Web katalog
Najčitanije
Najčitanije zadnjih 7 dana
Najkomentiranije
Najbolje ocijenjeno
Statistika
- Ukupno registriranih korisnika: 9875
- Ukupno članaka: 23656
- Ukupno komentara: 2087
- Posljednji unos: Imenovan novi Nadzorni odbor Aluminija
- Zadnja promjena: 11.01.2019. 23:44
Najmanje 650 državnih tvrtki pod kontrolom stranaka!

U Bosni i Hercegovini su trenutno javnosti nedostupni podaci o broju i detaljima poslovanja većine javnih ili poduzeća s državnim udjelom u vlasničkoj strukturi.
Dok se stalno vrti priča o desetak najprofitabilnijih poduzeća, među kojima su telekomi, elektroprivrede, firme iz oblasti proizvodnje duhana, naftne industrije..., zanemaruje se činjenica da je u zemlji na stotine poduzeća kojima iza ''državnog paravana'' već dva desetljeća, ustvari, gazduju političke stranke na vlasti.
Iako je teško dobiti informacije o točnom broju javnih poduzeća u BiH, jer su evidencije koje vode Komisija za vrijednosne papire FBiH i Registar javnih poduzeća u RS nepotpune i nejasne, Dnevni avaz je svojim istraživanjem došao do saznanja da postoji najmanje 650 poduzeća koja u vlasničkoj strukturi imaju neku od institucija vlasti, bilo na državnom, entitetskom, kantonalnom ili općinskom nivou.
Toliko ih je, naime, u sustavu naplate PDV obveznika. Istovremeno, to je najmanje 650 direktorskih mjesta koja su raspodijelile političke stranke te najmanje 2.000 stranačkih ljudi u nadzornim i upravnim odborima koji ''brinu'' o tim poduzećima, a čija su imenovanja, također, dio kadrovskih križaljki stranaka na vlasti.
Premda su poduzeća kojima putem države upravljaju političke stranke najveći porezni dužnici u zemlji te stalno posluju s gubitkom, s pravom se postavlja pitanje zašto se onda stranke grčevito bore za ''plijen'' u javnom sektoru koji žele kontrolirati kroz svoje kadrove.
Kroz svoje izvještaje o stupnju korupcije u BiH, tim problemom u javnim poduzećima do sada se najviše bavio Transparensy International (TI), koji je u svojoj analizi o privatizaciji pojasnio ulogu i korist stranaka od javnih poduzeća, čak i kada ona posluju s gubitkom.
- Vladajuće elite većinu vremena provode u pranju novca, kroz smanjenje aktive poduzeća i povećanja pasive, odnosno stvaranja dugova. Time se bogati upravljački kadar regrutiran iz redova vladajućih stranaka koje odmah po promjeni vlasti smjenjuju kompletna rukovodstva državnih poduzeća, i to upravo iz razloga što se iz istih izvora isplaćuju plaće menadžerima i političarima u upravnim i nadzornim odborima. Javne nabavke i kupovine koje poduzeća obavljaju u krugu politički podobnih pojedinaca i tvrtki ponovo državna sredstva prelijevaju unutar političkih elita. Subvencije za dug, koji nosi svaka fiskalna godina, zbog negativnog poslovanja poduzeća još su jedna velika prilika za daljnje malverzacije i neograničenu neodgovornu potrošnju tvrtki -pojašnjavaju u TIBiH.
Nema komentara