RSS
English

Web katalog

Najčitanije

Najčitanije zadnjih 7 dana

Najkomentiranije

Najbolje ocijenjeno

Statistika

AID kontrolira sigurnosni sustav

Napisano 25.04.2011. 13:44

AID kontrolira sigurnosni sustav

Problem: Agenti AID-a, pored Ministarstva sigurnosti, uključeni su i u rad u Ministarstvu vanjskih poslova i to je ozbiljan problem, tvrdi Trifunović
 

BANJALUKA - U BiH djeluju paralelni sustav obavještajnih struktura koji kontroliraju legalne sigurnosne institucije, a radi se uglavnom o pripadnicima bivše ratne službe AID, čiji su operativci i nadređeni prelaskom u legalne sustave nastavili da rade po svome, slažu se stručnjaci za sigurnost.

Darko Trifunović, profesor na Fakultetu za sigurnost u Beogradu, kaže da je suština ilegalnog prisluškivanja u BiH to što AID (Agencije za istraživanje i dokumentaciju) nije rasformiran nego su njegovi pripadnici samo prešli u navodne legalne institucije.

"Ne samo to, agenti AID-a, pored Ministarstva sigurnosti, uključeni su i u rad u Ministarstvu vanjskih poslova i to je ozbiljan problem", tvrdi Trifunović.

On naglašava da je posljednja afera sa nelegalnim prisluškivanjem jasan znak da se sa sigurnosnim sustavom u BiH mora nešto raditi te da predsjednik RS i premijer RS žurno treba da traže reforme i vraćanje obavještajnih i sigurnosnih sustava u entitetske nadležnosti.

"Ne vjerujem da će itko biti sankcioniran ili da će neko snositi odgovornost za ovo, jer BiH nije država. Ako uzmete u obzir da i Sud i Tužiteljstvo BiH ne funkcioniraju, postavlja se pitanje održivosti cijelog sustava", naglašava Trifunović.

Domagoj Margetić, član Ekspertnog tima jugoistočne Evrope za borbu protiv terorizma i organiziranog kriminala, kaže da je više nego evidentno da u BiH nisu rasformirane obavještajne strukture iz vremena devedesetih, te da je isti slučaj u Hrvatskoj. "Samo što je u BiH on izraženiji", tvrdi Margetić.

On naglašava da je prije dvije godine jedan od zaposlenih telekomunikacijske kompanije iz BiH upozorio Ministarstvo sigurnosti BiH, OHR i ostale institucije na nelegalne aktivnosti, ali da tada niko nije htio reagirati.

"Taj djelatnik točno i vrlo detaljno je opisao na koji način je vršeno nelegalno prisluškivanje, tko je u tome sudjelovao i sa kojih lokacija je to rađeno", govori Margetić i dodaje da je taj čovjek zbog straha za svoju sigurnost napustio BiH, ali da nikada nitko to pitanje nije želio da stavi na dnevni red.

Margetić naglašava da je i veliki problem taj što obavještajne strukture BiH prisluškuju strane državljane i međunarodne diplomate te da je zbog toga tijekom svoje posjete BiH direktor FBI-ja tražio smjenu Almira Džuve i tadašnjeg ministra sigurnosti Tarika Sadovića.


Pravobraniteljstvo BiH bez saznanja

U Pravobraniteljstvu BiH nemaju nikakvih saznanja da bi građani koje su prisluškivale SIPA i OBA mogli tužiti državu.

Pravobranitelj BiH Željka Klobučar rekla je da je još rano govoriti o početku eventualnog procesuiranja takvih slučajeva, ističući da bi takav predmet sigurno bio interesantan za zastupanje.

"To neće ići tako brzo. Nakon što nam od Suda stigne tužba, imamo rok od mjesec da pripremimo odgovor, a nakon toga mjesec za zakazivanje prvog ročišta. Nemamo saznanja ni da li bi to išlo putem kolektivne ili pojedinačnih tužbi", pojasnila je Klobučar.

"Nezavisnim novinama" je dosta građana BiH, čije su telefone nezakonito prisluškivale OBA i SIPA, kazalo da planiraju tužbe protiv države.

| Nezavisne novine | HB.org |


Nema komentara

Anketa

Ustavi