RSS
English

Web katalog

Najčitanije

Najčitanije zadnjih 7 dana

Najkomentiranije

Najbolje ocijenjeno

Statistika

ZLOČINI U TRUSINI Džekini udarci u glavu

Napisano 18.04.2013. 11:25
ZLOČINI U TRUSINI Džekini udarci u glavu

U nastavku suđenja za zločine počinjene u Konjicu i Jablanici, svjedok Državnog tužilaštva je ispričao kako ga je optuženi Edin Džeko uhapsio i dva puta udario u rujnu 1993. godine.

Miroslav Soko, bivši pripadnik Hrvatskog vijeća obrane (HVO), prisjetio se kako su mu 8. rujna 1993. godine Edin Džeko te izvjesni Nedžad i Faruk došli na kućna vrata u Jablanici.

"Otvorio sam vrata i odmah je počelo vrijeđanje i Džeko je zagalamio i opsovao mi je majku. Onda me je udario šakom u lice dva puta. To su bili jači udarci ... ", rekao je Soko.

Prema iskazu svjedoka, Džeko i druga dvojica vojnika Armije BiH (ABiH) su ga potom, s drugim stanovnicima hrvatske nacionalnosti, automobilom odvezli do Rogića kuća, nedaleko od Jablanice, gdje je bila komanda jedinica ABiH.

"Nas je bilo sedam do deset Hrvata. Natjerani smo u malu rupu u zemlji ... To je bio trap za krumpire. Tu su nas Džeko i Nedžad uveli. Nitko nam ništa nije rekao. Tijekom noći netko je ušao i baterijom tražio nekoga. Mirko Zelenika je rekao da misli da je to Džeko, ali nikoga nije našao i otišao je ", kazao je Soko.

Svjedok je ispričao da je u trapu pored Rogića kuća bio desetak dana. On je posvjedočio da su zarobljenici iz trapa izvođeni u obližnji ugostiteljski objekt na jelo, te da su ih svaki put maltretirali pripadnici ABiH.

"Kada smo prolazili, tukli su nas. Mene je jedne prilike Džeko udario rukama i nogama ... Nije samo on tukao, mogao je tući tko je htio. Edin me udario rukom u glavu, pao sam i onda su me on i drugi udarali nogama po bubrezima i svugdje ", kazao je Soko.

Džeko, bivši vojnik jedinice "Zulfikar" ABiH, optužen je za sudjelovanje u nezakonitom uhićenju devet civila u Jablanici koji su odvedeni u trap kod Rogića kuća. On je optužen i za sudjelovanje u strijeljanju nekoliko vojnika HVO-a i hrvatskih civila u Trusini, u blizini Konjica.

Soko se prisjetio kako je jedne prilike, dok su zarobljenici iz trapa išli na obrok, Džeko naišao u automobilu s Nihadom Bojadžićem.

"Mislim da je Nihad rekao da nas sve pobiju, ali stražari nisu pucali. Tada je trajalo granatiranje i onda su nas natjerali da stojimo tu, da se ne sakrijemo. Rekli su da kada već neće stražari da nas ubiju, da će to uraditi Naši, jer je to HVO granatirala. Jedna granata je pala blizu i ranjen je kuhar ABiH. Nihad i Džeko su ga odveli, a mi smo dobili strašne batine od stažara ", ispričao je Soko.

Bojadžiću, bivšem zamjeniku zapovjednika odreda "Zulfikar", sudi se u dva odvojena postupka - za zločine u Jablanici i Trusini.

Svjedok Soko je kazao da je iz trapa odveden u obližnju štalu, a nakon desetak dana u Drežnicu te Muzej "Bitka na Neretvi" u Jablanici, gdje je ostao do ožujka ili travnja 1994. godine.

Tijekom unakrsnog ispitivanja, svjedok Soko je odgovarao na pitanja Džekine Odbrane što tijekom svjedočenja u predmetu protiv Zijada Kurtovića - koji je pred Sudom BiH osuđen na 11 godina zatvora za zločin u Drežnici - nije rekao da ga je Džeko zlostavljao prilikom uhićenja. Soko je kazao da tada nije bio pitan o Džeki i njegovom ponašanju.

Suđenje Džeki će biti nastavljeno u utorak, 23. travnja. 


Croportal 


Nema komentara

Anketa

Ustavi