Web katalog
Najčitanije
Najčitanije zadnjih 7 dana
Najkomentiranije
Najbolje ocijenjeno
Statistika
- Ukupno registriranih korisnika: 9876
- Ukupno članaka: 23656
- Ukupno komentara: 2087
- Posljednji unos: Imenovan novi Nadzorni odbor Aluminija
- Zadnja promjena: 11.01.2019. 23:44
Rijad Rustempašić slobodni terorista

Presuda Rustempašiću, Handžiću i Veliću
Nepune dvije godine nakon što je protiv njih podignuta optužnica, Sud BiH je 10. studenog Rijada Rustempašića, Abdulaha Handžića i Edisa Velića proglasio krivim za kazneno djelo terorizma; osim što su trojici terorista izrečene minimalne zatvorske kazne, manje od pet godina, pušteni su na slobodu do okončanja žalbenog postupka
Rijad Rustempašić slobodni terorista
■ Mine koje je Rustempašić vadio iz minskih polja, a plaćao Abu Hamza, korištene su u brojnim terorističkim napadima u središnjoj Bosni?!
■ Olakšavajuće okolnosti: U slučaju da su Rustempašić, Handžić i Velić uspjeli provesti pakleni plan, kao što je to pošlo za rukom njihovim prijateljima Harisu Čauševiću i Naseru Palislamoviću, kazne bi zasigurno bile puno strožije
Piše: Suzana Mijatović, Slobodna Bosna
Rijad Rustempašić, Abdulah Handžić i Edis Velić, koji su prošlog tjedna na Sudu BiH proglašeni krivim za kazneno djelo terorizma i udruživanja radi činjenja kaznenih djela, vjerojatno su jedini teroristi na svijetu koji će pravomoćne presude čekati na slobodi!!! Tako je, naime, odlučilo tročlano Sudsko vijeće, kojim je predsjedavao sudac Mirsad Strika, nakon što je trojici optuženih izreklo minimalne zatvorske kazne, uz jednako skandalozno obrazloženje.
BORBA ZA ŠERIJATSKU DRŽAVU
Prvookrivljeni Rustempašić je osuđen na četiri i pol godine zatvora, Handžiću i Veliću izrečene su kazne u trajanju od po tri godine i četiri mjeseca, budući je Sud uzeo u obzir da „nisu nastupile štetne posljedice, a planirani napadi nisu realizirani“. U slučaju da su Rustempašić, Handžić i Velić uspjeli provesti pakleni plan, kao što je to pošlo za rukom njihovim prijateljima Harisu Čauševiću i Naseru Palislamoviću (kada su u lipnju prošle godine eksplozivom raznijeli zgradu Policijske uprave u Bugojnu), odnosno, da ih federalna policija nije na vrijeme uhapsila, kazne bi zasigurno bile puno strožije. No, pitanje za članove Sudskog vijeća, koji su presuđivali na temelju broja žrtava a ne dokazanih namjera Rustempašića, Handžića i Velića, je koja bi cijena tada bila plaćena.
Prema navodima optužnice, koji su potvrđeni u prvostupanjskoj presudi, Rijad Rustempašić je 2007. organizirao terorističku ćeliju čiji su pripadnici bili Abdulah Handžić i Edis Velić. Rustempašićeva je skupina djelovala dvije godine, s namjerom izvršenja terorističkih napada u BiH, a s ciljem destabiliziranja političkih, ustavnih i društvenih struktura i zastrašivanja stanovništva. Na zajedničkim sastancima koje su održavali na više lokacija u Bugojnu i Sarajevu, Rustempašić i njegova družina su dogovarali potencijalne mete napada, uglavnom u mjestima gdje žive Hrvati i Srbi (i to u vrijeme vjerskih blagdana), te LOT-timove EUFOR-a stacionirane na području Bugojna i kasarni Oružanih snaga BiH u Rajlovcu kod Sarajeva. Dokazano je, također, da su trojica terorista posjedovala čitav arsenal ubojitog oružja; puške, municiju, minsko-eksplozivna sredstva, među kojima su nađeni dijelovi protutenkovskih mina, električni i inicijalni detonatori, upaljači, eksploziv, uređaji za promatranje... Rustempašić, Handžić i Velić su, kako piše u presudi, pripremali i izrađivali komponente eksplozivnih naprava, a kod njih su pronađeni i video-snimci terorističkih napada bombaša samoubojica koji nisu objavljeni na internetu. Nastupajući s pozicija etničkog i religijskog ekstremizma i radikalizma, Rustempašić, Handžić i Velić zalagali su se za uspostavu šerijatske države u BiH, dakako, uz primjenu sile.
