RSS
English

Web katalog

Najčitanije

Najčitanije zadnjih 7 dana

Najkomentiranije

Najbolje ocijenjeno

Statistika

Suđenje Herceg-Bosni nova oluja i za Hrvatsku

Napisano 17.11.2012. 12:40
HB-RH-EU

S druge strane EU

Suđenje Herceg-Bosni nova oluja i za Hrvatsku

■ Optužnica za šestorku ima znatno teže prijetnje - da je Hrvatska izvela agresiju na BiH
■ Najviše osuđenih Hrvata je iz središnje Bosne, koja je bila prava enklava, izolirana, slaba, ali s golemom unutarnjom snagom

Piše: Zoran Krešić, VLM

Emocije Hrvata u BiH bile su pomiješane nakon jučerašnje objave presude hrvatskim generalima Anti Gotovini i Mladenu Markaču, od eksplozija oduševljenja do zabrinutosti za ishod sudskog procesa protiv šestorice bivših dužnosnika Herceg-Bosne.

Odluka Haaškog tribunala ponovno je ipak uspjela ujediniti Hrvate s jedne i s, uskoro, druge strane granice Europske unije, ali i inozemstva. To je potvrdilo da svi oni vjeruju u jednake vrijednosti i da se za ostvarenje hrvatskog stoljetnoga sna - slobode - vrijedilo boriti te da žrtve nisu bile uzaludne.

No, koliko god jučerašnji događaj bio blagdan za sve Hrvate, koji daje dodatnu motivaciju, toliko bi eventualna osuđujuća presuda Haaškog tribunala protiv bivših dužnosnika Herceg-Bosne premijera Jadranka Prlića, ministra obrane Brune Stojića, generale Slobodana Praljka i Milivoja Petkovića, zapovjednika Vojne policije Valentina Ćorića i voditelja Ureda za razmjenu zatočenika Berislava Pušića mogla po sadržaju biti znatno opasnija od cijeloga procesa Gotovini, Markaču i Čermaku.

Naime, u izvorištu procesa „hercegbosanskoj šestorki“ su, makar prema optužnici, pokojni predsjednik Franjo Tuđman, ministar obrane Gojko Šušak i načelnik Glavnog stožera HV-a Janko Bobetko koji su, prema tim navodima, bili inspiratori Udruženog zločinačkog pothvata pripajanja dijela teritorija Bosne i Hercegovine Republici Hrvatskoj. Kao dokaz da se radilo o „udruženom zločinačkom pothvatu“ citiran je Franjo Tuđman, koji je na sastanku održanom 27. prosinca 1991. u Zagrebu rekao kako je „vrijeme da iskoristimo priliku i okupimo hrvatski narod unutar najširih mogućih granica“.
 
Oko ovoga slučaja službene vlasti Republike Hrvatske do sada nisu uopće pokazale senzibiliziranost iako bi se cijela država u konačnici toga procesa mogla naći na optuženičkoj klupi za provedbu „agresije“ na susjednu zemlju u kojoj također žive i Hrvati. Hercegbosanski optuženici do sada su financirali cjelokupne obrane, tražili dokumente i dokaze, koje su čak plaćali i vlastitim novcem. Oni su u dobroj mjeri već odavno digli ruke od „potpore“ iz Zagreba i Sarajeva, odnosno Mostara, koji im do sada nisu bili nikakva logistika.

Činjenica je da u dosadašnjem radu Haaški tribunal nije osudio ni jednog Hrvata iz Hrvatske, nego da svi osuđeni Hrvati pred ICTY-jem dolaze iz BiH. I upravo je najviše osuđeno Hrvata iz središnje Bosne, koja je bila prava enklava, izolirana, slaba, ali s golemom unutarnjom snagom. Hrvati u Bosni i Hercegovini, kao i „njihova“ šestorka, danas se na izvjestan način ponovno osjećaju kao da su u enklavi iščekujući hoće li Haaški tribunal u njihovu slučaju slijediti osnovnu logiku o najmanjem narodu, vojna načela, stradanja ili će pak i ovu presudu donijeti na temelju one rečenice bivšeg američkog veleposlanika u Zagrebu Petera Galbraitha da su za posljednji rat 85% krivi Srbi, 10% Hrvati, a 5% Bošnjaci. Pitanje je samo jesu li se do sada Hrvatima poklopili postoci s presudama i krivnjom.

Jednako kao i 1991., kada su na dan pada Vukovara Hrvati u BiH organizirali Herceg-Bosnu kako bi pred nadiranjem JNA zaštitili leđa Hrvatskoj na najslabijem dijelu prema Dalmaciji, tako danas Zagreb treba pružiti potporu u odbacivanju eventualne osude hercegbosanskoj šestorki koja bi pokvarila sve jučerašnje delirično slavlje i ponos.

| VLM | HB.org |


Nema komentara

Anketa

Ustavi