RSS
English

Web katalog

Najčitanije

Najčitanije zadnjih 7 dana

Najkomentiranije

Najbolje ocijenjeno

Statistika

STRANAČKI OKOVI KOMŠIĆ, BUDIMIR I KEBO KOMOTNIJE ODLUČUJU OD IZETBEGOVIĆA, RADMANOVIĆA, DODIKA I PUDARIĆA

Napisano 05.03.2013. 13:06
STRANAČKI OKOVI KOMŠIĆ, BUDIMIR I KEBO KOMOTNIJE ODLUČUJU OD IZETBEGOVIĆA, RADMANOVIĆA, DODIKA I PUDARIĆA

SARAJEVO - U moru različitih inicijativa i prijedloga za promjenama državnoga i entitetskih ustava nitko se nije niti našalio, a kamoli ozbiljno ukazao na potrebu zahvata u one članke koji reguliraju stranačku pripadnost ili, bolje kazati, neutralnost članova državnoga Predsjedništva i čelnika entiteta. 

Te ključne pozicije u izvršnoj vlasti na državnoj i entitetskoj razini su stranački privatizirane i svakako nagone na pragmatičnu potrebu da se pretresu sadašnja ipak neprimjerena i nedorečena ustavna rješenja. Tim prije što su se u zadnjih nekoliko mjeseci u Predsjedništvu BiH i unutar čelništva Federacije dogodili iznenađujući politički transferi, a u RS-u je, navodno, zbog neposluha prema gospodaru života i smrti i čelniku SNSD-a Miloradu Dodiku “pala” Vlada Aleksandra Džombića. Podsjećamo, zbog žestokoga političkoga sukoba sa Zlatkom Lagumdžijom i sudara taština, hrvatski je član Predsjedništva BiH Željko Komšić pobjegao iz matičnoga SDP-a . Iako je službena verzija motiva toga šokantnoga političkoga razlaza navodno konceptualne naravi, dobro upućeni u donose unutar SDP-a su znali kako su se ispod tepiha mjesecima zapravo skrivali hijerarhija i pozicijska netrpeljivost te neuvažavanja.

 

Poslušnost 

Lagumdžija, kao šef stranke, nikada nije mogao svariti da mu je, kao ministru vanjskih poslova, zapravo Komšić šef. Naprotiv, on je u svakome trenutku želio čvrstom rukom iz stranačke središnjice izdavati političke naloge članu Predsjedništva BiH koji se ponajviše tiču vanjske politike. 

Pojednostavljeno, Željko Komšić je morao provoditi odluke podređenoga ministra vanjskih poslova BiH. Danas je Komšić nestranačka osoba koja odlučuje po svojoj savjesti i promišlja svojom glavom. Na njegovu slijepu poslušnost više nitko ne može unaprijed računati. Njegovi kolege u Predsjedništvu Bakir Izetbegović i Nebojša Radmanović funkcioniraju na stranački gumb. S obzirom da su visoki stranački dužnosnici, oni bespogovorno provode politike SDA i SNSD-a. U dubini duše su svjesni koliko bi puta možda drukčije postupali i odlučivali oko nekih važnih stvari, međutim, stranački okovi su ih sputavali kako bi slobodno dizali ruke. 

Koliko je značajna i teška ta nestranačka pozicija Željka Komšića, zorno svjedoči primjer rekonstrukcije Vijeća ministara BiH koja je okončana tek nakon što je Sulejman Tihić izigran i sklopljena misteriozna trgovina između Dodika i Lagumdžije. Naime, jedna od lakše provodljivih varijanti izgona ministara iz SDA iz Vijeća ministara i popune kadrovima iz SDP-a i SBB-a bila je ostavka predsjedatelja Vjekoslava Bevande i obnova cijele procedure. U tom slučaju SDA ne bi mogao praviti blokade jer imenovanja ne idu u Dom naroda. I upravo činjenica da Komšić nije više “na uzdama” SDP-a i iz straha da bi uz Izetbegovića nadglasavanjem Radmanovića mogao spriječiti Bevandin ponovni izbor, od rekonstrukcije je napravila sapunicu. Kao neovisni član Predsjedništva, Željko Komšić se može komotno busati i ponašati kao član kolektivnoga šefa države koji zastupa interese svih građana i političkih stranaka pa, ako hoćete, i Hrvata u SDP-u, u dva HDZ-a, HSP-u, “Boljitku”, HSS-NHI-ju i dr.

 

Prilagoditi Ustav 

U Federaciji se također nenadano situacija iskomplicirala. Potpredsjednik entiteta Mirsad Kebo je nedavno prekrižio SDA i odmah je zaratio oko kandidata za suca u Ustavnome sudu FBiH. Do jučer je bio disciplinirani vojnik svoje stranke i, da je u njoj ostao, ne bi mu palo napamet predlagati Šahbaza Džihanovića. Predsjednik FBiH Živko Budimir je formalno u HSP-u, međutim on se odavno odmetnuo u solističke vode i samo po potrebi i prohtjevima oslušne stranačke stavove. 

S njegovim postupcima i odlukama HSP, a još više Zvonko Jurišić, nema nikakvoga dodira. I Budimir može kazati kako je predsjednik svih građana u FBiH za razliku od drugoga potpredsjednika Svetozara Pudarića koji je čvrsto u SDP-u i nedavno je izjavio da mu je “toliko dobro da ne razmišlja nikamo odlaziti.” U RS-u je godinama gospodar života i smrti Milorad Dodik. Iako je formalno predsjednik svih građana, Dodik prioritetno gradi svoj osobni “željezni autoritet”, a kao čelnik SNSD-a uopće se i ne trudi da ga kao predsjednika RS-a osjećaju i doživljavaju članovi svih stranaka, nego pristrano preferira stranačke interese i često vrlo brutalno gazi po oporbenih protivnicima. Donedavno ga je svaka vlada slijepo slušala, prije nekoliko dana je Aleksandar Džombić ponižen i katapultiran u političku prošlost jer je navodno počeo razmišljati svojom glavom i odbijati neke opasne šefove naloge. Njegov kolega u Federaciji Nermin Nikšić ima dvostrukih problema. Osim sa šefom izvršne vlasti Živkom Budimirom, premijer Nikšić je razapet i između zahtjeva stranačkoga vođe Zlatka Lagumdžije. Iako to ne želi otkriti, pouzdano se zna da je Nikšić molio Lagumdžiju da ne bude ponovno kandidat za predsjednika te nove Vlade FBiH zbog moralnih i principijelnih razloga, međutim nakon što ga je Lagumdžija 'naružio', morao je shvatiti da je stranački vojnik. Sve su ovo primjeri koji doista ukazuju na potrebu, makar promišljanja, o prilagođavanju državnoga i entitetskih ustava suvremenoj demokratskoj praksi. Bilo bi i moralno, bez obzira na nacionalne ustavne odrednice i ograničenja, da članovi Predsjedništva i čelni ljudi entiteta preuzimanjem tih odgovornih pozicija napuste svoje stranke i stave se u funkciju naroda, građana i svih političkih stranaka ovisno iz kojeg miljea dolaze. U svome radu bi bili daleko manje sputani i više kreativni, a pri tome sigurno nisu toliko zločesti da štete strankama ili krugovima koji su ih birali. 

(Dnevni list)


Nema komentara

Anketa

Ustavi