RSS
English

Web katalog

Najčitanije

Najčitanije zadnjih 7 dana

Najkomentiranije

Najbolje ocijenjeno

Statistika

U Posavini nema sigurne kuće u koju se mogu smjestiti žrtve

Napisano 10.01.2013. 12:51

U Orašju je održan sastanak pod nazivom „Izrada i implementacija protokola o postupanju u slučaju nasilja u obitelji na prostoru PŽ-a“

U Posavini nema sigurne kuće u koju se mogu smjestiti žrtve

■ Nasilje u obitelji je jako prisutan problem današnjice i ovih dana će biti usvojen novi zakon koji podrazumijeva referalne mehanizme
■ 40 % je u posljednje tri godine povećan broj prijavljenih nasilja u obitelji. Od kolovoza do danas smještaj je zatražilo 89 osoba
■ Cilj je da se u kriznim momentima osnaže kapaciteti u Posavini

Orašje - Ministarstvo zdravstva, rada i socijalne politike Županije Posavske organiziralo je u Orašju sastanak na temu „Izrada i implementacija protokola o postupanju u slučaju nasilja u obitelji na prostoru ŽP“. Sastanak su pratili uz predstavnike Gender Centra FBiH i predstavnici OSCE-a koji su inicirali izradu protokola, predstavnici tri ministarstva pri Vladi ŽP, predstavnici tri posavske općine, Centara socijalnog rada, suda, tužiteljstva i NVO sektora (Udruga žena iz Orašja i Mozaik iz Odžaka, Viva žene iz Tuzle).
              
Sastanak u Orašju koji je održan u dvorani za sjednice Vlade ŽP pratili su i predstavnici Gender Centra  Vlade FBiH, a u okviru svojih nadležnosti imaju ulogu poboljšati položaj žena u FBiH i raditi na poboljšanju položaja žrtava nasilja u obitelji, odnosno zaštiti obitelji s djecom.
- Cilj nam je uključiti što veći broj ljudi u provedbi protokola, ali pri tom ne smijemo nikako izostaviti predstavnike vjerskih zajednica koje svojim radom isto tako žele zaštititi obitelji s djecom. Kad govorimo o žrtvama nasilja u obitelji, pomalo zaboravljamo drugu stranu, počinitelja nasilja kojem isto tako moramo posvetiti više pažnje i tražiti mogućnost da im pomognemo. U najvećem broju slučajeva to su muškarci, ali evidentno je da ima i ženskih osoba koje ponekad posegnu na grub način obračunat se s pojedinim članom obitelji. Preporučila bih lokalnim zajednicama s područja vaše županije da napravi planove prevencije s ciljem stvaranja okruženja sa što manje nasilja nad ženama, muškarcima, djecom ili starijim osobama, jer ako djelujemo preventivno, onda će trebati puno manje sredstava, istaknula je Ane Jakšić, pomoćnica direktorice Gender Centra.
                           
- Do sada smo se susretali sa svim problemima u smislu zbrinjavanja žrtava nasilja i koordinacije različitih institucija. Nasilje u obitelji je jako prisutan problem i ovih dana će biti usvojen novi Zakon koji podrazumijeva referalne mehanizme. Svaka institucija u svojoj nadležnosti ima obveze prema žrtvama, a ovim protokolom svi potpisnici će biti upoznati s pravima i obvezama koje moraju uraditi da bi zaštitili žrtvu i da bi djelovali preventivno, kazala je Jasna Zečević direktorica organizacije Vive žene iz Tuzle, Centra za terapiju i rehabilitaciju žrtava nasilja, rata i ratnih trauma i nasilja u obitelji.

Na području Županije Posavske nema sigurne kuće za žrtve nasilja, a osobe koje iz Posavine nazovu na telefon 1265, automatski budu prebačene na sigurnu kuću Viva žene u Tuzli, što je do sada bilo nekoliko primjera. Cilj Protokola je da se u kriznim momentima osnaže kapaciteti u Posavini i da se žrtve adekvatno zbrinu bez odlaska u Tuzlu, pojasnila je direktorica Zečević u izjavi za medije.


Nema komentara

Anketa

Ustavi