RSS
English

Web katalog

Najčitanije

Najčitanije zadnjih 7 dana

Najkomentiranije

Najbolje ocijenjeno

Statistika

Nastavlja se kriza u Mostaru

Napisano 01.02.2013. 14:46

SDA i HDZ BiH sve udaljeniji

Nastavlja se kriza u Mostaru

 

Nakon što je propao nedavni pokušaj OHR-a da za jednim stolom okupi političke predstavnike koji bi pokušali postići kompromis, Ured visokog predstavnika odlučio se na pojedinačne sastanke. U Mostaru su se susreli lider HDZ-a BiH Dragan Čović i prvi zamjenik visokog predstavnika OHR-a Roderick Moore – bez konkretnog dogovora

Piše: Jurica Gudelj, Dani

 

Proces izmjene izbornih pravila za Mostar definitivno je ušao u slijepu ulicu. Danas, gotovo godinu dana nakon prvog sastanka stranaka predstavnika mostarskih Hrvata i Bošnjaka, u prvom redu HDZ-a BiH i SDA, završetak procesa izmjene izbornih pravila za Mostar je, čini se, udaljeniji no ikad.

Nakon tog prvog sastanka Slađana Bevande i Zijada Hadžiomerovića, predstavnika HDZ-a BiH i SDA, Hadžiomerović je optimistično izjavio kako se dvije stranke mogu lako dogovoriti oko Mostara: „Ako smo se dogovorili '96, možemo onda i danas.”

Broj birača 

Tako se govorilo prije godinu dana. Danas je, sudeći prema svemu što se u Mostaru zbivalo u posljednjih pola godine, malo izgledno da SDA i HDZ mogu pronaći zajednički jezik. Stoga obje strane očekuju da rješenje nametne Ured visokog predstavnika.

Podsjetimo, nakon što je Ustavni sud BiH neustavnima ocijenio dijelove Izbornoga zakona BiH koji se odnose na izbore za mostarsko Gradsko vijeće, optimistično se ušlo u proces izmjene izbornih pravila. Ustavni sud je ocijenio kako su neustavne odredbe prema kojima se u Gradsko vijeće Mostara sa područja svake od šest bivših općina bira jednak broj vijećnika – po tri, premda one imaju različit broj birača, a problematična je i činjenica da građani iz središnje gradske zone ne mogu birati predstavnike za Gradsko vijeće.

Ustavni sud BiH je tako naložio Parlamentu BiH da izmijeni i dopuni neustavne odredbe Izbornog zakona BiH u roku od šest mjeseci. Kako to nije učinjeno, Ustavni je sud samo izbrisao diskriminirajuće odredbe Izbornoga zakona za Mostar, zbog čega stanovnici grada na Neretvi u listopadu 2012. nisu ni birali svoje lokalne političke predstavnike zajedno s ostatkom zemlje.

Dakle, mostarski stranački prvaci skoro godinu dana nisu u stanju ni da zajedno sjednu za sto. Tako je propao i nedavni pokušaj OHR-a da organizira sastanak na kojem bi predstavnici stranaka iz Mostara pokušali doći do rješenja. Na sastanku se nisu pojavili predstavnici SDA, obrazloživši da u OHR-u nisu uvažili njihove zahtjeve pri izradi radnih materijala. OHR je pripremio dokument koji se predviđa formiranje najmanje tri istinski multietnička gradska područja (izborne jedinice) čije bi granice prelazile Neretvu. Granice gradskih područja bi se iscrtale tako da imaju podjednak broj birača čime bi se zadovoljila suština presude Ustavnoga suda za Mostara – podjednak broj birača birao bi podjednak broj predstavnika u vlasti. No, SDA je odbila sudjelovati u tim pregovorima, dok dva HDZ-a OHR-ov prijedlog vide kako dodvoravanje SDA.

S ciljem pronalaska rješenja za Mostar, prvi zamjenik visokog predstavnika u BiH Roderick Moore susreo se sa liderom HDZ-a BiH Draganom Čovićem, nakon čega je izrazio nadu da će kompromis biti postignut. OHR će, kako najavljeno, slične susrete održati i sa drugim političkim liderima i predstavnicima.

U međuvremenu, mostarska javnost okupirala se glasinama o paralelnim, tajnim pregovorima između SDA i HDZ-a BiH o provedbi odluke Ustavnog suda BiH za Mostar, kojim se navodno grad želi podijeliti na dvije općine – bošnjačku i hrvatsku. Te su priče negirali predstavnici obiju stranaka.

„U HDZ-u BiH Mostar vidimo kao jednu izbornu jedinicu i jedinstven grad. Te priče o tajnim pregovorima su zlonamjerne i plasira ih SDP, stranka koja je svoje stajalište o Mostaru u posljednjih nekoliko mjeseci više puta mijenjala. Ta stranka je u biti glasnogovornik određenih međunarodnih krugova. Stav HDZ-a BiH i HDZ-a 1990 je dosljedan i isti je kao i na početku ovog procesa. Smatramo da Mostar treba biti uređen kao i sve ostale jedinice lokalne samouprave u BiH”, objasnio je Bevanda.

Atmosfera nepovjerenja 

Salem Marić, predsjednik Kluba Bošnjaka u Gradskom vijeću Mostara i dužnosnik SDA potvrdio je da HDZ BiH i SDA nemaju nikakve kontakte: „Klub Bošnjaka i SDA se zalažu za Mostar kao grad s dvije ili više općina. Nama su bitne općine, a koliko će ih biti, stvar je dogovora”.

Proces izmjene izbornih pravila za Mostar od početka je krenuo naopako. Iako je Ustavni sud bio jasan da Parlamentarna skupština BiH treba najprije izmijeniti Izborni zakon, a da tek potom Gradsko vijeće Mostara treba usvojiti promjene gradskog Statuta sukladne izmjenama Izbornoga zakona, krenulo se obratnim smjerom.

Posljedica toga je da danas u Mostaru malo što funkcionira. Svakako, Mostar je teško promatrati kao izoliran slučaj u BiH. U njemu se godinama reflektiraju nesređeni međunacionalni i međustranački odnosi u FBiH. Teško je očekivati pronalazak rješenja za Mostar u atmosferi potpunog nepovjerenja koje vlada među političkim strankama u FBiH, no pregovori i dogovor nemaju alternativu. Međunacionalni odnosi su zategnuti, posebice nakon miniranja spomenika palim borcima Armije BiH u dvorištu Gradske vijećnice koja je i sama problematična – obnovljena je, ali nije useljena. Gradu prijeti i financijski kolaps. Mostaru i Mostarcima ne treba ništa što drugi nemaju. Stanovnici ovog grada samo žele život u normalnom gradu. Slučaja je svima preko glave.


Nema komentara

Anketa

Ustavi