RSS
English

Web katalog

Najčitanije

Najčitanije zadnjih 7 dana

Najkomentiranije

Najbolje ocijenjeno

Statistika

Zašto Zlatka Lagumdžiju nije uhitila i privela SIPA-a zbog slučaja REKETA ASA GRUPE od 3,5 milijuna KM!?

Napisano 29.04.2013. 09:20
Zašto Zlatka Lagumdžiju nije uhitila i privela SIPA-a zbog slučaja REKETA ASA GRUPE od 3,5 milijuna KM!?

Prije dvije godine „Slobodna Bosna“ prva je pisala o nedopustivom i protuzakonitom ponašanju gradskih vlasti Sarajeva, formalnim i vaninstitucionalnim moćnicima koji su drsko i nekontrolirano reketirali ugledne privrednike; ekskluzivno za naš list govori „zaštićeni“ policajac koji je dokumentirao korupcijsku aferu vrhuške SDP-a

„Gradonačelnik Alija Behmen pristao je da svjedoči protiv svojih korumpiranih stranačkih kolega - Lagumdžije, Hadžića, Ivaniševića...“


„Od Federalne uprave policije napravit ću agenciju po uzoru na FBI“, kazao je sredinom novembra prošle godine Dragan Lukač, novoizabrani direktor Federalne uprave policije, najavljujući kako mu je prvi na spisku ambicioznih planova „potpuna reorganizacija Uprave“. Danas, nešto više od pola godine nakon njegovog dolaska na čelo FUP-a, Lukaču se mora priznati da je ovu policijsku agenciju tako „temeljito i potpuno reorganizovao“, odnosno pretumbao, da kamen na kamenu nije ostao. Međutim, ova agencija ne samo da ne ličini na FBI, nego doslovno ne liči ninašta, a pogotovo ne na instituciju kakvu je novi direktor zatekao i koja je uživala stanoviti ugled kod građana, pravosuđa, međunarodnih institucija u zemlji i inozemstvu.

„Dragan Lukač na mjesto direktora Federalne uprave policije (FUP) doveden je da se tu više ništa ne radi. Postojeće ekipe i timovi FUP-a su kadrovski „počišćeni“ i razbacani, rastureni... a on sam napravio je novu organizacijsku šemu koja nema blage veze ni sa čim“, potvrdio je u razgovoru za naš magazin bivši djelatnik FUP-a koji je iz razumljivih razloga želio ostati anoniman.

SVI ZA SVE, JEDAN JE LUKAČ
Prema riječima našeg sagovornika, Lukačevom (dez)organizacijom FUP-a najteže je pogođen Odjel za privredni kriminal, korupciju i cyber kriminal koji više praktično ne postoji. Naime, šef ovog Odjle Sakib Kurešepi početkom juna poslan je u penziju, istražni timovi su rastureni, a „kostur“ Odjela je razbijen. Međutim, prema navodima dobro upućenih u zbivanja koja potresaju FUP direktor Lukač svoje (dez)organizovanje te institucije pravda vrlo neuvjerljivo. „Sve je to u pet deka, a svaki inspektor FUP-a sve mora da zna“, navodno su riječi Lukača, koji smatra da dobar inspektor za krvne delikte mora biti isto tako dobar u istraživanju finansijskog kriminala i obrnuto! Drugim riječima, policijski inspektori ne bi trebali prolaziti kroz specijalističke obuke i treninge za pojedine oblasti jer prema mišljenju direktora Lukača svaki inspektor treba sve da zna, što bi se možda moglo uporediti sa medicinskim znanostima gdje bi, prema mišljenju Lukača, neurohirurg isto tako uspješno mogao operisati srce, ili pluća i obratno. Međutim, savršeni hirurzi, baš kao i savršeni policijski inspektori koji mogu podjednako uspješno raditi sve, ne postoje.

