Web katalog
Najčitanije
Najčitanije zadnjih 7 dana
Najkomentiranije
Najbolje ocijenjeno
Statistika
- Ukupno registriranih korisnika: 9889
- Ukupno članaka: 23656
- Ukupno komentara: 2087
- Posljednji unos: Imenovan novi Nadzorni odbor Aluminija
- Zadnja promjena: 11.01.2019. 23:44
Telefonski razgovori bh. političara (ne)zaštićeni

Telefonski razgovori visokopozicioniranih dužnosnika u BiH bi također mogli biti meta prisluškivanja stranih obavještajnih službi ukoliko bi za to imali interes, a načini zaštite gotovo da i ne postoje, smatraju stručnjaci.
Naime, iako su nam manje-više sve policijske agencije u BiH rekle kako provode "određene mjere" zaštite štićenih osoba, nitko nije mogao odgovoriti da li se i na koji način štiti tajnost telefonskih razgovora bh. političara.
Mirna Šoja, glasnogovornica Ministarstva unutarnjih poslova RS, ističe da oni preduzimaju "sve radnje u cilju zaštite takvih osoba, koje podrazumijevaju operativne, fizičke i taktičke mjere", bez navođenja detalja.
U MUP-u FBiH su, pak, potvrdili da se oni ovim vidovima zaštite ne bave, dok iz SIPA nismo dobili odgovor, a u inicijalnom razgovoru nam je rečeno da ne vjeruju da takva vrsta zaštite postoji u okviru njihove agencije.
Nekoliko članova Zajedničke komisije za nadzor Obavještajno-sigurnosne agencije BiH je reklo da nemaju saznanja da li, eventualno, OBA provodi neke operativne radnje zaštite telefonskih razgovora važnih osoba u BiH.
U Predsjedništvu BiH je rečeno da nemaju saznanja da li neka služba u BiH provodi zaštitu telefonskih razgovora članova Predsjedništva.
"Nemamo nikakva saznanja o tome. Moguće da nešto u vezi s tim radi OBA",rečeno je u Predsjedništvu za Nezavisne.
Ni u Palati predsjednika RS ne znaju da li netko štiti telefonske razgovore predsjednika.
"Moguće da MUP RS sprovodi neku zaštitu, mislim da bi to trebalo da bude njihov posao", rečeno je u Palati.
Iako iz Ministarstva sigurnosti BiH nije stigao odgovor na pitanje koje su novinari Nezavisnih postavili, neslužbeno su im rekli da ta vrsta poslova nije u njihovoj nadležnosti, te da ne znaju tko ih i na koji način radi, ako ih radi.
Sa druge strane, stručnjaci za sigurnost ističu da efikasna zaštita protiv nezakonitog prisluškivanja od strane velikih stranih obavještajnih zajednica - i ne postoji.
Marko Nicović, sigurnosni stručnjak iz Srbije, ocjenjuje da su šanse malih zemalja da se zaštite nikakve, s obzirom na to da i velike zemlje poput Njemačke i Francuske imaju takve probleme. Kako on ističe, samo velike zemlje, poput SAD, imaju tehničke i financijske mogućnosti za globalno prisluškivanje.
"SAD kontroliraju većinu svjetske satelitske mreže i optičkih kablova, preko kojih imaju pristup većini telecom providera širom svijeta, internetu i društvenim mrežama. Preko tih čvorova NSA može pristupiti bilo kome bilo gdje u svijetu. Oni koji posjeduju takvu tehnologiju uopće nemaju potrebe spustiti na teren i tražiti dozvole od lokalnih telecom operatera", rekao je on.
U Njemačkoj se i dalje ne stišava bura nakon što je otkriveno da je Američka obavještajna agencija NSA prisluškivala mobilni telefonAngele Merkel, navode Nezavisne.
Ali, sudeći po medijskim napisima, Amerikanci od Merkelove nisu imali nikakvu šansu dobiti bilo kakve relevantne informacije. Naime, kako je sama Merkelova pojasnila, telefon koji je vjerovatno prisluškivan nije službeni Vladin telefon, koji je kripto zaštićen, već stranački telefon. Navela je da stranačke razgovore nije željela voditi na račun njemačkih poreznih obveznika.
"Za to koristim stranački telefon jer ne želim da javnost stekne utisak da miješam državne i stranačke poslove. Za sve državne poslove postoji kripto zaštita i takve razgovore ne vodim mobilnim telefonom", objasnila je ona na press konferenciji.
Time je, kako pišu njemački mediji, riješena dugogodišnja "misterija" zašto Merkelova na sjednicama Saveznog parlamenta često u rukama ima dva telefona.
Tamošnji mediji, osim toga, pišu da sve službene telefone njemačke vlade štiti Savezni zavod za zaštitu sigurnosti informacijskih tehnologija, te tvrde da ne postoji ni teoretska šansa da bilo koja služba na svijetu može probiti njihove kodove.
Britanski "Gardian" donio je nove informacije zasnovane na dokumentima zviždača Edwarda Snowdena, prema kojima je NSA, osim Merkelove, prisluškivala telefone još oko 35 svjetskih državnika.
Kako piše list, od američkih službenika u Bijeloj kući, State departmentu i drugim odjelima je traženo da njihove telefonske imenike podijele sa NSA, koji su onda obrađivani. Na taj način, kako piše list, došlo se do brojnih kontakata širom svijeta.
Nicović, kako kaže, ne vjeruje da male zemlje poput BiH, Srbije i Hrvatske sebi mogu priuštiti skupu i kompliciranu tehnologiju kripto zaštite.
"Osim toga, ove zemlje su premrežane uzduž i popreko raznim obavještajnim zajednicama, tako da je pitanje koliko bi takvi sustavi uopće mogli koristiti",smatra on.
Bljesak
Vezani članci
- Ilija Cvitanović: Kad me Slavo Kukić napada, to je napredak
- Ramiz Halkić i Anel Šahinović predstavljat će Hrvate u Domu naroda
- Košarac: Vidljivo je da dva od tri konstitutivna naroda u BiH nisu zadovoljna stanjem u zemlji
- Nadbiskup Hoser: Najveći plodovi Međugorja su obraćenja
- Pogaziš popis iz '91, prekršiš Ustav FBiH i formiraš etnički čistu Vladu Kantona Sarajevo
- Arhiva vezanih članaka
Nema komentara