RSS
English

Web katalog

Najčitanije

Najčitanije zadnjih 7 dana

Najkomentiranije

Najbolje ocijenjeno

Statistika

U Bugojnu se nastavlja sa otimanjem imovine Hrvatima

Napisano 28.02.2013. 10:31

Dijana Strujić, supruga Mihovila Strujića jednog od nasilno odvedenih Hrvata iz logora Armije BiH u Bugojnu u proteklome ratu, čije tijelo ni do danas nije pronađeno, protelog ljeta ostala je bez stana koji joj je ostavio suprug. Dok je boravila kod oca u njega je jednostavno provalio Suad Keško, promijenio bravu i nastavio živjeti kao da je stan njegov, a o čemu je pisao Večernjak.

Za Dijanu Strujić agonija je tad tek počela. Iako je slučaj prijavila policiji, obraćala se za pomoć svim mjerodavnim institucijama te pisala domaćim i međunarodnim političkim predstavnicima, Dijana Strujić i njezina kćer do danas nisu vratile u posjed stan za kojeg posjeduju vlasnički list. Prema neslužbenim saznanjima do kojih je došla, Keško je iseljen iz stana, ali Dijani Strujić stan nije vraćen. I dok je pokušala istražiti zašto, suprugu i kćer nestalog Mihovila Strujića zadesila je nova nevolja. Na zemljištu u bugojanskom naselju Vesela koje pripada inače uglednoj obitelji Strujić, počelo se graditi.

"Ja ne znam ni tko gradi ni tko mu je za to dao dozvolu. Znam samo da to zemljište pripada obitelji mojeg supruga. Ostavinska rasprava je bila, a budući da geometar nikad nije izašao na teren i obavio potrebna mjerenja i parcelisanje, nitko od nas još ne može ništa graditi na ovom zemljištu. Mi koji smo vlasnici ne možemo, ali očito ima netko tko može sve u Bugojnu", kazala nam je vidno uznemirena Dijana Strujić.

Iako nije navikla na pomoć onih koji su joj dužni pomagati, a to je prije svega policija, Dijana Strujić ostala je zatečena reakcijom djelatnika Policijske stanice Bugojno koji su jednostavno odbili izaći na teren i sačiniti zapisnik. Po Zakonu, oni su dužni reagirati na svaku prijavu građana, sačiniti zapisnik i proslijediti ga dalje, ovisno o težini kaznenog djela. No, ne i u Bugojno gdje je važno tko prijavljuje, a ne što prijavljuje.

"Ja sam šokirana reakcijom policije. Ne žele me ni saslušati, a kamoli izaći na teren i vidjeti što se zapravo događa na našem obiteljskom imanju", kazala nam je Dijana Strujić.

Kao i u prethodnom slučaju otimanja stana, Dijana i njezina obitelj, kao i većina ostalih hrvatskih povratnika u Bugojno otimanje imovine obiteljima nasilno odvedenih bugojanskih Hrvata vide kao nastavak politike etničkog čišćenja ovog srednjobosanskog grada kojeg je u ratu započeo Dževad Mlaćo. Da su strukture koje je ratne '93. godine uspostavio Mlaćo u Bugojnu i danas aktivne potvrđuje upravo primjer Dijane Strujić i njezine obitelji čiji životi su nakon rata obilježeni različitim vrstama agonija, od potrage za posmrtnim ostacima nestalog Mihovila Strujića do borbe protiv kreatora progona Hrvata iz Bugojna još uvijek očigledno naklonjenih policijskih i drugih struktura u općini Bugojno...

(artinfo.ba/ap)


Nema komentara

Anketa

Ustavi