Rijad Rustempašić, Abdulah Handžić i Edis Velić su, podsjetimo, uhapšeni prije dvije godine, po nalogu tadašnjeg šefa Posebnog odjela za organizirani kriminal, privredni kriminal i korupciju Tužiteljstva BiH Drewa Engela, a nakon što je Obavještajno-sigurnosna agencija (OSA) upozorila na opasnost od terorističkog napada. Prisjetimo se, također, da su članovi Rustempašićeve grupe prvi put uhapšeni u ožujku 2008., kada su u pritvoru proveli dva mjeseca. Oslobođeni su na prijedlog državnog tužitelja Miroslava Markovića, budući da je Tužiteljstvo BiH, u međuvremenu, odustalo od optužbi za terorizam, tereteći Rustempašića i njegove sljedbenike tek za nedozvoljeno držanje oružja, što je silno razljutilo američke diplomate, pod čijim je pritiskom otvorena nova istraga, koju je vodio njihov sunarodnjak Drew Engel. Poslije odlaska Engela, predmet „Rustempašić“ preuzeo je ponovno domaći tužitelj Dubravko Čampara.
BUGOJANSKA VEZA
No, iako je istraga Tužiteljstva BiH trajala godinama, nekoliko je važnih činjenica iz (po)ratnog puta Rijada Rustempašića ostalo neistraženo, unatoč solidnom dokaznom materijalu kojim je raspolagala federalna policija i obavještajna služba. Rustempašić je, naime, bio poznat po tome što je, odmah po završetku rata, iz minskih polja nadomak Bugojna počeo vaditi neeksplodirane mine: protutenkovske, protupješadijske, i skupljati tromblone i artiljerijske granate iz kojih je korišten eksploziv. U prijevozu i skladištenju mina tada su mu pomagali Edin Mrkonja, Nihad Kurtić, Evel Majušak i Hasib Kovač (aktivisti Aktivne islamske omladine iz Bugojna koji su bili osumnjičeni za više terorističkih napada u Srednjoj Bosni), dok su novac osiguravali Karray Kamel bin Ali, zvani Abu Hamza i Saleh Nedal. Abu Hamza je, nedavno, deportiran u Tunis, a Nedal je u strahu od hapšenja iz BiH pobjegao prije nekoliko godina. Premda su brojne indicije upućivale kako su mine koje je u poratnim godinama vrijedno skupljao Rijad Rustempašić i terorističkim aktivnostima, barem zvanično, nikada nije dokazana. Jednako tako nikada nije otvorena nova istraga i protiv još uvijek nepoznatih počinitelja koji su prije posjeta pape Ivana Pavla II Sarajevu, u aprilu 1997., postavili protutenkovske mine ispod mosta na Alipašinom Polju, iako se zna da su serijski brojevi tih mina bili iz istog niza serijskih brojeva kao kod onih izvađenih iz minskih polja u okolici Bugojna.
Protutenkovske mine iz iste serije '97. godine pronađene su i ispred .Katoličke crkve u sarajevskom naselju Stup, ali, na sreću, nisu eksplodirale. Malo je poznato i da je kemijska analiza zemlje pronađene i na ovim minama pokazala zapanjujuću podudarnost sa tlom u okolici Bugojna. Podsjetimo i da su u terorističkom napadu i na Policijsku upravu u Bugojnu također korištene protutenkovske mine, kao i da su i Haris Čaušević i Rijad Rustempašić godinama bili bliski prijatelji i članovi istog vehabijskog džemata.
POVRATNIK U DJELU
Rustempašić je prije sedam godina osuđen na 15 mjeseci uvjetne kazne zbog nedozvoljenog držanja oružja
Nakon što je u policijskom pretresu njegove kuće, koji je izvršen 2004., pronađena veća količina protutenkovskih mina i eksploziva, Rijad Rustempašić se branio kako je posrijedi oružje zaostalo iz rata. Sud je, očito, prihvatio njegovu obranu, pa je osuđen na simboličnu kaznu - 15 mjeseci uvjetno. lako je bio pod uvjetnom osudom, Rustempašić se nastavio baviti istim poslom, što potvrđuje pronalazak velike količine mina u policijskoj akciji 2008., kada je odlukom tužitelja Miroslava Markovića ponovno osumnjičen za nedozvoljeno držanje oružja.
| Slobodna Bosna | HB.org |
Vezani članci
- Tomislav Zelenika: Što hoćete vi, dragi moji Hrvati?
- Zašto Stjepan Radić smeta guskama u (sarajevskoj) magli?!
- Uputstvo SIP-a o popuni Doma naroda PFBiH je neustavno i nezakonito
- Ivan Vukoja: Komšićev izbor je i nelegitiman i nelegalan
- Analiza Mirjane Kasapović: Bosanski unitarist i politička štetočina će postati grobar BiH
- Arhiva vezanih članaka
Nema komentara