Web katalog
Najčitanije
Najčitanije zadnjih 7 dana
Najkomentiranije
Najbolje ocijenjeno
Statistika
- Ukupno registriranih korisnika: 9916
- Ukupno članaka: 23656
- Ukupno komentara: 2087
- Posljednji unos: Imenovan novi Nadzorni odbor Aluminija
- Zadnja promjena: 11.01.2019. 23:44
U Hrvatskoj stopirana isplata mirovina za 50.000 umirovljenika

Bez mirovine za listopad moglo bi ostati oko 50.000 umirovljenika. Prema podacima iz Ministarstva rada i mirovinskog sustava riječ je o 2400 domaćih umirovljenika i 46.000 korisnika hrvatske mirovine u inozemstvu, prije svega u Srbiji i BiH, ali i Austriji, SAD-u, Kanadi, Australiji, koji u trenutku ostvarivanja mirovine OIB nisu imali jer tada nije postojao ili im nije dodijeljen jer ne žive u Hrvatskoj. Obustavljena je isplata mirovina za taj mjesec korisnicima koji nisu dostavili osobni identifikacijski broj – OIB.
Još početkom listopada ministar Mirando Mrsić rekao je da su svi umirovljenici nekoliko puta pismeno obaviješteni “da dostave taj podatak”. Oko 2500 ljudi u Hrvatskoj to je i učinilo u prošlih mjesec dana, ali gotovo isto toliko njih nije se odazvalo pozivu. O razlozima se može spekulirati, ali pretpostavlja se da ima i slučajeva da korisnici mirovina više nisu među živima ili da je mirovinu u njihovo ime primao netko drugi.
Zbog toga će se u cijelu priču uključiti i policija te DORH koji će u idućih 15 dana provjeravati što se dogodilo sa 2000 korisnika mirovina iz Hrvatske koji još nisu dostavili OIB.
– Nedostavljanje OIB-a nije dovoljan razlog za obustavu isplate mirovine. Ne treba ljude kažnjavati. Porezna je mogla dodijeliti OIB po službenoj dužnosti – smatra Silvano Hrelja, predsjednik Hrvatske stranke umirovljenika. U Ministarstvu rada i mirovinskog sustava neslužbeno doznajemo da Zavod za mirovinsko osiguranje nije mogao od Porezne po službenoj dužnosti zatražiti OIB korisnika jer nemaju ni JMBG.
Pokaže li se da je mirovine podizao netko tko na njih nije imao pravo, novac će, kažu u resornom ministarstvu, vratiti. U Ministarstvu poručuju da će se svima koji OIB dostave obustavljena mirovina isplatiti naknadno. Za one koji OIB ne dostave obustava i dalje ostaje na snazi.
No, cijela stvar se mogla izbjeći, jer je obveza propisana Uredbom o dopunama Zakona o mirovinskom osiguranju s namjerom da se sustav očisti od nepravilnosti. No, smatra se da HZMO ima dovoljno podataka da je korisnicima i sam, u suradnji s Poreznom upravom, mogao dodijeliti OIB.
ABC portal
Vezani članci
- Ilija Cvitanović: Kad me Slavo Kukić napada, to je napredak
- Ramiz Halkić i Anel Šahinović predstavljat će Hrvate u Domu naroda
- Košarac: Vidljivo je da dva od tri konstitutivna naroda u BiH nisu zadovoljna stanjem u zemlji
- Nadbiskup Hoser: Najveći plodovi Međugorja su obraćenja
- Pogaziš popis iz '91, prekršiš Ustav FBiH i formiraš etnički čistu Vladu Kantona Sarajevo
- Arhiva vezanih članaka
Nema komentara