Web katalog
Najčitanije
Najčitanije zadnjih 7 dana
Najkomentiranije
Najbolje ocijenjeno
Statistika
- Ukupno registriranih korisnika: 9875
- Ukupno članaka: 23656
- Ukupno komentara: 2087
- Posljednji unos: Imenovan novi Nadzorni odbor Aluminija
- Zadnja promjena: 11.01.2019. 23:44
U 2015. BiH napustilo više od 3000 radnika

Nezaposlenost je jedan od najvećih problema društva u kojem živimo, a prema podacima, u BiH ima više od pola milijuna nezaposlenih građana.
Mnogi građani koji ne uspijevaju naći zaposlenje u BiH primorani su posao potražiti u zemljama regije i svijeta. Prema podacima Agencije za rad i zapošljavanje BiH, ova institucija je tijekom 2014. posredovala u zapošljavanju više od 2300 naših građana, piše Večernji list.
Slovenija i Njemačka
Zapošljavanje izvan BiH se nastavilo i u 2015., a procjenjuje se da je za 11 mjeseci 2015. državu napustilo više od 3000 radnika koji su otišli trbuhom za kruhom i zasnovali radni odnos u Sloveniji i Njemačkoj. Agencija za rad i zapošljavanje BiH za 11 mjeseci 2015. dobila je 1722 oglasa sa zahtjevom za zapošljavanjem radnika iz Slovenije.
"U spomenutom razdoblju je stiglo 2587 ugovora o radu, a radnu dozvolu za Sloveniju dobilo je 2439 radnika, što je za 569 više u odnosu na čitavu 2014. godinu", rekao je glasnogovornik Agencije za rad i zapošljavanje Boris Pupić. On je naglasio da su poduzeća iz Slovenije u BiH najviše tražila vozače, varioce, zidare, tesare te elektroizolatere i hidroizolatere. Pupić je naveo da su radnici iz BiH, pored Slovenije, prošle godine odlazili i u Njemačku.
"Posao u Njemačkoj zaključno s trećim tromjesečjem 2015. našlo je 630 medicinskih djelatnika, što je za 64 osobe više nego u čitavoj 2014. godini", rekao je Pupić i dodao da su svi ovi radnici otišli raditi kao njegovatelji.
Rad u inozemstvu
Ljudi pokušavaju na razne načine otići bilo gdje, samo kako bi se zaposlili. Slovenija je zanimljiva radnicima iz BiH, kako zbog blizine, djelomičnog poznavanja jezika, tako i zbog sporazuma o zapošljavanju s BiH.
Kada je riječ o zapošljavanju u Hrvatskoj, Pupić tvrdi da je sporazum o zapošljavanju radnika iz BiH u Hrvatskoj i dalje na čekanju te da ne zna kada će ovaj sporazum od Hrvatske dobiti "zeleno svjetlo". On je dodao da se i u idućem razdoblju može očekivati odljev radne snage iz BiH jer nadležni ne rade ništa kako bi potaknuli razvoj gospodarstva i otvaranje novih poduzeća jer se jedino na taj način mogu zadržati radnici. Od ukupnog broja zaposlenih, oko 30% je vozača u domaćem i međunarodnom prijevozu, 20% varioca, 18% građevinskih radnika (zidari, fasaderi, elektroizolateri, hidroizolateri), 7% bravara, 5% elektrotehničara, itd. Ekonomski analitičar Zoran Pavlović rekao je da je BiH zemlja koja ne razumije da potencijal leži u radnoj snazi.
Nema komentara