Web katalog
Najčitanije
Najčitanije zadnjih 7 dana
Najkomentiranije
Najbolje ocijenjeno
Statistika
- Ukupno registriranih korisnika: 9912
- Ukupno članaka: 23656
- Ukupno komentara: 2087
- Posljednji unos: Imenovan novi Nadzorni odbor Aluminija
- Zadnja promjena: 11.01.2019. 23:44
Šverc oružja iz BiH teško zaustaviti

Sarajevo - BiH ni potpisivanjem sporazuma o kontroli prodaje oružja, koji je do sada prihvatilo 67 zemalja članica Ujedinjenih naroda, neće riješiti problem šverca oružja, koje godinama umjesto da bude uništeno "curi" na sve strane.
Izjavila je to "Glasu Srpske" predsjedateljica Zajedničkog povjerenstva za obranu i sigurnost Parlamenta BiH Dušanka Majkić, dodavši da je BiH označena kao zemlja iz koje se oružje konstantno izvlači.
BiH godinama potresaju afere s prodajom viška naoružanja koje je ostalo iz rata, a koje je trebalo biti uništeno. Ono je iz vojnih skladišta često završavalo u zemljama pod embargom.
- Ne postoji nijedan razuman razlog koji govori da će se bilo što u Ministarstvu obrane promijeniti ni poslije potpisivanja sporazuma u UN o prodaji oružja. BiH je zaista crna rupa kad je riječ o problemu oružja. U Ministarstvu obrane i Oružanim snagama jeste zamijenjen oficirski kadar na ključnim generalskim pozicijama, ali to još ništa ne znači, niti govori da će stvari krenuti nabolje - kaže Majkićeva.
Dodala je da sve međunarodne institucije koje se bave monitoringom rada Ministarstva obrane BiH zahtijevaju da se upotrijebe mehanizmi kako bi se fokus na oružje stavio u sam vrh njegovih prioriteta.
Kaže da OESS, NATO, EUFOR i UNDP traže da se napravi nova strategija i formira koordinacijski odbor koji će brinuti o viškovima naoružanja.
- Do sada nije postojala dobra volja u Ministarstvu da se stanje promijeni i najvjerovatnije će tako i ostati - kazala je ona.
U Ministarstvu vanjskih poslova BiH kažu da je u toku provođenje procedure oko potpisivanja sporazuma u UN.
Sporazumom, koji je u UN u ponedjeljak potpisalo 67 država članica, bit će regulirana prodaja svih vrsta oružja na svjetskom nivou.
Riječ je o prvom dogovoru te vrste postignutom na razini UN s ciljem stavljanja pod kontrolu prodaje oružja, s tim što će se voditi računa o transparentnosti procesa, kao i zaštiti ljudskih prava. Zemlje koje su ratificirale sporazum imaće obvezu da provjeravaju da li ugovori o prodaji oružja krše neki međunarodni embargo, ljudska prava ili omogućuju teroristima ili organiziranim kriminalnim skupinama da dođu do oružja. Njemački ministar vanjskih poslova Guido Westerwelle nazvao je sporazum "povijesnim probojem".
Prodaja konvencionalnog oružja donosi godišnji profit od 85 milijardi dolara. Sporazumom će biti obuhvaćena prodaja tenkova, borbenih vozila, artiljerijskog oružja velikog kalibra, vojnih letjelica, helikoptera, brodova, raketa i raketnih nosača, kao i sveg malog oružja.
Rusija, SAD, Kina
Generalna skupština UN usvojila je u travnju sporazum sa 154 glasa za, dok su protiv bili Sirija, Sjeverna Koreja i Iran. Rusija, Kina, Egipat i Indija su bili među 23 zemlje koje su bile suzdržane. Agencije navode da se ne očekuje da Rusija i Kina u skorije vrijeme potpišu sporazum. glassrpske.com
Vezani članci
- Ilija Cvitanović: Kad me Slavo Kukić napada, to je napredak
- Ramiz Halkić i Anel Šahinović predstavljat će Hrvate u Domu naroda
- Košarac: Vidljivo je da dva od tri konstitutivna naroda u BiH nisu zadovoljna stanjem u zemlji
- Nadbiskup Hoser: Najveći plodovi Međugorja su obraćenja
- Pogaziš popis iz '91, prekršiš Ustav FBiH i formiraš etnički čistu Vladu Kantona Sarajevo
- Arhiva vezanih članaka
Nema komentara