RSS
English

Web katalog

Najčitanije

Najčitanije zadnjih 7 dana

Najkomentiranije

Najbolje ocijenjeno

Statistika

Rustempašić, Handžić i Velić proglašeni krivim: Za terorizam 11 godina zatvora

Napisano 11.11.2011. 12:29

Rustempašić, Handžić i Velić proglašeni krivim: Za terorizam 11 godina zatvora

Koliko je još mevlida u Bosni i Hercegovini?

Rascjepkani sigurnosni sustav stvara idealne uvjete za djelovanje terorista

Bezbroj policijsko-sigurnosnih agencija, koje rade samostalno, sigurno se ne može suprotstaviti terorizmu bez organiziranog zajedničkog djelovanja koje se mora regulirati zakonom i to isključivo na državnom nivou. Time bi se napokon napravila i baza podataka koja bi mogla dati odgovore na pitanja: Koliko je u BiH selefija, a koliko vehabija? Gdje su nastanjeni? Šta rade? Čime se bave? Kakvi su im planovi? Koliko su opasni?

Zasad OSA ima svoje podatke. SIPA svoje. Entitetski MUP-ovi svoje. I svi rade na svoju ruku. A rezultata nema

RADIKALNA IDEOLOGIJA - Mirsad Begtašević i drugi, Rijad Rustempašić i drugi, Haris Čaušević i drugi, te ranije Muamer Topalović, produkt su jedne ultrakonzervativne, isključive, nametljive, radikalne ideologije unutar koje se nasilje nad neistomišljenicima smatra opravdanim, čak i poželjnim, a počinioci smatraju uzorima, junacima, mučenicima

SAMOUBILAČKI NAPADI - Alarmi su nadležnim trebali zazvoniti još kad su stanovnici Maoče počeli negirati domaće zakone uz tvrdnje da oni poštuju samo šerijatsko pravo. lli kad su zvanično od nadležnih institucija počeli zahtijevati organiziranje nastave u skladu sa šerijatskim principima, na glasnogovorničkim portalima širiti izjave poput onih da je ženama haram ići ginekologu, da samoubilački napadi nisu nedozvoljeni, ili pak kad su počeli donositi fetve o zabrani klanjanja u džamijama

Piše: Dženana Karup-Druško, Dani 

Eksplozija ispred policijske stanice u Bugojnu u kojoj je smrtno stradao jedan policajac označena je kao teroristički čin (jedan od najgorih, ako ne i najteži u poslijeratnoj BiH) iza koga su, ubrzo se saznalo, stajali ekstremisti koji pripadaju vehabijskom ili selefijskom redu, što je na kraju krajeva potpuno svejedno. Bitno je da su to fanatici, sakriveni iza islama spremni za najgora djela pa i ubistva i postavljanje eksploziva zarad nekih svojih ciljeva. Valjda po njihovom tumačenju Kur'ana ubiti „brata muslimana“ osigurava put u džennet, iako svaka vjera u svijetu pa i islam tako nešto (ubistvo nedužnog) ne opravdava i osigurava put u - pakao iliti džehennem.
S druge strane ovozemaljski zakoni (koje ovi fanatici ne priznaju) kažu da su to teška organizirana krivična djela s ciljem ubijanja uglavnom nedužnih civila protiv kojih se bore policijsko-sigurnosno-obavještajne agencije u cijelom svijetu. No, nažalost upravo slučaj u Bugojnu je pokazao sve šupljine tog sistema, čak i njegovo nepostojanje u BiH. Bezbroj policijsko-sigurnosno-obavještajnih agencija koje rade samostalno, sigurno se ne mogu suprotstaviti terorizmu bez organiziranog zajedničkog djelovanja koje se mora regulirati zakonom i to isključivo na državnom nivou. Time bi se valjda napokon napravila i baza podataka koja bi mogla dati odgovore na pitanja: Koliko je u BiH selefija, a koliko vehabija? Gdje su nastanjeni? Šta rade? Čime se bave? Kakvi su im planovi? Koliko su opasni? Zasad OSA ima svoje podatke. SIPA svoje. Entitetski MUP-ovi svoje. I svi rade na svoju ruku. A rezultata nema i tako se i mogao desiti Mevlid Jašarević i ko zna ko je ili šta sljedeća meta ovih fanatika.