Konkretno, Odjel za privredni kriminal, korupciju i cyber kriminal, prema riječima našeg sagovornika, bio je organizaciono jedan od najjačih odjela FUP-a, a na čemu si insistirali i partneri iz Evropske unije. Traženo je da finansijske istrage, korupcija i cyber kriminal budu zasebni odjeli direktno povezani sa pravosudnim organima, odnosno tužilaštvima i sudovima na čemu se intenzivno radilo u proteklih osam godina. Dok je na čelu FUP-a bio sada već bivši direktor Zlatko Miletić, prema tvrdnjama našeg sagovornika, stvoren je tim ljudi koji je na tim poslovima i istragama radio osam godina. «Taj Odjel više ne postoji. Rasturen je na pet strana, a ti momci više ne znaju kud udaraju. Oni će doći do izražaja kad se stvari ponovo slože i dođu na svoje mjesto jer imaju temelj i slolidno znanje», kaže naš sagovornik navodeći da Dragan Lukač zapravo i doveden na tu pozicuju kako se ništa ne bi radilo na području privrednog kriminala, korupcije i finansijskih istraga. «Takvih predmeta u FUP-u više neće biti. Većinu takvih predmeta Lukač prebacuje na kantone», kaže naš sagovornik te dodaje da je za prvih šest mjeseci ove godine tridesetak ovakih predmeta FUP prebacio kantonalnim MUP-ovima. Ubuduće, mišljenja je naš sagovornik, djelovanje FUP-a bit će usmjereno na razbijanje narko-mafije i analitiku, što, između ostalog, podrazumijeva i velike akcije na terenu čime Lukač namjerava inpresionirati javnost.

MITO, BEKRIJO I KORUPCIJO
A kada već govorimo o Odjelu za privredni kriminal, korupciju i cyber kriminal, važno je istaći da su upravo timovi tog Odjela, na čelu sa penzioniranim Sakibom Kurešepijem, od početka do kraja vodili i proveli opsežnu istragu u sada već bivšoj aferi „reket“. Afera „reket“ je, između ostalog, prema mišljenju našeg izvora, jedan od glavnih razloga zbog kojeg je šef Odjela Kurešepi poslan u penziju. „Nakon pobjede SDP-a na proteklim izborima i dolaska Zlatka Lagumdžije na vlast, na mjesto direktora FUP-a postavljen je Lukač, a ta policijska institucija temeljito je 'počišćena'. Nakon odlaska Zlatka Miletića bez posla je ostao i njegov šef kabineta Ćamil Kreso, šef odjela krim-policije Zlatko Biščević je premješten na mjesto rukovodioca terenskog ureda u Sarajevu, Sakib Kurešepi, šef odjela za privredni kriminal, korupciju i cyber krimina, poslan je u penziju...“, kaže naš sagovornik koji je više nego dobro upoznat sa predmetom «reket». Prema njegovim riječima, javnost je iscrpno informisana o tom predmetu, ali postoje nijanse i vrlo bitni detalji o kojima javnost još uvijek ništa ne zna. «Danas je svima jasno da je predmet 'reket' postao žrtva političkih igara i pritisaka», kaže naš sagovornik koji glavne krivce za nepodizanje optužnice i neprocesuiranje okrivljenih vidi u glavnom tužiocu Tužilaštva BiH Miloradu Barašinu i njegovom kolegi Dubravku Čampari. Naime, prema tvrdnji našeg sagovornika, Zlatko Miletić i Sakib Kurešepi od prvog dana bili su u kontaktu sa Barašinom i Čamparom, od kojih su tražili garancije ili da predmet «reket» bude okončan podizanjem optužnica i procesuiranjem odgovornih, ili da se čitava stvar zbog politički osjetljive pozadine stavi «ad acta». Kadu su Miletić i Kurešepi tužiocima prenzentirali dokazni materijal, prikupljenu dokumentaciju, audio i video snimke, dilema nije bilo. «Kada govorimo o aferi 'rekat', nikada bolje zadokumentovani predmet mita i političke korupcije nije ušao u to tužilaštvo», tvrdi naš sagovornik navodeći da su svi akteri afere, Zlatko Lagumdžija, Damir Hadžić, Husein Sejo Hasibović..., trebali biti pritvoreni u istražni zatvor od čega se kasnije odustalo jer navodno nije bilo osnova za njihovo pritvaranje, a osnova je, prema tvrdnjama našeg sagovornika, itekako bilo.

