RSS
English

Web katalog

Najčitanije

Najčitanije zadnjih 7 dana

Najkomentiranije

Najbolje ocijenjeno

Statistika

U BiH sudjelovanje na izborima najskuplje u Europi

Napisano 30.06.2014. 11:33
U BiH sudjelovanje na izborima najskuplje u Europi

Bosna i Hercegovina je, kada su u pitanju pristojbe koje se plaćaju za sudjelovanje na Općim izborima, među najskupljim zemljama u Europi, pišu Nezavisne novine navodeći kako to ipak nije spriječilo političke stranke i pojedince da u rekordnom broju od početka višestranačja prijave svoje sudjelovanje na izborima.

Samo prijave, odnosno plaćanje pristojbi 65 političkih stranaka i 24 neovisna kandidata koštalo je 1.623.000 KM. Od tog iznosa stranke su uplatile 1.458.000 KM, a neovisni kandidati 165.000 KM.

Najskuplja predsjednička fotelja

Uvjerljivo, navode banjalučke novine, najskuplja pristojba je ona za prijavu sudjelovanje na izborima na razini Predsjedništva BiH, koja košta 20.000 KM, kao i pristojba za sudjelovanje na izborima za Zastupnički dom parlamenta BiH, s tim da ova druga ukoliko se uplati važi i za sve niže razine vlasti u RS, odnosno za Narodnu skupštinu RS, Parlament FBiH i skupštine županija u FBiH.

Kada je u pitanju izbor predsjednika RS, političke stranke moraju uplatiti 14.000 KM, koliko košta pristojba za sudjelovanje i na izborima za Narodnu skupštinu RS i Parlament FBiH ukoliko se ne prijavi sudjelovanje za izbore u Zastupnički dom Parlamenta BiH.

Neovisni kandidati plaćaju duplo manje pristojbe za sudjelovanje na izborima na svim razinama vlasti, pa tako za razliku od političke stranke koja za izbore za županijsku skupštinu mora platiti 10.000 KM, oni moraju izdvojiti po 5.000 KM.

Novac se vraća pobjednicima

Središnje izborno povjerenstvo priopćilo je kako će plaćene pristojbe, koje su neka vrsta depozita, biti vraćene onima koji osvoje mandate.

Pored novca, da bi sudjelovali na Općim izborima za člana Predsjedništva BiH i zastupnike u Zastupničkom domu parlamenta BiH, političke stranke moraju podnijeti i 3.000 potpisa registriranih birača, dok za Narodnu skupštinu RS i Parlament FBiH trebaju priložiti po 2.000 potpisa.

Kada su u pitanju neovisni kandidati, broj obaveznih potpisa registriranih birača koji se podnose Središnjem izbornom povjerenstvu duplo je manji nego kod političkih stranaka.

Što se tiče Europe, iskustva s pristojbama i prijavljivanjem za izbore su različita, pišu Nezavisne novine i dodaju kako kandidatura za člana Predsjedništva BiH, koja košta 20.000 KM, iz dostupnih podataka s internetskih stranica europskih institucija uvjerljivo je najskuplja.

Na Malti borba za 90 eura

U pojedinim zemljama, kao što su Švedska, Španjolska, Portugal i Finska, nisu potrebni ni potpisi ni depozit, dok su u Bugarskoj, Cipru, Estoniji, Grčkoj, Malti, Rumunjskoj i Velikoj Britaniji potrebni i za neovisne kandidate i za političke stranke.

U četiri zemlje, Danskoj, Francuskoj, Mađarskoj i Njemačkoj, depoziti za neovisne kandidate uopće nisu potrebni, dok u Irskoj samo neovisni kandidati plaćaju taj depozit.

Iznosi pristojbi u europskim zemljama variraju, pa je tako na Malti 90 eura, Italiji 620 eura, Velikoj Britaniji 500 funti, a u Bugarskoj samo neovisni kandidati plaćaju i to iznos od 7.500 eura.

U Estoniji i Rumunjskoj depoziti se vežu za prosječnu isplaćenu plaću, dok u nekim zemljama političke stranke i kandidati mogu odlučiti hoće li položiti depozit ili prikupljati potpise. U gotovo svim zemljama depoziti se vraćaju ako se osvoji mandat.

Bljesak 


Nema komentara

Anketa

Ustavi