Svi sve rade

Nakon eksplozije u Bugojnu održan je zajednički sastanak predstavnika Ministarstva sigurnosti, OSA-e, SIPA-e, entitetskih policija te kantonalnih MUP-ova. Na sastanku je tada dogovorena zajednička suradnja, a ministar sigurnosti Sadik Ahmetović je potpisao izmjene zakona i uputio u hitnu proceduru zahtjev da se u BiH formira agencija za borbu protiv terorizma, zatražio je i hitnu reformu sigurnosnog sistema BiH jer „mora se znati ko je na vrhu te piramide i ko će vršiti subordinaciju svih agencija“.
Tadašnji direktor Federalne uprave policije Zlatko Miletić istakao je da je jedan od problema postojanje „više agencija s više nadležnosti“. No, zahvaljujući važećim zakonima te agencije nemaju obavezu da jedni druge informiraju o svom radu, a nemaju ni obavezu međusobne suradnje. Predstavnici agencija i Tužiteljstva nakon Bugojna zatražili su pomoć države i svih institucija u borbi protiv terorizma.
I nisu je dobili. Upravo najveća odgovornost i jeste na političarima koji su dužni da osiguraju zakonske okvire i ostale neophodne uvjete za prevenciju i borbu protiv terorizma. No, jedino što su „uspjeli“ proteklih godina uraditi jeste opstrukcija formiranja jakog i jedinstvenog sigurnosnog sistema u BiH pri čemu su se borili za pozicije i kontrolu određenih institucija - podsjetimo samo na formiranje OSA-e ili SIPA-e kada su kompromisom (nakon ultimatuma međunarodne zajednice) uspostavljene kao samostalne agencije u kojima ključne uloge imaju direktori (odnosno političke opcije koje stoje iza njih). Kakvi političari takvi i direktori (SIPA-e, OSA-e, policijskih agencija) pa po ugledu na prve ni drugi se baš puno ne miješaju u svoj posao. Nije da informacija nema i da se baš ništa ne zna. Nakon terorističkog napada na policijsku stanicu u Bugojnu (2010.) saznalo se da je Miletić, kao direktor FUP-a, pod oznakama „hitno“ i „strogo povjerljivo“ Miloradu Barašinu (kao glavnom tužitelju Tužiteljstva BiH) još u januaru 2008. uputio dopis u kojem ga upozorava na „aktivnosti“ Rijada Rustempašića i ostalih, među kojima se na više mjesta spominje Naser Palislamović, tražeći hitno provođenje posebnih istražnih radnji. Paslimanović je bio s Harisom Čauševićem koji je postavio eksploziv u Bugojnu. Paslimanović je oženjen sestrom Rijada Rustempašića kome se sudi u Sudu BiH zbog terorizma.

