Web katalog
Najčitanije
Najčitanije zadnjih 7 dana
Najkomentiranije
Najbolje ocijenjeno
Statistika
- Ukupno registriranih korisnika: 9891
- Ukupno članaka: 23656
- Ukupno komentara: 2087
- Posljednji unos: Imenovan novi Nadzorni odbor Aluminija
- Zadnja promjena: 11.01.2019. 23:44
Tridesetak znanstvenika dalo viđenje o najuglednijem franjevcu

Nakon što su iz tiska izašla “Sabrana djela fra Dominika Mandića”, završim znanstvenim simpozijem, te objavom zbornika radova, samo smo se djelomično odužili, vjerujem na najbolji način, usudio bih se reći, najzaslužnijem franjevcu u povijesti, rekao je Robert Jolić na otvaranju znanstvenog simpozija u čast ovog hercegovačkog franjevca koji je jučer započeo u Mostaru, a prigodom 40. obljetnice smrti svećenika, pisca, dobrotvora... Oko tridesetak znanstvenika pokušalo je svojim radovima osvijetliti rad i djelo ovo svećenika rođenog Širokobriježanina, a čije je djelovanje nastavljeno u Italiji i Americi gdje je i umro.
Ugledni znanstvenici
Svoje viđenje rada i života čovjeka, koji je iza sebe ostavio oko 35 tisuća stranica svoga znanstvenog rada, 30 knjiga te oko 200 rasprava, dalo je mnoštvo znanstvenih uglednika: Robert Jolić, Ante Čuvalo, Marko Karamatić, Vicko Kapitanović, Josip Sopta, Marjan Vogrin, Marinko Šakota, Ante Marić, Miroslav Akmadža, Juraj Batelja, Zlatko Matijević, Massimiliano Valente, Ivica Šarac, Tomislav Jonjić, Mario Jareb, Ivo Lučić, Velimir Blažević, Ivo Banac, Tomislav Đonlić, Zoran Grijak, Jure Krišto, Zlatko Hasanbegović, Andrijana Barišić i Jadranka Neralić. Prvi dio simpozija posvećen je temi “Mandić- franjevac i svećenik”
Osobno mi je poznat
-Vjerujem da vas većina nikada nije vidjela pokojnog Dominika. Ja sam ga podšišavao i često s njim razgovarao. Sjećam se njegovih desetak dlaka koje sam morao odrezati, ali tako da mu prekriva cijelu glavu, rekao je Ante Čuvalo, čovjek koji je s ovih prostora došao u Ameriku, a kojeg je Dominik uputio da studira povijest, i poslušao je. Redale su se priče o liječniku Mandiću, iz kojih se moglo iščitati da je uvijek nalazio i načina i dovoljno novaca da pomogne ljudima, posebice onima koji su stizali iz Hercegovine. U drugom dijelu govorilo se o Mandićevom društvenom radu. Na kraju izlaganja, predstavljena je poštanska marka nominalne vrijednosti 1,10 KM, koju je dizajnirao Marin Musa. Danas se simpozij nastavlja u rodnom mjestu velikog franjevca, gdje je i ostavio najdublji pečat.
VLM
Vezani članci
- Ilija Cvitanović: Kad me Slavo Kukić napada, to je napredak
- Ramiz Halkić i Anel Šahinović predstavljat će Hrvate u Domu naroda
- Košarac: Vidljivo je da dva od tri konstitutivna naroda u BiH nisu zadovoljna stanjem u zemlji
- Nadbiskup Hoser: Najveći plodovi Međugorja su obraćenja
- Pogaziš popis iz '91, prekršiš Ustav FBiH i formiraš etnički čistu Vladu Kantona Sarajevo
- Arhiva vezanih članaka
Nema komentara