RSS
English

Web katalog

Najčitanije

Najčitanije zadnjih 7 dana

Najkomentiranije

Najbolje ocijenjeno

Statistika

SIPA podnosi izvješće protiv Čauševića

Napisano 22.03.2013. 10:03
SIPA podnosi izvješće protiv Čauševića

Sarajevo - Pripadnici Financijsko-obavještajnog odjela Državne agencije za istrage i zaštitu (SIPA) završili su istragu protiv bivšeg direktora Uprave za indirektno oporezivanje (UIO) BiH Kemala Čauševića, koja je pokrenuta prošle godine, saznaje "Glas Srpske".


- Istraga se bazirala na zlouporabu službenog položaja i netransparentno trošenje novca, odnosno na višemilijunsku štetu nanesenu proračunu. Istraživano je i nezakonito zapošljavanje i premještanje kadra, te diskriminacija u UIO u vrijeme kad je Čaušević bio ravnatelj - rekao je izvor blizak istrazi.

On je dodao da će izvještaj biti podnesen i protiv još dvije osobe iz UIO.

U kolovozu 2010. godine Samostalni sindikat zaposlenih u UIO, sa predsjednikom Sindikata i inspektorom u UIO Mehmedalija Osmić na čelu, podnio je Tužilaštvu BiH krivičnu prijavu protiv Čauševića u kojoj ga tereti da je oštetio proračun za 20 milijuna KM.

"Glas Srpske" saznaje da je istraga vođena i protiv Čauševićevog pomoćnika Hajrudina Lagumdžije te šefa Odjela za reviziju i kontrolu Nataše Uljarević, i to prema informaciji koju je sačinio inspektor UIO Veljko Đukić.

Tu su i šefovi grupa za reviziju i kontrolu u regionalnim centrima UNO Sulejman Čengić, Ismet Hamulić, Slavko Petrović, Dragica Žugić i Dijana Kvesić. Inspektor Đukić je za Čauševića naveo da je donosio odluke i nakon što mu je istekao mandat direktora UIO.

Čauševićev komentar jučer nismo uspjeli da dobijemo.

On je smijenjen u veljači 2011. godine, a prije toga na čelu UIO bio je šest godina.

Direktora UIO imenuje Vijeće ministara BiH. Čauševićev mandat na toj funkciji istekao je 1. siječnja 2008. godine, a Vijeće ministara mu mandat nije produžio. Unatoč tome on je nastavio da obavlja funkciju direktora s indicijama da je sebi i drugima omogućio pribavljanje osobne koristi.

Dokazi

Jedan od dokaza u istrazi bila je i afera iz 2011. godine za koju su dokazi dodatno dostavljeni Tužiteljstvu BiH.

Na jednom od graničnih prijelaza uvoznik je tada prijavio carini da se u 14 šlepera nalazi loj, a naknadnom, slučajnom provjerom fakture utvrđeno je da se radi o mesu.

- Čaušević je to obavljao tako što ode u Tursku, pozove telefonom i puste taj kamion - kaže Osmić.

 

glassrposke.com


Nema komentara

Anketa

Ustavi