Uvoz izvana

U svom dopisu (prije sudskih procesa) Miletić je, između ostalog, pisao da je Rijad Rustempašić bio vojnik, da je povezan s problematičnom osobom po imenu Naser Palislamović, da je povezan s osobama koje su pripadnici vehabijskog pokreta, da je Rijad Rustempašić i ranije bio pod istragom zbog pripadnosti takozvanoj Bugojanskoj grupi koja je podmetala bombe u kuće hrvatskih povratnika na području Bugojna, da su Rijad Rustempašić i tri druga pripadnika vehabijskog pokreta (Abdulah Handžić, Edis Velić i jedna nepoznata osoba) bili na Čvrsnici tokom 2007. godine gdje su se obučavali i vježbali gađanje iz automatskog naoružanja i pištolja...
U izvještaju OSA-e, urađenom nakon eksplozije u Bugojnu između ostalog stoji: „Smatramo da slučajevi Begtašević, Rustempašić i drugi, zajedno s najnovijim slučajem u Bugojnu, predstavljaju produkt jedne pojave koja nadilazi formalno-pravni angažman, resurse i mogućnosti samo policijskih i Obavještajno-sigurnosne agencije BiH. Cijenimo da se radi o pojavi koja zahtijeva ozbiljniji i organizovaniji angažman tzv. šire društvene zajednice, odnosno različitih organa, organizacija i institucija. Ukoliko se sav angažman s tim u vezi svede samo na policijske i Obavještajno-sigurnosnu agenciju BiH, sasvim je izvjesno da ćemo se konstantno baviti samo posljedicama te pojave zbog čega će se vrlo vjerojatno različiti begtaševići, rustempašići, čauševići i slični slučajevi događati i u budućnosti.“
Dalje se navodi: „Podsjećamo, Mirsad Begtašević i drugi, Rijad Rustempašić i drugi, Haris Čaušević i drugi, te ranije Muamer Topalović, produkt su jedne ultrakonzervativne, isključive, nametljive, radikalne ideologije unutar koje se nasilje nad neistomišljenicima smatra opravdanim, čak i poželjnim, a počinioci smatraju uzorima, junacima, mučenicima. A selefizam je, i prema njegovoj manifestaciji i prema stavovima većeg dijela ozbiljnih islamskih autoriteta u zemlji i izvan nje retrogradan, rigidan i radikalan pokret u islamu, a njegovi sljedbenici su ekstremni, nametljivi i isključivi. Osim međumuslimanskog i međubošnjačkog razdora i mogućih sukoba, što je evidentna pojava na terenu, posljedice njihovog djelovanja mogle bi biti i dalje produbljivanje jaza između vjerskih i etničkih skupina u BiH, te ozbiljno konfrontiranje BiH s evropskim i euroatlantskim integracijama. Radikalizam koji se, kroz selefizam, danas pojavljuje, produkt je implantata, odnosno uvoza izvana, a ne unutrašnjeg vjerskog, ideološkog, političkog ili bilo kojeg drugog autohtonog izraza Bošnjaka.“

Prema ranije prezentiranim podacima OSA-e u BiH ima oko 2.000 pripadnika vehabijskog/selefijskog pokreta, no ni u OSA-i nisu sigurni da je baš svaki od njih i potencijalni terorista, a za razliku od operativnih podataka OSA-e Uprava policije FMUP-a ima spisak od oko 600 islamskih ekstremista, s imenima, prezimenima, mjestom boravka...

RS, glavni problem

O Mevlidu Jašareviću se također puno toga znalo (doduše nakon terorističkog čina), između ostalog je Granična policija BiH uredno slala dopise OSA-i svaki put kad bi on ušao u BiH, a proteklo ljeto ih je bilo više (navodno od augusta je šest puta prešao granicu BiH - Srbija). Koga je OSA obavijestila o tome i da li je provjereno ko je Jašarević i šta radi u BiH s obzirom da se znalo da pripada vehabijskom pokretu u Novom Pazaru te da je već hapšen, a u Austriji i procesuiran zbog krađe gdje se, također, družio s islamskim radikalima.
Dakle, sve rupe u sigurnosno-obavještajnom sistemu su se najbolje pokazale nakon slučaja Bugojno, no od inicijative za izmjene zakona, formiranja agencije za borbu protiv terorizma i reforme sigurnosnog sistema nije bilo - ništa. Najviše zbog opstrukcija iz Republike Srpske odakle se protive bilo čemu državnom, a ponajviše jedinstvenom sigurnosnom sistemu. Njihov stav je jasan: borba protiv terorizma se ne treba voditi na državnom, već na entitetskim nivoima, a RS je, po njima, sposobna i opremljena za takvo što.
Svega nekoliko dana nakon što je objavljen izvještaj State Departmenta (august 2010.) u kojem se predstavnici Republike Srpske označavaju kao glavni problem u borbi protiv terorizma te da kadrovi RS-a potkopavaju institucije za provedbu zakona u BiH uslijedila je spektakularna akcija pripadnika MUP-a RS-a koju su predvodili maskirani policajci Jedinice za podršku iz Banje Luke, a u kojoj su učestvovali i policajci iz drugih gradova RS-a. Akcija je izvedena u selima Blagaj Rijeka i Urijanska Brda kod Bosanskog Novog te u nekoliko naselja Kozarske Dubice, gdje uglavnom žive bošnjački povratnici, i rezultirala je hapšenjem Hajrudina Dedića, Samira Blagajčevića, Mirsada Crnalića, Edhema Gašija i Osmana Kekića zbog sumnji da su pripadnici radikalnog vehabijskog islamističkog pokreta u BiH te da su na području RS-a propagandnim i zabranjenim materijalom širili nacionalnu, vjersku i rasnu mržnju i netrpeljivost.
Neposredno nakon akcije iz policije su procurile informacije da se osumnjičene osobe dovode u vezu s prijedorskim vehabijskim po kretom, koji je jedan od ogranaka radikalnih islamista iz Gornje Maoče. Osman Kekić je osumnjičen da je vođa ogranka vehabija na području Kozarske Dubice, Bosanskog Novog i Prijedora, a da su ostali privedeni njegovi sljedbenici. No, uhapšeni su nakon saslušanja pušteni na slobodu, a iz MUP-a RS-a je saopćeno da je ova akcija bila samo „jedna u nizu preventivnih aktivnosti koje policija RS-a provodi s ciljem suzbijanja potencijalno opasnih djelovanja po javnu bezbjednost“!?

