RSS
English

Web katalog

Najčitanije

Najčitanije zadnjih 7 dana

Najkomentiranije

Najbolje ocijenjeno

Statistika

Masovni bijeg uoči ulaska u EU: Zbog manjih poreza poduzetnici sele tvrtke u Sloveniju odakle će voditi poslove u RH

Napisano 03.04.2013. 09:18
Masovni bijeg uoči ulaska u EU: Zbog manjih poreza poduzetnici sele tvrtke u Sloveniju odakle će voditi poslove u RH

Nepuna tri mjeseca prije hrvatskog ulaska u Europsku uniju počelo se događati upravo ono na što su poslovni ljudi već mjesecima upozoravali. Domaći poduzetnici počeli su masovno hrliti u susjednu Sloveniju gdje im je puno jeftinije i lakše voditi poslove nego u porezima i drugim nametima preopterećenoj Hrvatskoj. Kako će od početka srpnja obje zemlje biti dio jedinstvenog EU tržišta, više neće biti nikakvih zapreka za sve one koji će poduzeće željeti osnovati primjerice u Krškom, a poslovati u Zagrebu. Jedino što će daleko manje poreze i druga davanja plaćati slovenskoj državi a ne više Hrvatskoj. Za koga će tada Hrvati raditi i kako će se puniti državni proračun pitanja su koja postavlja Hrvoje Marušić predsjednik Hrvatske udruge poslodavaca – podružnica Dalmacija.

- Mislim da bi Vladu neugodno mogla iznenaditi situacija nakon ulaska u EU. Hrvatski poduzetnici otići će ulagati u zemlje gdje su procedure jednostavnije i transparentnije, pravosuđa učinkovitija i gdje se zakoni ne donose na brzinu i ne primjenjuju retroaktivno. Otići će ulagati tamo gdje nas neće lokalni šerifi reketariti, a država to nemoćno iz daljine promatrati - ističe Marušić. On je otvorenim pismom na to nedavno upozorio ministra Slavka Linića, međutim, do danas nikakvih reakcija iz tog ministarstva nije bilo.

Seoba domaćih poduzetnika

Predvodnicu seobe domaćih poduzetnika najavile su velike kompanije. Koristeći složenu financijsku situaciju u kojoj se 'dežela' našla, počinju preuzimati tamošnje kompanije kako bi nakon 1.srpnja 2013. počeli poslovati od tamo. Iako službenih podataka o tome nema, navodno ih slijede i brojni mali poduzetnici koji masovno otvaraju tvrtke u susjednoj državi. Svi će oni nakon hrvatskog ulaska u EU nastaviti poslovati kao i do sada, samo njihove tvrtke neće više biti registrirane u Hrvatskoj već u obližnjoj Sloveniji.

Tako je Osimpex iz Osijeka, koji je u vlasništvu takozvanog hrvatskog kralja željeza Željka Biloša njegove supruge Nade, dao ponudu za dokapitalizaciju slovenskog Peka od četiri milijuna eura.

Dukat, koji se nalazi u sastavu francuskog Lactalisa, namjerava preuzeti Ljubljanske mljekare, a već sada ima više od 50 posto dionica u njima. Dukat je uložio 20 milijuna eura, a na stolu se našla nova ponuda te bi hrvatski mljekarski div koji se nalazi pod patronatom Francuza zavladao i slovenskim tržištem.

Porez na dobit u Sloveniji 17, a u Hrvatskoj 20 posto

U javnosti već o govori i o prodaji Telecoma, Triglav osiguranja, Petrola i Elana, a svaku najavu preuzimanja pažljivo prate hrvatski poslovni ljudi, koji procjenjuju da su slovenske tvrtke i uvjeti poslovanja povoljniji od hrvatskih.

Tu su i Ivica Todorić koji se sprema na ponovni napad na Mercator te Emil Tedeschi koji je za sada najveći hrvatski investitor u Sloveniji.  Njegova Atlantic grupa je vlasnik Droge iz Portoroža.

Velike će u pohodu na slovensko tržište bez sumnje pratiti i brojni mali dobavljači kojima će zbog manjih davanja i birokracije biti isplativije poslovati u susjednoj zemlji.
Primjerice, porez na dohodak koji plaćaju poduzeća u Sloveniji početkom ove godine smanjen je s lanjskih 18 na 17 posto, čime vlada želi potaknuti gospodarski oporavak i novo zapošljavanje. U Hrvatskoj on iznosi 20 posto. Koalicijska vlada desnog centra namjerava sadašnju stopu od 17 posto i dalje postupno smanjivati, pa namjerava porez na dohodak poduzeća za dvije godine spustiti na 15 posto.

Tko će ostati?

Početkom ove godine u Sloveniji je stupio je na snagu i izmijenjeni zakon o poreznom postupku, a omogućava porezne olakšice za poduzeća s godišnjim prometom manjim od 50.000 eura. Njima će se porez na dohodak obračunavati na osnovicu koja iznosi 30 posto prometa, a ostalo će im se paušalno priznati kao normirani trošak poslovanja.
Sve to, uz daleko manju birokracije privlači hrvatske poduzetnike.

Kada se tome doda informacija da zbog gubljenja tržišta CEFTE, Kraš, Podravka i druge tvrtke sele pogone u BiH i Srbiju,  postavlja se pitanje tko će nakon ulaska u EU uopće ostati  u Milanovićevoj Hrvatskoj?

dnevno.hr 


Nema komentara

Anketa

Ustavi