RSS
English

Web katalog

Najčitanije

Najčitanije zadnjih 7 dana

Najkomentiranije

Najbolje ocijenjeno

Statistika

Helezov tim za specijalne operacije

Napisano 04.05.2012. 15:30

Revizija branitelja: Obračun s lažnim borcima, ili političkim protivnicima

Helezov tim za specijalne operacije 

Za godinu dana mandata ministar ZUKAN HELEZ (SDP) uspio je potpuno privatizirati federalno Ministarstvo za pitanja branitelja,  „zaratiti“ sa udugama HVO-a i predsjednikom Federacije BiH ŽIVKOM BUDIMIROM, koji mu zamjeraju da proces revizije korisnika braniteljskih prava provodi selektivno i nezakonito; novinarka „Slobodne Bosne“ je istražila kako je Helez imenovao članove revizorskih timova, koji su visoki stranački dužnosnici lažni branitelji i zašto se njihova imena kriju od javnosti      

Piše: Suzana Mijatović, Slobodna Bosna

Odluka predsjednika Federacije BiH Živka Budimira o razrješenju Tima za koordinaciju revizije braniteljskih prava nije ni na koji način utjecala, niti je zabrinula federalnog ministra za pitanja branitelja Zukana Heleza. Iako je Budimir raspustio Tim za koordinaciju nakon upornog ignoriranja upozorenja da se proces revizije branitelja provodi nezakonito, bez legitimnih predstavnika HVO-a, čini se kako je njegov potez, barem za sada, proizveo samo kontraefekat. Od osam članova Tima čija je zadaća da prate, nadziru i koordiniraju rad  revizorskih timova za kontrolu, odluku predsjednika Federacije BiH poslušala su četvorica Hrvata: Petar Barišić, Ilija Kaleb, Vinko Drinovac i Berislav Elez. Njihove kolege Bošnjaci: Besim Hodžić, Meho Gazić, Elvis Tukar i Emir Bašić se i dalje drže preporuka Zukana Heleza, kojem činjenica da su u Revizorskom timu ostali samo članovi bošnjačke nacionalnosti uopće nije zasmetala. Očekivano, budući da je za godinu dana mandata Helez uspio potpuno privatizirati rad federalnog Ministarstva za pitanja branitelja i suspendirati sve važeće zakonske propise kojima se regulira rad revizorskih timova za kontrolu i Revizorskog tima za koordinaciju revizije braniteljskih prava. Prethodno je Zukan Helez, podsjetimo, suspendirao svog jedinog pomoćnika Hrvata Martina Frančeševića, dok je radno mjesto tajnika Ministarstva za pitanja branitelja, koje je rezervirano za hrvatske kadrove, već mjesecima upražnjeno.

