RSS
English

Web katalog

Najčitanije

Najčitanije zadnjih 7 dana

Najkomentiranije

Najbolje ocijenjeno

Statistika

Smanjuju se troškovi: Institucije se sele u stara veleposlanstva

Napisano 25.09.2015. 20:44

Da bi smanjilo troškove za smještaj, Vijeće ministara BiH odlučio je da se pojedine institucije BiH presele u objekte u kojima su bile veleposlanstva Hrvatske, SAD i Libije, a kako stvari sada stoje, tek početkom sljedeće godine odlučivat će se o tome koje će institucije i koji službenici promijeniti radnu adresu.

"Ima tu još posla. Bivša zgrada Veleposlanstva Hrvatske je u našem posjedu i tu nema problema i uskoro ćemo raspisati tender za izvođenje određenih radova kako bi se to malo dovelo u red. Što se tiče bivše zgrade Veleposlanstva SAD, BiH nije u posjedu tog objekta i prije nego što ga preuzmemo pravo korištenja se mora prenijeti sa FBiH, a nakon toga ići ćemo na rekonstrukciju, itd. i tek tada će biti spremna za preseljenje", rekao je Siniša Perković, direktor Službe za zajedničke poslove institucija BiH za Nezavisne.

Što se tiče zgrade u kojoj je nekad bilo Veleposlanstvo Hrvatske, njena površina, uključujući i podrumski prostor, je 392 kvadrata i u njoj bi mogla biti smještena neka manja institucija, a u skorije vrijeme može se, kako kaže Perković, očekivati i sanacija vrijedna oko 30.000 KM, kako bi se objekat doveo u funkcionalno stanje.

Zgrada u kojoj je nekad bilo Veleposlanstvo SAD mnogo je veća i u dosta je dobrom stanju, a osim tekućeg održavanja neće biti potrebna veća ulaganja.

"Konačnu odluku o tome koja će institucija biti preseljena daje Vijeće ministara BiH. Mi smo zaduženi da dostavimo detaljnu informaciju o vlasničkim odnosima i svim tehničkim detaljima o sanaciji objekata ranije korištenih za potrebe američkog veleposlanstva i objekta koji je koristila libijsko veleposlanstvo", rekao je Perković.

Pored ovoga, Vijeće ministara BiH zadužilo je Službu za zajedničke poslove institucija BiH da pripremi sve podatke o broju i strukturi zaposlenih u institucijama BiH sa sjedištem u Istočnom Sarajevu, podatke o površini objekata i iznosu koje te institucije plaćaju na ime zakupa, kao i podatke o površini kupljenih objekata u Istočnom Sarajevu.

"Taj posao ćemo završiti za najdalje sedam dana i imat ćemo precizne podatke o broju zaposlenih i objektima koje koriste", rekao je Perković.

Kada je u pitanju smještaj institucija BiH, godišnje za ove namjene ode gotovo deset milijuna KM. Prema raspoloživim podacima, institucije, agencije i direkcije pod zakupom imaju preko 64.000 metara kvadratnih i na mjesečnom nivou za ove namjene se izdvaja preko 800.000 KM. Najskuplji prostori su u Banja Luci i na Međunarodnom aerodromu Sarajevo, s tim da ni Mostar i Sarajevo ne odstupaju puno.

Najviše se godišnje da novca za iznajmljivanje institucija u Sarajevu i to oko pet milijuna KM, zatim Banja Luci oko 2,2 milijuna KM i Mostaru milijun KM, dok na Tuzlu i Istočno Sarajevo ide ostatak.

Oko 60 institucija u BiH nije u svojim prostorijama, zbog čega se daje ogroman novac za zakup, a što je prema riječima dobro upućenih pogodno tlo za korupciju i malverzacije s obzirom na to da se cijena zakupa prostorija kreće od tri do 41 marku po metru kvadratnom.


Nema komentara

Anketa

Ustavi