Web katalog
Najčitanije
Najčitanije zadnjih 7 dana
Najkomentiranije
Najbolje ocijenjeno
Statistika
- Ukupno registriranih korisnika: 9877
- Ukupno članaka: 23656
- Ukupno komentara: 2087
- Posljednji unos: Imenovan novi Nadzorni odbor Aluminija
- Zadnja promjena: 11.01.2019. 23:44
Zviždači na udaru: Za sada je bolje tajiti korupciju

Ukoliko, osim EU integracija, u Bosni i Hercegovini postoji nešto oko čega je moguć politički konsenzus onda je to deklarativno, borba protiv korupcije.
U toj borbi najvažnije osobe su tzv. zviždači. 'Zviždač' (iz engleskog whistleblower) je osoba koja javno upozorava na ilegalne aktivnosti (primjerice korupcija, nedolično ponašanje, kršenje zakona, ili zlouporaba ovlasti) moćnih pojedinaca. Uglavnom se opisuje kao akcija hrabrih pojedinaca koji iz moralnih razloga unatoč riziku za vlastitu karijeru odlučuju javno progovoriti o nezakonitim ili neetičkim ponašanjima nadređenih osoba.
Zviždači su uvijek žrtve
Koordinator Inicijative za zaštitu uzbunjivača u BiH Bojan Bajić tvrdi kako 'zviždači' u svijetu otkrivaju 40 posto korupcije, interna revizija 17 posto, eksterna revizija 3,9 posto a policija 1,3 posto.
"Zbog toga smatramo da cijelo društvo mnogo duguje takvim osobama koje su nam svojim hrabrim otkrivanjima otvarale oči o bezobzirnosti korumpiranih pojedinaca i grupa" rekao je Bajić.
Nije tajna kako su 'zviždači' i u uređenijim i funkcionalnijim zemljama gotovo uvijek žrtve progona na radnom mjestu. Istraživanja pokazuju kako gotovo svi 'zviždači' u roku od godine dana napuštaju radno mjesto narušenog zdravlja, reduciranih primanja, uništene karijere.
Jedino rješenje zakon provodljiv u praksi
Jedini način za zaštitu 'zviždača' je dobar zakon koji će biti proveden u praksi. Takvo nešto u Bosni i Hercegovini još ne postoji pa su 'zviždači' ostavljeni bespomoćno se boriti protiv nadmoćnijeg protivnika.
Centar za odgovornu demokraciju Luna - Inicijativa za zaštitu uzbunjivača u BiH i Demokratska inicijativa za Europu, u suradnji s Agencijom za prevenciju korupcije i koordinaciju borbe protiv korupcije u BiH i Federalnim ministarstvom pravde u proteklih šest mjeseci intenzivno su radili na izradi nacrta zakona o zaštiti osoba koje prijavljuju korupciju.
Federalna vlada, kako je kazao njezin predsjednik Nermin Nikšić, ovaj zakon ne promatra kao poseban zakon, već kao jedan u setu zakona stvaranja pravnog ambijenta za borbu protiv organiziranog kriminala i korupcije.
"U parlamentarnu proceduru smo uputili i već je prošao u formi nacrta u oba doma Zakon o oduzimanju imovine stečene krivičnim djelom u Federaciji, kao i Zakon o suzbijanju organiziranog kriminala i korupcije koji je također u formi nacrta prošao u Zastupničkom domu, završena je rasprava i čeka se samo izjašnjavanje u Domu naroda", rekao je Nikšić.
EU ne gleda blagonaklono na prijedlog zakona
Zanimljivo je kako EU ne gleda blagonaklono na prijedlog zakona o zaštiti 'zviždača'. Mišljenja su kako nema potrebe za novim zakonom, već je dovoljna izmjena nekoliko srodnih zakona, no EU nema ujedinjenu politiku po ovom pitanju.
"Ovo pitanje nije regulirano zakonodavstom Europske unije (Acquis Communautaire). Pojedine zemlje članice Europske unije imaju zakone o zaštiti 'zviždača' ili odredbe o zaštiti 'zviždača' ugrađene u relevantne zakone kao što su Zakon o radu ili Zakon o drzavnoj sluzbi", rekao je portal Dnevno glasnogovornik Delegacije EU u BiH Andy McGuffie.
Iz EU naglašavaju kako je odgovarajuća zaštita 'zviždača' važan dio borbe protiv korupcije i kako postoje različite mogućnosti te je nužno da se razmotri i dogovori najbolji način rješenja ovoga pitanja za Bosnu i Hercegovinu.
Dok se ne donese Zakon o zaštiti prijavljivača korupcije iz nevladinih organizacija, nažalost, savjetuju svim hrabrim i istinoljubivim ljudima da ipak ne prijavljuju korupciju dok ne budu sigurni da će se zaštiti njihova osnovna ljudska prava.
dnevno.ba
Vezani članci
- Ilija Cvitanović: Kad me Slavo Kukić napada, to je napredak
- Ramiz Halkić i Anel Šahinović predstavljat će Hrvate u Domu naroda
- Košarac: Vidljivo je da dva od tri konstitutivna naroda u BiH nisu zadovoljna stanjem u zemlji
- Nadbiskup Hoser: Najveći plodovi Međugorja su obraćenja
- Pogaziš popis iz '91, prekršiš Ustav FBiH i formiraš etnički čistu Vladu Kantona Sarajevo
- Arhiva vezanih članaka
Nema komentara