Web katalog
Najčitanije
Najčitanije zadnjih 7 dana
Najkomentiranije
Najbolje ocijenjeno
Statistika
- Ukupno registriranih korisnika: 9875
- Ukupno članaka: 23656
- Ukupno komentara: 2087
- Posljednji unos: Imenovan novi Nadzorni odbor Aluminija
- Zadnja promjena: 11.01.2019. 23:44
HB Retrovizor

■ Hrvatski premijer Zoran Milanović nastavlja politiku Ive Josipovića prema BiH i dolazi u posjet BiH sa svojom najjačom ekipom. Nakon protokola u Sarajevu, Milanović će istoga dana posjetiti Vitez. Tu će razgovarati s gospodarstvenicima i dužnosnicima oko položaja Hrvata srednje Bosne. Onda će po protokolu najprije posjetiti Široki Brijeg. Domaćini će mu biti predsjednik županijske Vlade Zdenko Ćosić i gradonačelnik Miro Kraljević a u većem društvu će biti i gospodarstvenici s područja zapadne Hercegovine od kojih značajan broj ima razvijene poslove i u RH te će se zanimati za moguće poteze Vlade nakon ulaska ove zemlje u EU. Završni dio posjeta počinje u Mostaru, najvjerojatnije u Uredu gradonačelnika Ljube Bešlića na sastanku kojemu će nazočiti i premijer Hercegovačko-neretvanske županije Denis Lasić.
Premijer Milanović će iskoristiti prigodu i zajedno s domaćinima obići stari dio grada Mostara, preći preko Staroga mosta i u jednom od obližnjih lokala popiti kavu. Predviđeno je i da obiđe mostarsku sveučilišnu bolnicu u čijoj je izgradnji u značajnome iznosu sudjelovala i Vlada Republike Hrvatske te da razgovara s direktorom Antom Kvesićem i čelnim ljudima ova ustanove. U amfiteatru u okviru Sveučilišnog kampusa gdje će ga dočekati rektor Vlado Majstorović, premijer Milanović će održati predavanje studentima Pravnog i Filozofskog fakulteta. Na koncu prvog posjeta BiH je susret s vodećim hrvatskim političkim liderima koji će se održati u Generalnom konzulatu Republike Hrvate u Mostaru. Milanović je posjetom BiH potvrdio kontinuitet službene politike Zagreba te tako potvrđuje zaokret u odnosu na politiku Stjepana Mesića koji je ignorirao Hrvate u BiH, ali i na politiku vlade HDZ-a koja se miješala u unutarnja politička pitanja te sudjelovala u podjelama Hrvata.
■ Kako navodi portal Dnevnik.ba, SAD pripremaju koncept administrativno-teritorijalne reorganizacije Federacije BiH, koji namjeravaju predočiti, nakon što američki veleposlanik u BiH Patrick Moon sasluša mišljenja i prijedloge o tome dužnosnika najznačajnijih hrvatskih i bošnjačkih političkih stranaka. Podsjetimo, američki veleposlanik u više je navrata isticao nužnost reforme Federacije, napominjući kako SAD nemaju konkretan prijedlog, već da prijedloge očekuju od domaćih političara. Oni, prema riječima našeg sugovornika, uočavaju kako RS dobro funkcionira, te da imaju polovicu utjecaja na kreiranje politike i odluka na razini BiH, dok Federacija ima kompliciranu i skupu strukturu, koja stalno generira probleme. Žele racionalniju organizaciju Federacije, ali i istovremeno osiguranje mehanizma za adekvatnu zastupljenost Hrvata u FBiH. Stav dva HDZ-a je kako BiH treba reorganizirati na način da se uspostavi i federalna jedinica s hrvatskom većinom, teritorijalno nepovezana. Alternativa tom rješenju je Federacija s dva ili tri pod entiteta, ili kantona, koji bi nastali ujedinjavanjem većinski hrvatskih i većinski bošnjačkih županija odnosno kantona. Dva podentiteta bila bi s većinski hrvatskim, odnosno bošnjačkim stanovništvom, dok bi treći bio tzv. mješoviti kanton s približno podjednakim učešćem u vlasti Hrvata i Bošnjaka. Ti podentiteti istovremeno bi bili izborne jedinice, čime bi se spriječilo da Bošnjaci biraju Hrvatima člana Predsjedništva i delegate u Federalni dom naroda.