«Oni su bili doslovno zabezeknuti kada smo istovremeno napravili blokade na tri različite lokacije gdje smo izuzeli svu dokumentaciju. Nakon te akcije jedan od učesnika afere 'reket' doslovno je rekao: Noge su mi se tresle i sad mi se tresu», kaže naš sagovornik navodeći da je citirani audio snimak proslijeđen Tužilaštvu BiH, odnosno tužiocu Dubravku Čampari. Kod tužitelja Čampare je u posjedu i audio snimak jednog od suradnika Damira Hadžića, koji mu kaže: «Šefe, džaba to sve oni rade. Oni ne znaju u kojem grmu leži zec». Ali, inspektori FUP-a dobro su znali za svaki «grm» i ono što je bilo sakriveno u Općini Novi Grad, nije bilo sakriveno u Skupštini grada Sarajeva i uredu gadonačelnika Alije Behmena i obratno, a kada je suradnik bio pozvan da da izjavu inspektorima FUP-a «nije znao gdje mu je glava, a gdje guzica», riječi su našeg sagovornika koji se osvrnuo i na nedavnu izjavu Damira Hadžića koji je rekao da će se nadležni organi obračunati sa kreatorima montirane afere «reket».

«Od gospodina Damira Hadžića trebalo bi tražiti  da javnosti predoči izjavu koju je u svojstvu okrivljenog dao inspektorima FUP-a, a koju je uredno potpisao i posjeduje jedan primjerak. Odgovarao je na pitanja koja mu je postavljao načelnik Kurešepi i u jednom trenutku mu je rekao da ga više neću ni pogledati kad se sretnu na ulici, na što mu je Kurešepi odgovorio da se njih dvojica ne moraju gledati, ali da posao moraju završiti», kaže naš sagovornik citirajući još jedan snimljeni razgovor u kojem se «poslušnik» obraća Zlatku Lagumdžiji riječima: «Šefe, kad pobijedimo na predstojećim izborima, svi ovi što vam rade o glavi bit će stavljeni na listu za odstrel».

Da li je postojala «zvanična» lista za odstrel, vjerovatno se nikada neće saznati, ali činjenica jeste da policajci i inspektori koji su radili na predmetu «reket» taj posao više ne rade.

PRAVNA (NE)DOSLJEDNOST
Konačno, tužitelj Dubravko Čampara, prema tvrdnji našeg izvora, Kurešepiju je rekao da mu u predmetu «reket» više ništa ne treba, niti fali, te da ima svu neophodnu dokumentaciju i dokaze za podizanje optužnice koju nikada nije podigao. Umjesto podizanja optužnice krajem maja, a zarad političke i svake druge (ne)korektnosti, glavni tužilac Milorad Barašin obustavio je (ne)završenu istragu u predmetu «reket» koji je proslijedio Kantonalnom tužilaštvu Sarajevo, a predmet Milorada Dodika ustupio je Specijalnom tužilaštvu u Banjoj Luci.

Međutim, naš izvor tvrdi da prebacivanje predmeta «reket» u nadležnost Kantonalnog tužilaštva Sarajevo, zapravo ništa ne mijenja. «Ukoliko predmet bez ikakvih sugestija i kompletan, onakav kakav je, bude prebačen sarajevskom Kantonalnom tužilaštvu, odgovorni će morati biti procesuirani jer stvar je čista», kaže naš izvor navodeći kako su svi inspektori FUP-a koji su radili na predmetu «reket» spremni javno se suočiti sa osumnjičinim i prepustiti javnosti da ocijeni da li je afera «reket» montirani slučaj ili udžbenički primjer iznude mita!


