RSS
English

Web katalog

Najčitanije

Najčitanije zadnjih 7 dana

Najkomentiranije

Najbolje ocijenjeno

Statistika

FBiH nije ni planirala sredstva za izgradnju srednjoškolskog centra u Travniku

Napisano 19.07.2011. 19:51

Svetozar Pudarić posjetio općinu Travnik

FBiH nije ni planirala sredstva za izgradnju srednjoškolskog centra u Travniku

Nakon što su potrošena inicijalna sredstva radovi stali prošlog ljeta

Dopredsjednik FBiH Svetozar Pudarić boravio je jučer u Travniku gdje je posjetio gospodarske, vjerske, kulturne i sportske institucije i kolektive. Tijekom razgovora sa Admirom Hadžiemrićem, vršiteljem dužnosti načelnika općine prevladavale su dvije teme: završetak izgradnje Srednjoškolskog centra i Gradske sportske dvorane u Travniku.

Nakon presude Doma za ljudska prava zgrada travničke Gimnazije trebala je još davno biti vraćena vlasniku, Vrhbosanskoj nadbiskupiji. Ovaj proces vezan je uz izgradnju nove zgrade srednje škole. Nakon što su potrošena inicijalna sredstva od pet milijuna maraka, radovi su stali još prošlog ljeta, a za završetak je potrebno još 12 milijuna maraka.

- Izgradnja srednjoškolskog centra obveze je Federacije i to sam podvukao. Također sam mu iznio nastojanje općine da završi sportsku dvoranu u okviru Gospodarsko-sportskog i kulturnog centra „Pirota". Nadamo se da ćemo uskoro dobiti potvrdu da će Travnik biti jedno od mjesta organizacije takmičenja u okviru Svjetskog juniorskog rukometnog prvenstva 2013. godine - kazao je nakon susreta Admir Hadžiemrić.

Potpredsjednik FBiH kazao je kako se nastavak radova na objektu srednjoškolskog centra može očekivati ,,čim sredstva budu prebačena". Na opasku novinara kako u federalnom proračunu za ovu godinu sredstva nisu ni planirana, Pudarić je kazao:
- Točno je da nije planirano u proračunu za ovu godinu i točno je da će za to trebati malo više vremena nego što to neki očekuju. Ali Federacija shvaća tu svoju obvezu na način na koji je ona propisana i to će biti izvršeno - naglasio je Pudarić.

TRAVNIČKA TRAGIKA - KATOLIČKA GIMNAZIJA STJERANA U SAKRISTIJU

Ako se jednoj vjerskoj zajednici, Islamskoj, vrati sva oduzeta imovina, a drugoj, Katoličkoj crkvi, ne vrati ništa, onda je to diskriminacija, pisao je Domu za ljudska prava dr. Pero Pranjić, ravnatelj Katoličkoga školskog centra u Travniku još prije njegovog osnivanja u jesen 1998. godine. Centar je smješten u trećini zgrade Nadbiskupske gimnazije, čiji je učenik bio i sluga Božji Petar Barbarić po kome je i dobio ime. Rad znamenite gimnazije zabranjen je dolaskom partizana u listopadu 1944. godine, kada su svećenici i profesori prognani, a imovina opljačkana i oduzeta. Iduće godine u Travniku se slavi 130. obljetnica utemeljenja Nadbiskupske gimnazije i sjemeništa, prve srednjoškolske obrazovne ustanove u BiH.

