Web katalog
Najčitanije
Najčitanije zadnjih 7 dana
Najkomentiranije
Najbolje ocijenjeno
Statistika
- Ukupno registriranih korisnika: 9891
- Ukupno članaka: 23656
- Ukupno komentara: 2087
- Posljednji unos: Imenovan novi Nadzorni odbor Aluminija
- Zadnja promjena: 11.01.2019. 23:44
Spomenik Chuvalu u završnoj fazi

Akademski kipar Fabijan Tomić – U Vitezu se pravi spomenik boksačkoj legendi
Spomenik Chuvalu u završnoj fazi
■ Sljedeći tjedan ide u ljevaonicu Ujević na odlijevanje
■ Tomić je u ratu teško ranjen, ali se vratio svojoj ljubavi kiparstvu
■ Zajedničke životne priče – Skroman, samozatajan, protkan talentom, ljubavlju, stradanjem, traumama, uspjesima…Sve to obilježilo je života akademskog kipara Fabijana Tomića i boksača Georgea Chuvala čiji spomenik radi
„U završnoj sam fazi izrade modela od specijalne gline. Slijedi otisak u gipsu , izlijevanje negativa u poliesteru. U srijedu. 16. studenoga naručitelj preuzima model a izlijevanje u bronci obavit će ljevaonica ‛Ujević' u Zagrebu. Tu će biti i cizeliranje“, kaže Tomić
Piše: Zvonimir Čilić, VLM
Malo je onih kojima se još za života podiže spomenik, spomen-obilježje, a jedan od njih je legendarni boksač, teškaš, Kanađanin, hrvatskih „kamenih (hercegovačkih) korijena“ George Chuvalo. Njemu u spomen, u spomen stamenom teškašu, kojega nikada i nitko u njegovoj dugogodišnjoj karijeri nije „slao“ na pod, a malo je njegovih protivnika koji su kraj meča dočekali na nogama, a mnogi su, nakon meča, pa i najbolji svih vremena, Muhamed Ali, završavali u bolnici.
Chuvalo čvrst kao kamen
I svom Juri, koji nikada nije krio, naprotiv, potencirao je svoj gen kameni, nacionalnost, ljubuški kraj i kršnu Hercegovinu, odakle su njegovi roditelji za „korom kruha“ krenuli u svijet, njegovi Ljubušaci, njegovi Hercegovci, za života mu podižu spomenik. A spomenik će, uskoro, krasiti središte Ijubuškog, a čast, zadovoljstvo i veliko priznanje izraditi spomen-poprsje velikom Chuvalu, pripala je tridesetdevetogodišnjem Vitežaninu, akademskom kiparu Fabijanu Tomiću. Posjetili smo kipara Tomića, vidjeli, fotografirali i dodatne informacije dobili, kako ide izrada, u kojoj je fazi, kada će iz Tomićevih umjetničkih ruku u ruke „Ujević“ ljevaonice u Zagrebu.
- U završnoj sam fazi izrade modela od specijalne gline (težina modela je oko 350 kg, nap. a.). Slijedi otisak (negativ) u gipsu, nakon sušenja slijedi izlijevanje negativa u poliesteru, u srijedu, 16. studenoga naručitelj preuzima model, a izlijevanje u bronci obavit će ljevaonica „Ujević“ u Zagrebu. Tu će biti i završno cizeliranje (završna obrada), kazao nam je Fabijan Tomić.
A nakon izlijevanja i završne obrade, Jure Chuvalo, koji u mnogo čemu simbolizira snagu, volju, upornost, nepokolebljivost... hercegovačkog, hrvatskog čovjeka, koji nikada i nigdje ne zaboravlja, ne zanijeka svoje hercegovačke, hrvatske korijene kreće na put u Ljubuški. Kreće u rodni kraj njegovih roditelja, u njihovo ishodište i polazište, koje će, sada, na simboličan način biti i njihovo dolazište.
Kako smo već rekli, to veliko zadovoljstvo uraditi Jurino poprsje pripalo je Vitežaninu Fabijanu Tomiću. Tko je Fabijan Tomić, široj javnosti baš i nije poznato iako iza njega stoje radovi, umjetnička djela, koja su već sada na najpozitivniji, ljudski i umjetnički način ostavila dubok i neizbrisiv trag.
Životna i ona profesionalna priča o Fabijanu Tomiću, stopostotnom invalidu Domovinskoga rata, vrsnom, poznatom i sve poznatijem i sve traženijem umjetniku, skromnom i samozatajnom, vrlo je zanimljiva, protkana talentom, ljubavlju, stradanjem, traumama, uspjesima...! I sve se to, i još mnogo toga, slilo i utjelovilo u 39-godišnjem Vitežaninu, po rođenju Travničaninu, iz sela Orašac, iz kojega su svi Hrvati u proteklom ratu opljačkani, a onda i prognani.
Likovnu akademiju u Zagrebu upisao je 1991. godine, a završio je u klasi prof. Stipe Sikirice 1996. No, u tom se razdoblju mnogo što dogodilo što je na razne načine usmjerilo i odredilo životni put i ambicije talentiranog i afirmiranog umjetnika. Naime, u drugoj godini studija dolazi u Vitez za uskrsne blagdane, gdje ga zatiče početak rata u koji se i sam uključuje.
A zla kob hoće da već nakon osam dana, 24. travnja 1993. godine, na prvoj viteškoj crti bojišnice, bude teško ranjen. I otada počinje teška borba za njegov život u bolnicama u Novoj Biloj, u Splitu, Zagrebu, u Atlanti u SAD-u, pa ponovno na Rebru i Dubravi u Zagrebu.
Djela diljem Hrvatske i BiH
Na sreću, sve te ratne nedaće je prevladao, iščupao se iz smrtnog zagrljaja, završio studij i vratio se u Vitez i do kraja se, vrlo uspješno, posvetio svojoj ljubavi - kiparstvu. I djela njegovih vrijednih i „zlatnih“ kiparskih ruku krase mnoge sakralne objekte i javne površine u Bosni, ali i u Hrvatskoj (skulptura prvog vrhbosanskog nadbiskupa Josip Stadlera u rodnom mu Slavonskom Brodu...), a, evo, uskoro će i Ljubuški, kroz poprsje legendarnog Jure Chuvala.
| VL | HB.org |
Vezani članci
- Ilija Cvitanović: Kad me Slavo Kukić napada, to je napredak
- Ramiz Halkić i Anel Šahinović predstavljat će Hrvate u Domu naroda
- Košarac: Vidljivo je da dva od tri konstitutivna naroda u BiH nisu zadovoljna stanjem u zemlji
- Nadbiskup Hoser: Najveći plodovi Međugorja su obraćenja
- Pogaziš popis iz '91, prekršiš Ustav FBiH i formiraš etnički čistu Vladu Kantona Sarajevo
- Arhiva vezanih članaka
Nema komentara