UPOZORENJE NEDŽADA AJNADŽIĆA

Nakon što je Živko Budimir razrješio Tim za koordinaciju, Zukan Helez je formirao Komisiju za podršku reviziji (?), u koju je imenovao šefa svog kabineta Salku Bebu, savjetnike Besima Hodžića i Sabita Lipovića i pomoćnika za pravne i opće poslove Ibrahima Ganibegovića. Komisija sastavljena od Helezovih najbližih suradnika trebala bi u narednom periodu aminovati sva rješenja revizorskih timova za kontrolu, koji su, također, formirani nezakonito, po nalogu aktualnog ministra. Pravilnikom Ministarstva za pitanja branitelja Federacije BiH propisano je, naime, da najmanje dva člana  revizorskih timova za kontrolu (po jedan Bošnjak i Hrvat) moraju imati završen Pravni fakultet, i minimalno tri godine radnog iskustva u vođenju upravnih postupaka, odnosno, da su bili pripadnici Armije BiH i HVO-a. Svaki revizorski tim broji četiri člana, po dva Bošnjaka i Hrvata, s tim da bivše vojnike Armije BiH i HVO-a predlažu koordinacije braniteljskih udruga, uz suglasnost kantonalnih/županijskih ministara za pitanja branitelja. No, kako je nekadašnje pripadnike vojske uglavnom birao Helez, a ne braniteljske udruge, federalnom je ministru već stiglo oštro upozorenje od njegovog kolege, ministra za boračka pitanja u Vladi Kantona Sarajevo Nedžada Ajnadžića. Ajnadžić je nedavno poručio Helezu kako je nedopustivo da on bira predstavnike Armije BiH u revizorskim timovima i da istodobno ne traži suglasnost resornog kantonalnog ministra. Bez suglasnosti koordinacije udruga HVO-a u Revizorski tim broj četiri imenovan je Želimir Marković, dok je u Tim broj 8, na mjesto pripadnika HVO-a, postavljen Vinko Pavić koji je bio u Armiji BiH. Jednako su nezakonito u Revizorski tim za kontrolu broj 4 imenovane Ljiljana Vidačak, koja nema potrebno pravničko iskustvo, niti je bila pripadnica HVO-a, i Lejla Dugalija, kojoj je posao kontrole korisnika braniteljskih prava povjeren nakon što je po završetku fakulteta u federalnom Ministarstvu za pitanja branitelja kratko volontirala. Dugalija, međutim, nije i jedina volonterka koja je angažirana u revizorskim timovima za kontrolu a nema tri godine radnog iskustva u vođenju upravnih postupaka. Na isti je način, dakako uz odobrenje ministra, posao dobila i Jasmina Lendžer, koja se u Ministarstvu za pitanja branitelja iskazala radeći kao tajnica?! Kriterije za članicu revizorskog tima ne ispunjava ni Anđa Šarić iz Livna, koja ima završenu Višu upravnu školu, ali ni Senada Bakotić, revizorka od „posebnog povjerenja“ ministra Zukana Heleza. Senada Bakotić je u federalnom Ministarstvu za pitanja branitelja ranije radila na poslovima vojne evidencije i nije mogla biti imenovana u revizorski tim, budući da Pravilnik zabranjuje službenicima koji su bili angažirani u postupcima priznavanja vojnog statusa da obavljaju kontrolu.

„SUKOB INTERESA“ REVIZORKE SENADE BAKOTIĆ

Imenovanje Senade Bakotić na čelo Revizorskog tima 3, mada je posrijedi očigledan sukob interesa, ministru Zukanu Helezu nije predstavljalo  smetnju da svojoj bliskoj suradnici povjeri najdelikatnije zadaće, poslovne i osobne naravi. Tako je upravo koordinatoricu trećeg tima zapalo da kontrolira posao drugih revizorskih timova, odnosno, da korisnike braniteljskih prava kojima su njezine kolege ukinule privilegije, ponovno uvodi u prava. Prema informacijama Slobodne Bosne iz izvora bliskih federalnom Ministarstvu za pitanja branitelja, Senada Bakotić je po nalogu ministra provela dodatnu reviziju, nakon koje su braniteljska prava vraćena 37 nekadašnjih pripadnika Armije BiH u Ključu. U Jajcu je, poslije političke instrukcije Heleza, Bakotićkin tim poništio nalaze prethodne revizije, koja je bez prava na novčane naknade ostavila 34 pripadnika HVO-a iz Kotor Varoši, dok su u Bugojnu osporili logoraški status Hrvatima. „Tim za specijalne operacije“, kako u federalnom Ministarstvu za pitanja branitelja posprdno zovu revizorski tim kojim rukovodi Senada Bakotić, očevidno, ima i „specijalan status“. Kada se vršila revizija braniteljskih spiskova u Gornjem Vakufu, za Senadu Bakotić je bio rezerviran smještaj u hotelu Pahuljica na Vlašiću. Dok su njezine kolege, u vrijeme obavljanja revizije u Mostaru, spavale u jeftinim pansionima (ministar je naložio mjere štednje), Senada Bakotić je imala sobu u luksuznom hotelu Bristol.