Politička volja

U ovom školskom centru iz godine u godinu sve je više učenika, no da bi se udovoljilo svim njihovim zahtjevima, limitirajući faktor je školski prostor. Zanimanje učenika za upis u sve razrede osnovne škole i gimnazije je vrlo veliko i već sada prekršeni su pedagoški standardi jer je u mnogim odjeljenjima broj učenika puno veći od dopuštenoga, a o prostoru za dopunsku i izbornu nastavu i druge nastavne i izvannastavne aktivnosti da se i ne govori. Sve su to razlozi što se godinama grčevito traži povrat cijele zgrade stvarnom vlasniku (Vrhbosanska nadbiskupa), no, na tom planu do sada se nailazi na nepremostive prepreke.
Za rješavanje ovoga problema jednostavno nema političke volje, a što se u Katoličkom školskom centru u Travniku i na širem području drži diskriminirajućim odnosom aktualne vlasti spram ovdašnjih Hrvata.
- Tražimo povrat svoje imovine, bar one koja nam je sada nužno potrebna, a to je cijela zgrada velike Nadbiskupske gimnazije, kažu u KŠC Travnik te ističu kako je vlasništvo (oduzeto poslije Drugoga svjetskog rata) Vrhbosanske nadbiskupije u Travniku i deset tisuća četvornih metara zemljišta uz zgradu Nadbiskupske gimnazije (gdje je sada buvljak), zgrade klostera, bolnice za plućne bolesti, sestrinske škole u Docu, zgrada u kojoj je smještena Policijska uprava Travnik ...

Pravo na žličicu

- Za svoj zahtjev imamo puno moralno pravo jer je općinska vlast Travnika Islamskoj vjerskoj zajednici 19. rujna 1997. godine vratila sve nekretnine koje su joj, kao i nama, oduzete nakon Drugoga svjetskog rata – pisao je svojevremeno dr. Pranjić i navodio kako su svi njihovi dosadašnji zahtjevi ostajali bez pozitivnog odgovora.
- Nama se i inače u Travniku daju vjerske slobode i prava samo na žličice, daje nam se da životarimo, ali ne i toliko da bi živjeli kao drugi. Daje nam se, zapravo, toliko koliko međunarodna zajednica izvrši pritisak na aktualnu bošnjačku vlast. To potvrđuje i činjenica da smo prostor koji sada koristimo (trećina zgrade Nadbiskupske gimnazije) dobili 1998. godine, tek nakon izričitog zahtjeva medijatora FBiH Christiana Schwartza Scillinga, koji je u Travnik došao nakon naših upornih nastojanja da nam se osigura prostor za rad novoformiranog Katoličkog školskog centra, piše dr. Pranjić, te navodi kako još uvijek gradske srednje škole i Srednjobosanski arhiv koriste 35 učionica i dvanaest uredskih prostora.
Istodobno, zbornica Katoličkog školskog centra smještena je u sakristiji crkve sv. Alojzija, koja se nalazi u sklopu zgrade Nadbiskupske gimnazije, a blagovaonica je pretvorena u učionicu.

Rješenja ima

Dom za ljudska prava je razmatrajući tužbu Vrhbosanske nadbiskupije utvrdio njezinu opravdanost u  prosincu 2002. Predstavnici vlasti odbijanje vraćanja imovine Crkvi pravdali su nedostatkom odgovarajućeg prostora za škole koje rade u Travniku, a i nedostatkom odgovarajućeg zemljišta za gradnju nove školske zgrade.
Vrhbosanska nadbiskupija rješenje nalazi u svojoj odluci da ustupi crkveno zemljište za gradnju nove školske zgrade, a zauzvrat općina će vratiti cijelu zgradu Nadbiskupske gimnazije. Znači, svojim zemljištem plaćaju povrat svoje zgrade.

NOVI ISLAMSKI CENTAR NA KALIBUNARU, NOVA MUŠKA MEDRESA, NOVA ŽENSKA MEDRESA…

Istodobno, dok aktualna bošnjačka vlast od Crkve traži zemljište za gradnju školske zgrade, u Travniku se gradi nova zgrada muške medrese, nova zgrada ženske medrese i novi veliki islamski centar, i to na hrvatskom zemljištu koje podliježe restituciji.
U gradu je i velika vojarna gdje bi se (po prijedlogu dužnosnika Katoličkoga školskog centra) uz izmještaj vojske u vojarnu u Docu, uz ne velike adaptacije (a i uz moguću novu gradnju) mogle smjestiti sve travničke srednje škole. Naravno, to rješenje je odbijeno iz Sarajeva…

Zahvaljujući predusretljivosti Crkve, koja je tražila najbrže rješenje ustupanjem svoga zemljišta,  dana 30.09.2004. u Travniku je položen temeljac za izgradnju Srednjoškolskog centra, a položili su ga ministar prostornog uređenja FBiH Ramiz Mehmedagić i načelnica općine Travnik dr. Hasija Hadžić. Načelnica Hadžić je kazala kako je tijekom mandata uložila najveći napor da se ispoštuje odluka Doma za ljudska prava i zgrada Gimnazije vrati Vrhbosanskoj nadbiskupiji, a da će se izgradnjom nove školske zgrade riješiti smještaj Mješovite srednje i Mješovite ekonomsko -ugostiteljske škole.