Raspad sistema
KAKO JE ISTRAGA PROTIV SEKRETARA FEDERALNE VLADE TRUMIĆA „SPUŠTENA“ NA ŽUPANIJSKU RAZINU
U prva tri mjeseca prošle godine, prema zvaničnim podacima FUP-a, nadležnim tužilaštvima podneseno je 50 izvještaja o počinjenim krivičnim djelima. U istom periodu ove godine broj izvještaja upućen tužilaštvima smanjen je za skoro polovinu. Preciznije, u prva tri mjeseca ove godine tužilaštvima je proslijeđeno 28 izvještaja. Lukač se nije mogao «otarasiti» već započetih istraga kao što su Krivaja, Željeznice FBiH..., ali je na kantonalni nivo uspio prebaciti slučaj uvoza ljekova iz Turske i Austrije. «Slučaj je prebačen u Tuzlanski kanton, a u taj kriminal upetljana su zvučna imena uključući i sekretara Vlade Federacije BiH Ismeta Trumića. On se, za sada, nigdje ne spominje, ali on je u to vrijeme obnašao dužnost upravnika Carinarnice Tuzla, a njegova supruga posjeduje lanac apoteka u tom gradu», kaže naš sagovornik.


Penzioner u akciji
ŠEFA POLICIJSKE OPERACIJE „REKET“ DIREKTOR FUP-A LUKAČ POSLAO U MIROVINU

Kako nezvanično saznajemo, bivši šef Odjela za privredni kriminal, korupciju i cyber kriminal Sakib Kurešepi na desetak kucanih stranica uputio je prigovor Draganu Lukaču zbog (pre)ranog slanja u penziju. Naime, on je jedan od rijetkih policijskih službenika kojem je, pezionisanja radi, a mimo njegove želje, obračunat udvostručeni ratni staž. «On je po svaku cijenu morao otići iz FUP-a. Kurešepi je profesionalac sa najboljim ocjenama i bez mrlje u svojoj policijskoj karijeri. Jedini način da ga se odstrani bilo je njegovo penzionisanje», kaže naš sagovornik navodeći kako bi Kurešepi zaštitu svojih ljudskih i građanskih prava mogao zatražiti i sudskim putem.


U divljaka Lukač i strijela
POVJERLJIVI POLICIJSKI DOKUMENTI NA PROVJERI U „60 MINUTA“

Federalna uprava policije je, sukladno zakonu, pored Tužilaštva BiH, „presjek saznanja“ o tom korupcijskom skandalu proslijedila u proljeće prošle godine i članu Predsjedništva BiH Željku Komšiću. Komšić je, tvrdi naš izvor, strogo povjerljivi materijal proslijedio ne samo stranačkim kolegama, Lagumdžiji, Hadžiću, Ivaniševiću, nego i uredniku magazina 60 minuta Bakiru Hadžiomeroviću. Nedugo potom u jednoj od svojih emisija urednik Hadžiomerović je poentirao: „Nakon što smo izvršili uvid u materijal za koje se terete čelnici SDP BiH, zaključili smo da su sve optužbe krajnje neosnovane“

 

Zakon na stranu
LUKAČ SE ZBOG KRŠENJA ZAKONA SUKOBIO I SA MINSTROM FEDERALNE POLICIJE PREDRAGOM KURTEŠOM


Prema saznanjima našeg lista, u posljednjih nekoliko sedmica direktor Federalne uprave policije Dragan Lukač, nakon što je „zaratio“ sa svim podređenim dužnosnicima u toj službi

(izuzev nekolicine nekompetentnih provincijskih klimoglavih aparatčika, zamjenika direktora Samira Džebe i marginalnog policijskog „kušača hrane i pića“ Seada Selmana, te višestruko dijagnosticiranog bolesnika Zorana Čegara) zaratio je i sa federalnim ministrom policije Predragom Kurtešom. Ministar Kurteš, koji je svoj profesionalni status gradio u najtežim (ratnim) vremenima, od direktora policije Lukača tražio je (samo) saradnju u skladu sa zakonskim  propozicijama. Operativni poslovi su, prema zakonu u nadležnosti direktora policije (Lukača) a ministar policije se ne bi u taj segment rada smio miješati. Međutim, postoje zakonska ograničenja koja reguliraju odnose operativne (usko policijske) i ministarske nadležnosti. Primjerice, odluku direktora Lukača o formiranju terenskih ureda (Sarajevo, Tuzla, Bihać...)  morao je potvrditi ministar (Kurteš) a odobriti Vlada Federacije BiH. Sve zakonske prepreke direktor Lukač je bahato „premostio“. 

Pišu:Senad Avdić i Mirsad Fazlić-Slobodna Bosna 


Nema komentara

Anketa

Ustavi