Web katalog
Najčitanije
Najčitanije zadnjih 7 dana
Najkomentiranije
Najbolje ocijenjeno
Statistika
- Ukupno registriranih korisnika: 9929
- Ukupno članaka: 23656
- Ukupno komentara: 2087
- Posljednji unos: Imenovan novi Nadzorni odbor Aluminija
- Zadnja promjena: 11.01.2019. 23:44
Veleposlanik Ivan Del Vechio uskoro u Sarajevu

Šesti veleposlanik kojega će vlasti u Zagrebu poslati u Sarajevo bit će po dostupnim informacijama dugogodišnji diplomat Ivan Del Vechio koji je skoro pet godina proveo u Varšavi na mjestu prvog diplomata u Poljskoj. Ovaj šezdesettrogodišnji diplomat, vojnik, profesor, pa čak i stečajni upravitelj ima bogato životno i diplomatsko iskustvo i Sarajevo bi mu trebala biti treća veleposlanička adresa. Vlasti u Zagrebu su navodno već uputile agreman za njegovo imenovanje Predsjedništvu BiH koje bi trebalo samo odobriti njegovu potvrdu. Del Vechio je od studenog 2008. godine proveo na veleposlaničkome mjestu u Poljskoj gdje je došao iz Izraela gdje je također proveo pet godina kao veleposlanik. Prije toga je u karijeri bio i vojni izaslanik RH u Austriji i Švicarskoj te vojni savjetnik u Stalnoj misiji RH pri OESS-u u Beču. Od početka 1991. godine sudjelovao je u Domovinskom ratu od pozicije brigadira do mjesta zapovjednika Zbornog mjesta Požega za što je dobio više visokih odličja. Prema dostupnim informacijama, Del Vechio je iznimno poduzetan, ali ne i brzoplet diplomat. Ne poznaje dovoljno dobro područje u koje dolazi pa će mu trebati određeno vrijeme da se prilagodi novoj destinaciji.
Del Vechio nakon odlaska veleposlanika Tončija Staničića koji je obilježio zaokret Zagreba prema BiH, napose prema Hrvatima u ovoj zemlji započinje mandat s pozicije veleposlanika zemlje članice Europske unije.
U tome smislu su velika očekivanja od Zagreba i njihove diplomatske misije u BiH u kojoj se najavljuje i dolazak novoga generalnog konzula u Tuzli. Iako se špekulira o nekoliko dobro poznatih imena, još se s pouzdanjem ne može govoriti tko će doći na ovo mjesto. Hrvatska politika koja se zrcalila kroz diplomaciju u BiH imala je nekoliko oscilacija i različitih etapa. Do 2000. godine su gotovo značajniji bili predstavnici koji su sjedili u Mostaru nego je to bio slučaj sa Sarajevom. Nakon toga je došlo do zahlađenja i distanciranja ponajprije prema Hrvatima u BiH. Posljednja etapa koja je započela s odlazećim veleposlanikom Staničićem obilježena je povratkom Hrvatske i angažiranjem unutar BiH u pogledu njezine europeizacije i popravke pozicije Hrvata.
VLM
Vezani članci
- Ilija Cvitanović: Kad me Slavo Kukić napada, to je napredak
- Ramiz Halkić i Anel Šahinović predstavljat će Hrvate u Domu naroda
- Košarac: Vidljivo je da dva od tri konstitutivna naroda u BiH nisu zadovoljna stanjem u zemlji
- Nadbiskup Hoser: Najveći plodovi Međugorja su obraćenja
- Pogaziš popis iz '91, prekršiš Ustav FBiH i formiraš etnički čistu Vladu Kantona Sarajevo
- Arhiva vezanih članaka
Nema komentara