Iako se Zukan Helez pohvalio kako je nakon provedene revizije boračko-invalidskih naknada bez prava na novčana primanja ostalo više od 2.500 korisnika, što je rezultiralo uštedom najmanje sedam milijuna KM, činjenica je da ni ministar, ni njegovi suradnici, nemaju iste aršine prema svim lažnim braniteljima. Za razliku od stotine korisnika braniteljskih prava koji su bez državne apanaže ostali u rekordnom roku (još su im imena objavljena u medijima), i dalje nije poznato kako je okončana revizija Muhameda Ibrahimovića, odnosno, da li je aktualnom ministru obrane BiH ukinuto pravo na vojnu mirovinu, ili se njegov dosje „zagubio“ u arhivi federalnog Ministarstva za pitanja branitelja. Taj je visokopozicionirani dužnosnik SDA iz Tuzlanskog kantona pravo na vojnu mirovinu pod povoljnijim uvjetima ostvario prema Uredbi Vlade FBiH broj tri, premda nije ispunjavao zakonske uvjete. Ibrahimović je morao imati najmanje tri godine učešća u ratu, ali je on bio pripadnik Armije BiH samo dvije godine, dok je za nedostajući period donio sumnjivu potvrdu Patriotske lige. Pored toga, Muhamed Ibrahimović je priložio i potvrdu svog stranačkog kolege, bivšeg državnog ministra obrane Selme Cikotića da se zbog prekobrojnosti otpušta iz Oružanih snaga BiH, i to u vrijeme dok je bio zastupnik u Zastupničkom domu federalnog Parlamenta. Da cijela stvar bude još gora, federalni je zastupnik Muhamed Ibrahimović iz Oružanih snaga BiH „otpušten“ uz otpremnimu od šest tisuća KM?!

SAVJETNICI NA BRANIKU OTADŽBINE

No, skandal s vojnom mirovinom ministra obrane Muhameda Ibrahimovića nije i jedini koji je brižno zataškan po nalogu „principijelnog“ SDP-ovog ministra Zukana Heleza. Pravo na vojnu mirovinu pod povoljnijim uvjetima nezakonito je stekao i Helezov stranački kolega Ivan Prša, zastupnik SDP-a u Skupštini Unsko-sanskog kantona. Revizorski tim je otkrio da Prša nije imao deset godina neprekidnog vojnog staža (jer je više puta prekidao službu), što je bio jedan od uvjeta da stekne pravo na mirovinu prema Uredbi broj 1. Međutim, poslije intervencije ministrovog savjetnika Besima Hodžića, koji je također dobio vojnu mirovinu suprotno važećim propisima, nalaz revizije u slučaju Prše, ali i samog Hodžića,  naprasno je povučen. Istodobno su revizorski timovi bili iznimno ekspeditivni kada su bez prava na povlaštene vojne mirovine ostali bivši premijer Posavske županije Slavo Bago (HDZ) i Branko Krišto, suprug HDZ-ove zastupnice u Parlamentu BiH Borjane Krišto.


Jugoslavijo, Jugoslavijo

Pijani ministar Helez na seminaru u hotelu Kupres pjevao „Od Vardara pa do Triglava

Sredinom septembra prošle godine, u organizaciji federalnog Ministarstva za pitanja branitelja, na Kupresu je održan trodnevni seminar za članove revizorskih timova. Iako je bilo planirano da  šezdesetak sudionika, koliko ih se okupilo u hotelu Kupres, analiziraju dosadašnji proces revizije i obuče se za nastavak rada, seminar je na koncu završen cjelovečernjim pijankama, budući da ministar Zukan Helez nije žalio para. U društvu svojih stranačkih kolega iz Bugojna, ali i predsjednika Udruge umirovljenih i demobiliziranih pripadnika HVO-a Ivana Jurčevića (poznatom po poziranju uz nacističku zastavu u Bugojnu), nakon nekoliko čaša alkoholnog pića više, raspoloženi je ministar zapjevao „Druže Tito mi ti se kunemo“, i „Od Vardara pa do Triglava“, da bi potom mikrofon u ruke uzeo predsjednik Županijskog vijeća HSP-a za Srednju Bosnu Berislav Elez, koji je po Helezovoj želji otpjevao pjesmu „Sa Ovčara i Kablara“.
Zbunjeni gosti hotela Kupres, slušajući muzički repertoar Heleza i njegovih prijatelja, bili su uvjereni da je seminar organiziralo Ministarstvo za boračka pitanja Republike Srpske. No, vrhunac je zabave ipak nastupio kada je pripitog ministra Zukana Heleza u naručje uzeo Alen Škaro, zastupnik SDP-a u Skupštini Srednjobosanskog kantona i nosao ga po cijeloj sali, što su revizori propratili pljeskom i razbijanjem čaša.

| Slobodna Bosna | HB.org |


Nema komentara

Anketa

Ustavi