■ Prema informacijama iz krugova bliskih nekolicini bošnjačkih stranaka među kojima su SDA i SDP, načelno je zamišljeno da se koncept preregistriranja birača iz pojedinih sredina primjeni u Mostaru i dijelu hercegovačkih općina, sredinama u središnjoj Bosni ali i Srebrenici. Zbog toga su osigurana financijska sredstva iz federalnih i pojedinih županijskih fondova kako bi se stimuliralo povećano zanimanje za prijavu u Mostaru, odnosno Srebrenici. Po podacima o izdavanju osobnih iskaznica na području grada Mostara, iako neznatno osjetno, više se osobnih iskaznica u postotku izdaje u uvjetno rečeno većinskom bošnjačkom dijelu grada nego hrvatskom iako je broj stanovnika na zapadnoj strani u odnosu na istočnu obalu Neretve značajno veći. Procjenjuje se da se čak radi o 30 posto više stanovnika, a da se istodobno veći broj osoba prijavljuje u većinskom bošnjačkom dijelu. Stimulacije se usmjeravaju fondovima za povratak, obnovu i zapošljavanje. Po ocjenama političkih dužnosnika iz srednje Bosne postignut je dogovor da se model „privatnih Hrvata" iz bošnjačkih stranaka progura u nekoliko općina. Za sada je posve izvjesno da će SDP imati svog hrvatskog kandidata za načelnika Jajca a što će podržati SDA, SBB i ostale bošnjačke stranke. Blizu je dogovora da se isti scenarij provede u Novom Travniku pa čak i u Kiseljaku koji je do sada slovio kao utvrda HDZ-a.
■ Kada su se federalni ‘projektanti' određivali posljednju trasu autoceste na paneuropskom koridoru Vc i spojnoj točki s Jadransko-jonskim koridorom onda su zasigurno na umu imali samo kako stvoriti nove probleme ili se pak radilo o potpunom diletantizmu, o čemu svjedoče brojni rezultati aktualne vlasti. Zla namjera ili pak neznanje, teško je ponuditi odgovor, no dio trase koji je postao dostupan javnosti alarmirao je brojne sredine od Žepča do posljednjeg slučaja u Čapljini. Pravi val nezadovoljstva izazvala je odluka o promjeni trase autoceste kroz Žepče koja bi po novom prijedlogu Urbanističkog zavoda BiH i Federalnog ministarstva prometa bila spuštana u srce teritorija gdje se u budućnosti planira proširenje grada te na području iznimno gusto naseljeno i s velikim potencijalom pitke vode. Autocesta bi uništila velike dijelove Žepačkog polja i uveliko narušila okoliš, donijela bi nemoguće uvjete za život okolnom stanovništvu, ali i spriječila daljni razvoj grada. U Hercegovini su hrvatska naselja također na udaru. Prema tome nacrtu i s obzirom na dosta široki obuhvat autoceste, odnosno spojne točke, bilo bi ugroženo 200 obiteljskih kuća prognanih Hrvata s područja središnje Bosne koji su smješteni u Šuškovu naselju, koje je izgrađeno uglavnom novcem Vlade Republike Hrvatske. Vlasti u Čapljini već su uputile žestok odgovor ističući kako neće dati potrebna odobrenja. Naime, dok autocesta u dijelu Bosne gotovo prolazi dvorištima, u Hercegovini bi se rušile stotine obiteljskih kuća.
■ Iako su od kobne utakmice Hrvatska : Turska na Euru 2008 prošle skoro četiri godine, nacionalistički ispadi nakon pobjede Turske širom gradova BiH su česta tema u bh. medijima. Tako je u emisiji o odnosima u Mostaru, na TV1, dužnosnik SDP-a iz Mostara, Omer Čevra, ustvrdio „da je SDA iz Sarajeva za tu prigodu u Mostar poslala od dvije do četiri tisuće majica s turskim obilježjima koje su dijelili članovi Asocijacije mladih SDA, a sve u cilju izazivanja nacionalnih napetosti".
■ Federacija i dalje financira uglavnom većinske bošnjačke tvrtke. Konjuh, Krivaja, BH Airlines, rudnici ..., na desetine je poduzeća u koje se godinama trpaju milijuni proračunskoga novca, isplaćuju gubitci, neuplaćeni doprinosi, dok istodobno revne federalne institucije zatvaraju druga poduzeća i zaobilaze uglavnom hrvatska područja. Tako je i na posljednjoj sjednici aktualna Vlada FBiH donijela Odluku o usvajanju programa utroška sredstava tekućeg transfera "Subvencije javnim poduzećima - Javnom poduzeću "B&H Airlines" Sarajevo utvrđenog proračunom Federacije BiH za 2012. godinu u Federalnom ministarstvu prometa i veza. Riječ je o sredstvima u iznosu od čak 2.7 milijuna maraka proračunskog novca koji se usisava u federalnog zrakoplovnog gubitaša.
Vezani članci
- Tomislav Zelenika: Što hoćete vi, dragi moji Hrvati?
- Zašto Stjepan Radić smeta guskama u (sarajevskoj) magli?!
- Uputstvo SIP-a o popuni Doma naroda PFBiH je neustavno i nezakonito
- Ivan Vukoja: Komšićev izbor je i nelegitiman i nelegalan
- Analiza Mirjane Kasapović: Bosanski unitarist i politička štetočina će postati grobar BiH
- Arhiva vezanih članaka
Nema komentara