RSS
English

Web katalog

Najčitanije

Najčitanije zadnjih 7 dana

Najkomentiranije

Najbolje ocijenjeno

Statistika

U Zdenka može sve, pa i da se sokolovi i pijetlovi igraju zajedno!

Napisano 08.08.2011. 10:10

TRAVNIK - Zdenko Čurčić veliki je ljubitelj stoke sitnog zuba

U Zdenka može sve, pa i da se sokolovi i pijetlovi igraju zajedno!
 

■ Osobito mu je drago prvo mjesto na međunarodnom Derby kampu
■ Držao je jedno vrijeme više vrsta ukrasnih kokoši, malene pimpile, morkinje, brame, australope, purice, guske i češljugare

Zdenko Čurčić iz travničkog naselja Slimena, uz brojne vrste golubova i drugih ptica, ljubitelj je domaćih i divljih životinja. Njegovo opće znanje vezano uz životinje je doista impresivno. Kada pusti svojih više od stotinu golubova, dvorište prekriju ukrasni golubovi, a nebo iznad šumi od udaraca krila letača.

Golubovi za Papu

- Golub je poznat od pamtivijeka, ali uvijek u pozitivnom kontekstu. Tako, prema Starom zavjetu, poslije općeg potopa, vrativši se na Arku, golub je Noi najavio blizinu kopna. Bio je prenositelj poruka različite namjene (pismonoša), ali i ukrasni su opisivani u raznim povijesnim djelima. Golub s maslinovom grančicom je svjetski simbol mira. Zato sam još kao dječak zavolio golubove i evo zadržao ih do danas. Uživam u njihovim utrkama, ali i nagradama koje mi donesu s natjecanja - govori nam Zdenko, koji je u dva navrata zaradio više od 600 eura za prvo i drugo mjesto na natjecanju mladih golubova u kampu Zdravka Ivankovića iz Viteza, europskog prvaka 2001. godine u Portugalu.

- Osobito mije drago osvojeno prvo mjesto na međunarodnom Derby kampu. Tad je u natjecanju bilo 350 golubova iz brojnih europskih država - dodaje Zdenko. Njegovi golubovi su traženi za različite velike manifestacije, tako su letjeli kad je u BiH dolazio Sveti Otac Ivan Pavao II. Iznosi vrlo atraktivnu ideju i prijedlog da njegovo društvo „Vitez“ pusti golubove u Vatikanu. Na temu golubarstva sa Zdenkom možete naširoko raspravljati. Kako se u dvorištu nađe puno hrane, tu je ujedno okupljalište i divljih ptica. Njih i golubove vrlo često napadaju jastrebovi i sokoli. Da bi sebi namirio štetu, već je više puta zoološkim vrtovima prodao jastrebove (kopce), sokole, sove, a ulovio je i orla škanjca. Upravo je u kavezu imao uhvaćenog jednog velikog jastreba. Zanimljiva je njegova ideja i namjera da formira sokolarski klub, koju za sada iz financijskih razloga ne može ostvariti. 

Razne životinje

Hvatao je i držao štigliće (češljugare), te je zanimljivo da je na nekim lokalitetima u središnjoj Bosni (na primjer, na Ravnom Rostovu) našao štigliće, koji su puno veći od onih standardne veličine. Držao je jedno vrijeme više vrsta ukrasnih kokoši, malene pimpile, morkinje, brame, australope, purice, guske. Sada po dvorištu glavni prostor imaju dvije vrste, male ukrasne kokoši, srebrni selbret i brojni šamonji kokoši - borci. Osobito su veliki šamonji impresivni, koji su pred nama imali demonstrativnu borbu gdje su pokazali kljunove i velike oštre nokte.
Zdenko je i zagovornik zdrave hrane. Na njegovu velikom imanju krave u prirodi pasu travu, bez imalo kemikalija. Nažalost, ovakvi kvalitetni proizvođači zdrave hrane nemaju odgovarajući državni poticaj.

| VL | HB.org |


Nema komentara

Anketa

Ustavi