Svi putevi vode u Maoču

Akcija MUP-a RS-a u mnogo čemu je podsjećala na onu izvedenu početkom februara 2010. u Gornjoj Maoči kada je oko 600 policajaca pod punom spremom krenulo na „najveće uporište vehabija u BiH“ i uhapsilo - sedmoricu sumnjivaca. Koji su ubrzo pušteni, a javnost ni danas ne zna šta je bio motiv za ovu spektakularnu akciju jer nikad nije saopćeno šta je to pronađeno u Maoči, kao ni koji dokazi bi se mogli iskoristiti protiv uhapšenih koji su osumnjičeni da „podrivaju ustavni poredak i teritorijalnu cjelovitost BiH“. I ako je nekoliko puta ponovljeno da će istraga dati odgovore na sva pitanja te da dokazi iz računara i putevi novca koji je stizao u Maoču ukazuju na veze s nekim od sumnjivih organizacija (van BiH) koje se povezuju s terorizmom, to se još uvijek nije desilo, a priča o toj akciji u Maoči, ali i sama Maoča je pala u zaborav. Nažalost, samo do sljedećeg terorističkog čina u BiH.
Prema nezvaničnim podacima do kojih su Dani došli nakon prošlogodišnje akcije u Maoči otkrivene su transakcije novca koje su određenim stanovnicima Maoče uplaćivane iz Beča, a i nekoliko pronađenih automobila bilo je sa bečkim tablicama.
U policijskoj akciji izvedenoj u Maoči nakon Jašarevićevog napada na američku ambasadu u Sarajevu pronađeno je oružje, a tragovi opet vode prema bečkom vođi vehabija Muhamedu Porči, ali i prema Nedžadu Balkanu (prije terorističkog napada na policijsku stanicu u Bugojnu Haris Čaušević je često kontaktirao upravo Nedžada Balkana zvanog Ebu Muhamed) koji navodno kontrolira nekoliko mesdžida u Austriji i koji je najzaslužniji za Jašarevićev preobražaj. Operativni podaci kažu da je Jašarević svoje prve kontakte s radikalnim islamistima imao u sedmom okrugu u Beču u kojoj često propovijeda upravo Balkan, inače porijeklom iz Tutina.
Beč već dugo slovi kao mjesto gdje se okupljaju radikalne islamističke grupe s prostora bivše SFRJ i nije jasno niti zašto austrijske vlasti to dopuštaju, niti zašto policija nešto ne preduzme. Osim ukoliko se ne prihvate teze pobornika teorije zavjere po kojima je sve to smišljeno. U što i nije možda tako teško povjerovati ako se zna da je vehabijska zajednica u Gornjoj Maoči formirana krajem devedesetih po nalogu iz - Beča, a formirali su je Enes Muhović, Sabahudin Hjuljanin, Nevzudln Bajraktarević i Sulejman Delić. Svi si oni jedno vrijeme proveli u Beču, a neki su tamo i rođeni. Nusret Imamović (vođa u Maoči) također je jedan dio života proveo u Beču gdje je smatran jednim od najbližih saradnika Muhameda Porče. Među najznačajnijim vehabijama koji dolaze iz Beča da drže predavanja u Gornjoj Maoči su Mirsad Omerović i Adem Demirović.
A da se nešto sistemski trebalo još odavno rješavati po pitanju Gornje Maoče znalo se odavno. Alarmi su nadležnim trebali zazvoniti još kad su stanovnici Maoče počeli negirati domaće zakone uz tvrdnje da oni poštuju samo šerijatsko pravo. Ili kad su zvanično od nadležnih institucija počeli zahtijevati organiziranje nastave u skladu sa šerijatskim principima (bez muzičkog, likovnog, biologije...), na glasnogovorničkim portalima širiti izjave poput onih da je ženama haram ići ginekologu, da samoubilački napadi nisu nedozvoljeni, ili pak kad su počeli donositi fetve o zabrani klanjanja u džamijama... Izolirani u svojoj komuni selefije su uspjele godinama organizirati život za sebe kako su htjeli, no to nisu mogli bez nečije podrške, kako u institucijama države, tako i u Islamskoj zajednici BiH.
Neusvajanje zakona o prevenciji i borbi protiv terorizma i pranju novca govori koliko su političari zainteresirani za ovu problematiku. No, svakako bi bilo zanimljivo čuti kakve argumente za to nude Amerikancima koji ovih dana, pogotovo nakon napada na njihovu Ambasadu u Sarajevu, postavljaju pitanja o tome.

