RSS
English

Web katalog

Najčitanije

Najčitanije zadnjih 7 dana

Najkomentiranije

Najbolje ocijenjeno

Statistika

Pad proizvodnje mlijeka spriječili ugradnjom ventilatora na farme

Napisano 21.07.2012. 15:27

Čapljina - Dovitljivost višićkih farmera

Pad proizvodnje mlijeka spriječili ugradnjom ventilatora na farme
 
Proizvodni pogon – Dnevno se proizvodi oko 6.300 litara mlijeka

Vruće je i prevruće ovih dana u tzv. višićkoj kaseti na samo dva - tri metra iznad razine mora, ljudima i životinjama. U središnjem dijelu zaravni koju omeđuju Neretva na zapadu, a Hutovo blata na istoku smještena je farma krava „Vita - Vi“.

Dok podnevna jara titra u zraku prilazimo jednoj od štala razmišljajući - kako li je tek životinjama u tim zatvorenim prostorima?
Dočekuju nas rastvorena vrata i sa strana ugrađeni ogromni ventilatori.
„Mogu li ventilatori išta pomoći?“, pitamo u nevjerici Jerku Petričušića direktora farme?
„Naravno da mogu, ne bi ih ni stavljali da ne mogu. Temperatura u štali se kreće između 36 i 37 stupnjeva, pri tim temperaturama krave normalno jedu i piju, leže i odmaraju. Ventilatore smo stavili da bi 'skinuli' koji stupanj, kako bi kravama bilo ugodnije i kako bi proizvodnju mlijeka vratili na razinu prije vrućina.“

Dok u nevjerici gledamo kako se i štale na užarenoj poljani mogu rashladiti, direktor Petričušić nastavlja: „Proizvodnja mlijeka izravno zavisi od temperature. Pri višoj temperaturi pada konzumacija hrane, a time i proizvodnja mlijeka. Logično, krave manje jedu, manje daju mlijeka“. „Kolika je razlika kad nisu izložene samo ovoj vrućini?“, nastavljamo ispitivati.
„Prije stavljanja ventilatora imali smo pad proizvodnje od 1,5 litra po grlu dnevno, nakon što smo ih ugradili za tjedan dana proizvodnja mlijeka se vratila u normalu“.
„Koliko je grla na farmi?, pitamo dalje direktora.
„Oko 600. 300 je muznih krava, 200 junica i 100 teladi.“
„Kako je to uzdržavati na ovakvoj vatri?“ „
„Osim mliječnih krava ostalim kategorijama to i nije problem. Jedino mliječne krave su problem, za njih je vrućina veliko opterećenje, posebno ih pazimo.“
„Tristo krava po litri i pol...“, počinjemo na glas računati. „Oko četiristo litara dnevno, to je 300 i nešto maraka svaki dan, puta mjesec dana, iziđe fina cifra“, zaključuje direktor Petrićušić proračun o mogućem gubitku zbog vrućine.
„Ovo s ventilatorima, dobro ste se sjetili?“, primjećujemo imajući u vidu mogući gubitak. Trenutačno se dnevno proizvodi oko 6.300 litara mlijeka, a od 300 krava na muži je 250 - 260, ostale su na suhostaju.

| VL | HB.org |


Nema komentara

Anketa

Ustavi