Web katalog
Najčitanije
Najčitanije zadnjih 7 dana
Najkomentiranije
Najbolje ocijenjeno
Statistika
- Ukupno registriranih korisnika: 9877
- Ukupno članaka: 23656
- Ukupno komentara: 2087
- Posljednji unos: Imenovan novi Nadzorni odbor Aluminija
- Zadnja promjena: 11.01.2019. 23:44
Ukradeno 5.000 tenkovskih granata

BANJALUKA - Istražna tijela vode istragu o nestanku 5.000 granata iz jedne jedinice Oružanih snaga u blizini Doboja, saznaju "Nezavisne".
Iz dokumentacije opisano je kako je dolazilo do krađe viška naoružanja i municije, a pod izgovorom da to oružje ide na uništavanje, odnosno delaboraciju. Kako je vidljivo iz dokumentacije, radi se o zloupotrebama prilikom uništavanja viška granata kalibra 100 mm, koje su se dešavale od veljače 2008. do ožujka 2009. godine.
"Krađa se odvijala u organizaciji visokopozicioniranog pripadnika Oružanih snaga BiH s inicijalima SG (ime poznato redakciji), kojem je pomagalo više civilnih osoba, koja su se pojavljivala u svojstvu vozača kamiona, kojim je transportirao bakar i mesing", navodi se u dokumentu.
Kako je precizirano, radi se o granatama kalibra 100 mm za tenk T -55, čijim se rastavljanjem dobivaju tri komponente, odnosno mjedena čahura mase 15 kilograma, barut i zrno.
U zrnu granate nalazi oko pola kilograma najkvalitetnijeg bakra, dok je masa eksplozivnog punjenja oko 2,5 kilograma, koje se može delaborisati, odnosno rastaviti, samo detonacijom.
Tom prilikom je ukradeno 5.000 ovih granata, a sve pod izgovorom da je namijenjeno za uništavanje u radionici Oružanih snaga na Manjači, gdje je trebalo da budu uništavane otvorenom detonacijom. Ali, kako se navodi, indikativno je da je zapisnik o delaboraciji naknadno prepravljan, i to u vojnoj jedinici iz koje granate potječu.
"U zapisniku je umjesto broja zrna metaka koji su uništeni prepravkom uneseno da je uništena utvrđena količina cijelih metaka 100 milimetara, a ne samo zrna metka kao njegovog dijela. Na taj način je sakriveno da su mesingane čahure nezakonito izvezene iz vojne jedinice", navedeno je u izvještaju.
Osim krađe streljiva, u izvještaju je dokumentirana i krađa dizel goriva, koju je provodio isto SG
To gorivo je trebao biti iskorišteno za preradu eksploziva u rotacijskim pećima. Kako je objašnjeno, eksploziv može biti prerađivan i na čvrsto gorivo i pomoću rotacijskih peći.
"Indikativno je što su za preradu eksploziva u razdoblju od 2007. do 2009. godine korišteni kazani na čvrsto gorivo, au službenim dokumentima je prikazivano da je eksploziv prerađivan u rotacijskim pećima za čiji rad je potrebno dizel gorivo", navodi se u dokumentu.
Brojne međunarodne organizacije i diplomatske misije u BiH godinama upozoravaju na nepravilnosti u vezi s viškom naoružanja. Osim ovoga, kako navode, postoji opasnost za građane zbog nepažljivog čuvanja streljiva.
Američki diplomat u BiH zadužen za pitanja sigurnosti je izrazio zabrinutost zbog činjenice da u BiH postoji 18.000 tona viška streljiva i naoružanja, od kojih je veliki dio zastario i neupotrebljiv. On je upozorio da ovo oružje predstavlja neposrednu i očiglednu opasnost za sigurnost građana BiH, jer postoji opasnost od neželjenog detoniranja, kao što se proteklih godina nekoliko puta dogodilo u zemljama u regiji.
"Međunarodna zajednica je izdvojila značajan dio sredstava za pomoć Ministarstvu obrane BiH pri uništavanju ovih zaliha na siguran i transparentan način. SAD su uložile blizu tri milijuna dolara u zadnje dvije godine za uništavanje streljiva i eksplozivnih sredstava, a Misija EU bi također trebala pokrenuti sličan projekt vrijedan više milijuna eura ", istaknuo je ovaj diplomat.
B.Š./nezavisne.com
Vezani članci
- Ilija Cvitanović: Kad me Slavo Kukić napada, to je napredak
- Ramiz Halkić i Anel Šahinović predstavljat će Hrvate u Domu naroda
- Košarac: Vidljivo je da dva od tri konstitutivna naroda u BiH nisu zadovoljna stanjem u zemlji
- Nadbiskup Hoser: Najveći plodovi Međugorja su obraćenja
- Pogaziš popis iz '91, prekršiš Ustav FBiH i formiraš etnički čistu Vladu Kantona Sarajevo
- Arhiva vezanih članaka
Nema komentara