Web katalog
Najčitanije
Najčitanije zadnjih 7 dana
Najkomentiranije
Najbolje ocijenjeno
Statistika
- Ukupno registriranih korisnika: 9876
- Ukupno članaka: 23656
- Ukupno komentara: 2087
- Posljednji unos: Imenovan novi Nadzorni odbor Aluminija
- Zadnja promjena: 11.01.2019. 23:44
Wikileaks: Američki diplomati Mesićeve ekonomske stavove nazvali 'jugonomijom'

'Mesić, naravno, ne mora oblikovati ekonomsku politiku i zato uživa luksuz ideološke inkonzistentnosti. Žalosno za Hrvatsku je da takvo mišljenje nije ograničeno samo na političare ceremonijalnih funkcija.', riječi su američke diplomacije.
Američki diplomati su za vrijeme mandata predsjednika Stjepana Mesića izrazili zabrinutost zbog njegovih ekonomskih stavova nazivajući ih 'jugonomijom'.
Podsjetimo, Wikileaks je ovih dana objavio da je omogućeno pretraživanje 1,7 milijuna dokumenata američkih diplomata. Osim dokumenata iz razdoblja 2000.-2010., objavljeni su i dokumenti sastavljeni između 1973. i 1976. godine kada je državni tajnik SAD-a bio Henry Kissinger.
U dokumentu koji je 2006. godine upućen iz Zagreba u Washington američka diplomacija opisuje Mesićeve ekonomske poglede. Naziv dokumenta je 'Ekonomski pogledi predsjednika Mesića: Jugonomija?'.
'Mesićeve ekonomske poglede nije lako kategorizirati. (…) (Mesić) rijetko predlaže sredstva za ostvarenje ciljeva. Govoreći na nedavnoj konferenciji o ekonomskoj politici 2006., Mesić je rekao da se vlada mora koncentrirati na povećanu produktivnost, povećanje zaposlenosti, modernu industriju, veći izvoz, nisku inflaciju i investicije u obrazovanje i zdravstvo. To je u suprotnosti s njegovim božićnim obraćanjem (…)
Ekonomske poglede bivšeg hrvatskog predsjednika nazivaju nekoherentnima, no smatraju kako ih dio javnosti i politike dobro prihvaća. Diplomati kažu da ih ne čudi što 'država igra veću ulogu u hrvatskoj ekonomiji nego u gotovo bilo kojoj drugoj ekonomiji Europe'.
'Mesić, naravno, ne mora oblikovati ekonomsku politiku i zato uživa luksuz ideološke inkonzistentnosti. Žalosno za Hrvatsku je da takvo mišljenje nije ograničeno samo na političare ceremonijalnih funkcija. Kombinacija nostalgije i navika življenja iznad mogućnosti je onemogućila čak i ozbiljnu debatu o ekonomskim izazovima koji čekaju Hrvatsku, a kamoli implementaciju teških reformi koje su obavezne da bi se odteretila ekonomija', pišu Amerikanci.
croportal.ba
Vezani članci
- Ilija Cvitanović: Kad me Slavo Kukić napada, to je napredak
- Ramiz Halkić i Anel Šahinović predstavljat će Hrvate u Domu naroda
- Košarac: Vidljivo je da dva od tri konstitutivna naroda u BiH nisu zadovoljna stanjem u zemlji
- Nadbiskup Hoser: Najveći plodovi Međugorja su obraćenja
- Pogaziš popis iz '91, prekršiš Ustav FBiH i formiraš etnički čistu Vladu Kantona Sarajevo
- Arhiva vezanih članaka
Nema komentara