========================================================
Rustempašić, Handžić i Velić proglašeni krivim: Za terorizam 11 godina zatvora

Sud BiH im izrekao kaznu

U izreci prvostepene presude se navodi da je Rustempašić organizator i vođa, a Handžić i Velić pripadnici grupe koja je formirana i djelovala s namjerom da izvrši teroristički čin na teritoriji BiH

Sud Bosne i Hercegovine jučer je Rijada Rustempašića, Abdulaha Handžića i Edisa Velića nepravomoćno proglasio krivim za terorizam i udruživanje radi činjenja krivičnih djela i izrekao im zatvorsku kaznu u trajanju od ukupno 11 godina i dva mjeseca.

Religijski ekstremisti

U izreci prvostepene presude se navodi da je Rustempašić organizator i vođa, a Handžić i Velić pripadnici grupe koja je formirana i djelovala s namjerom da izvrši teroristički čin na teritoriji BiH sa ciljem destabilizacije osnovnih političkih, ustavnih i društvenih struktura BiH, te ozbiljnog zastrašivanja stanovništva.

- Optuženi su unutar ove grupe nastupali sa pozicija etničkog i religijskog ekstremizma i radikalizma zastupajući stavove da u BiH treba, upotrebom sile, uspostaviti državu uređenu po islamskim vjerskim propisima, odnosno šerijatsku državu. Optuženi su, od novembra 2007. do marta 2008. i od jula 2008. do novembra 2009, u namjeri da na teritoriji BiH izvrše teroristički čin, poduzimali različite radnje, znajući da one mogu ozbiljno oštetiti državu BiH i međunarodne organizacije i da iste predstavljaju prijetnju sigurnosti, pravima, slobodama i ličnoj sigurnosti građana zajamčenih Ustavom BiH. Optuženi su, također, nabavljali, posjedovali i osposobljavali se za korištenje oružja i improviziranih minsko-eksplozivnih sredstava, stoji u presudi.


Nema komentara

Anketa

Ustavi