Narednih šest godina sve se odvija puževim korakom da bi federalna ministrica nauke i obrazovanja Meliha Alić boravila u radnoj posjeti Travniku 04.03.2010. i sa općinskim načelnikom Tahirom Lendom i premijerom Srednjobosanske županije Salkom Selmanom razgovarala o tijeku realizacije Projekta izgradnje nove zgrade Srednjoškolskog centra u Travniku, čiju  izgradnju je Federalno ministarstvo sufinanciralo sa 5 milijuna KM.
Nakon sastanka ministrica Alić obišla je i gradilište a u okviru razgovora o izvođenju ugovorenih radova konstatirano je da je dinamika izvođenja radova u skladu sa potpisanim ugovorima.
“Zaista smo zadovoljni sa onim što smo čuli. Utrošeno je nekih 2,7 miliona maraka i već se vidi zašto su uložena ta sredstva. Smatram da je izvođač apsolutno ispoštovao ono što je Ministarstvo tražilo, istakla je ministrica. Ministrica je istakla i kako će sredstva neophodna za završetak izgradnje Srednjoškolskog centra u Travniku biti osigurana putem kreditne linije.
„Znamo da ovaj projekt u konačnici košta 17 milijuna maraka, osigurali smo 5 milijuna, dakle nedostaje još 12 milijuna maraka. Prema onome što smo mi predložili to će biti kreditno zaduženje od 12 milijuna, koje je ponuđeno preko OPEC Fonda ili neko drugo kreditno zaduženje. U tom kreditnom zaduženju sudjelovala bi FBiH, općina Travnik i Srednjobosanska županija“, kazala je ministrica Alić nakon posjeta Travniku, naglasivši da volja za završetak projekta postoji i u općini Travnik i u Srednjobosanskoj županiji. Radnici GP „Čara“ iz Travnika izlili su već dvije ploče i radovi se odvijaju predviđenom dinamikom.

I naredna izvješća sa gradilišta govore „da projekt teče prema utvrđenoj dinamici“ sve do 26.09.2010. kada se sa najviše platforme Centra u smrt bacio vlasnik građevinske firme "Čara" iz Travnika Nihad Tahirović (51). Beživotno tijelo vlasnika građevinske firme, koja je od početka ovdje izvodila radove, pronašao je čuvar gradilišta jer su radovi odavno bili u prekidu. Najavljeno rasvjetljavanje ovog slučaja od strane policije i županijskog tužiteljstva nije se desilo. Čarina smrt je ostalo zagonetkom koju čaršija povezuje sa malverzacijama u izgradnji Srednjoškolskog centra.

Para nema

Grafit "Ovdje nije bio Chuck Norris" na oštećenoj ogradi koja štiti buduću zgradu gimnazije najbolje opisuje stanje. Heroj akcionih filmova i viceva bi valjda sve to riješio bez problema, ali tako sposobnih u vezirskom gradu (i u FBiH) trenutačno nema.

Pudarić je u Travniku suočen sa činjenicom da u proračunu za tekuću godinu uopće nisu planirana sredstva za dovršetak Srednjoškolskog centra u ovom gradu. I sam je priznao „da će za to trebati malo više vremena nego što to neki očekuju“.
Najavljeni rebalans proračuna koji će, navodno, obuhvatiti i „projekt travničkog Skadra na Bojani“ nije ništa drugo nego legaliziranje podmukle bošnjačke politike da svim sredstvima zagorčava život Hrvatima BiH, ponajprije onima u njenom središnjem dijelu.

To bi morao znati i Svetozar Pudarić makar se to iz njegove platforme ne vidi. 

| VL | HB.org |


Nema komentara

Anketa

Ustavi