom novcu u BiH postaje pravilo.

Po riječima projekt koordinatora CCI-a Darija Jovanovića, u BiH se na godišnjoj razini prikupi 11,3 milijardi maraka javnih prihoda. Najviše tog novca, odnosno 6 milijardi se prikupi na osnovu različitih poreza koje plaćaju građani, dok se dodatni iznos prikuplja preko doprinosa koje plaćaju zaposleni radnici.

"U isto vrijeme trošimo više nego što imamo, odnosno oko 11,7 milijardi maraka što dovodi do novih zaduživanja, tako da smo se u 2011. godini zadužili za dodatna 372 milijuna maraka", izjavio je Jovanović.

Od tih 11,7 milijardi, oko 53 posto se troši na funkcioniranje javne uprave, odnosno administraciju i ljude zaposlene u javnim službama, dok se dodatnih 35 posto troši na različita socijalna davanja.

Usporedbe radi, u EU se u prosjeku, na lokalnoj razini, troši  oko 12,3 posto na funkcioniranja javnog sektora, odnosno na plaće zaposlenih u administraciji.

Također, primjera radi, Europski parlament, kao vrhovna zakonodavna institucija u EU, troši svega 5 posto proračuna na troškove svoje administracije.

Govoreći o sve većem zaduženju države, Jovanović upozorava kako je BiH zemlja koja se posljednjih godina alarmantno zadužuje, a njezin ukupni javni dug iznosi preko 10,5 milijardi maraka što je oko 40 posto domaćeg BDP-a.

"Mi smo analizirali i revizorske izvještaje za 2011. godinu gdje je utvrđeno kako je otprilike 45 posto utrošenih sredstava na području RS, i 55 posto na razini institucija BiH dobilo negativno revizorsko mišljenje ili mišljenje s rezervom što ima negativnu konotaciju, jer su utvrđene određene nepravilnosti kod utroška javnih sredstva", kazao je Jovanović, naglasivši kako je u isto vrijeme cjelokupna Federacija, odnosno sve njezine institucije dobila negativno mišljenje.

Projekt koordinator CCI-a navodi, kako velik problem predstavlja i nesankcioniranje i nekažnjavanje onih koji netransparentno troše javni novac. Pa tako parlament koji ima nadležnosti da kazni određene pojedince ili institucije za koje se utvrdi da su netransparentno trošile novac to ne čini.

Je li to zaštita po političkoj ili nekoj drugoj osnovi stvarno ne znamo, no zna se da za takve slučajeva, odnosno za proračunsko rasipništvo u BiH nisu zabilježene nikakve sankcije, ističu iz CCI-a, te dodaju kako su zbog ovakvog pristupa, proračuni u BiH neodrživi, ne mogu biti razvojni, tretiraju se kao izborni plijen i služe primarno za financiranje administracije i prividnog socijalnog mira.

Današnjom akcijom iz CCI-a su željeli poslati jasnu poruku građanima da su novci u proračunu novci svih nas, te da proces trošenja tih novaca mora zahtijevati uključenost građana i transparentnost do krajnje razne.

Dakle, da se zna na što se troše ti novci i na koji način građani mogu utjecati predlažući svoje ideje i projekte kako potrošiti taj novac, o čemu se građani danas imali prigodu više saznati iz promotivnih materijala CCI-a koji su se dijeli po Gradu.

VLM


Nema komentara

Anketa

Ustavi