RSS
English

Web katalog

Najčitanije

Najčitanije zadnjih 7 dana

Najkomentiranije

Najbolje ocijenjeno

Statistika

Stranci će tužiti BiH zbog zatočenja u Parlamentu

Napisano 08.06.2013. 11:07
Stranci će tužiti BiH zbog zatočenja u Parlamentu

SARAJEVO - Veliki broj uglednih bankara i stručnjaka, koji su u trenucima nervoze napali i šefa osiguranja zgrade da bi se pokušali sami probiti kroz masu koja je opkolila zgradu, čvrsto je odlučio angažirati međunarodne odvjetnike i tužiti BiH, objavio je Dnevni avaz pozivajući se na ''pouzdane informacije''.
 
Kako navode sarajevske novine,cni će od BiH i organizatora prosvjeda tražiti financijsku odštetu zbog pretrpljenog straha i patnje, ali i nadomjestak novca za propale avionske karte, neplanirano plaćanje hotelskih računa zbog dužeg ostanka i gubitak svojih dnevnica.
 
U tome su, navodi Avaz, najviše odlučnosti pokazali austrijski i njemački stručnjaci, jer su iz zatočeništva obavijestili svoje vlade da su oteti i da traže hitno oslobađanje.
 
I visoki predstavnik u BiH, Valentin Inzko je rekao kako ne bi bilo iznenađenje da vlasti ovih zemalja, ali moguće i nekih drugih, zahtijevaju kriminalističku istragu i optužnice zbog njihovog stava da je u pitanju bilo krivično djelo otmice, zabrane slobode kretanja i ugrožavanje zdravstvenog stanja njihovih građana.
 
Inače, bh. zakoni za ovu vrstu krivičnih djela prema strancima u BiH, ako se uopće budu procesuirali, predviđa zatvorske kazne i duže od pet godina.
 
Avaz navidi i da ee tijekom prosvjeda ''pojavila i izuzetno velika zabrinutost u službenom Washingtonu''.
 
-Praktično, nije se znalo da se među 250 blokiranih stranaca nalazilo i više Amerikanaca. Prema pojedinim policijskim standardima, situacija se smatrala klasičnom talačkom krizom i zatraženo je - kako to Washington čini bilo gdje u svijetu - da njihovo veleposlanstvo u Sarajevu i domaće sigurnosne strukture učine sve i pod hitno oslobode američke građane, navodi Dnevni avaz te dodaje kako je, zahvaljujući mudrosti i izvrsnoj analitici njihovih ljudi u Sarajevu, odlučeno je da se to radi „u paketu“ sa svim ostalim zatočenim građanima.

Dnevno.ba 


Nema komentara

Anketa

Ustavi