Web katalog
Najčitanije
Najčitanije zadnjih 7 dana
Najkomentiranije
Najbolje ocijenjeno
Statistika
- Ukupno registriranih korisnika: 9876
- Ukupno članaka: 23656
- Ukupno komentara: 2087
- Posljednji unos: Imenovan novi Nadzorni odbor Aluminija
- Zadnja promjena: 11.01.2019. 23:44
U Grudama si Hrvat, a u Varešu je nacionalnost već izbačena

Rodni listovi
U Grudama si Hrvat, a u Varešu je nacionalnost već izbačena
Radi se o klasičnoj zloporabi kako bi se, očito je, prejudicirala i neka druga politička rješenja, riješilo ‘nacionalno pitanje’ njegovim zabranjivanjem
Piše: Zoran Krešić, VLM
Klasičan primjer ugrožavanja ljudskih prava o kojom smo pisali protekloga tjedna o zabrani nacionalnog izjašnjavanja već se provodi u dijelu Federacije BiH s bošnjačkom većinom gdje je rubrika nacionalnost odavno izbačena. Po ovoj matrici slično se pokušava provesti i na razini cijele Federacije BiH nakon što je iz Vlade upućen takav prijedlog zakona prema Parlamentu. Kako nas je izvijestio jedan čitatelj, nakon napisa u Večernjaku, u Varešu, Travniku i Zenici ovakva praksa se već duže vremena primjenjuje.
Nacionalno pitanje
Radi se o klasičnoj zloporabi kako bi se, očito je, prejudicirala i neka druga politička rješenja, riješilo ‘nacionalno pitanje’ njegovim zabranjivanjem, što čak nisu pokušavali ni u bivšoj Jugoslaviji. No, u državi za čovjeka to je posve normalno.
Kada je čitatelj Večernjaka, inače Hrvat, zatražio izdavanje rodnoga lista u Varešu iz kojega je prognan tijekom rata, izdan mu je rodni list s kojega je jednostavno izbrisana rubrika nacionalnost. Eventualno kada to traži osoba kojoj se izdaju ovi dokumenti, onda se iznimno u posebnu rubriku naknadni upisi i bilješke može, a ne mora upisati nacionalnost osobe. S druge pak strane, u bilo kojoj općini s hrvatskom većinom to nije slučaj, i nalazi se ova rubrika što su pak platformaši nastojali također unificirati s izbacivanjem ove odrednice iz svih dokumenata. Zanimljivo je da je Prijedlog zakona o matičnim knjigama bila utvrdila posljednja regularna federalna Vlada i u tome dokumentu stajala je odredba da se u dokumentima iz matičnih ureda navede i nacionalnost osobe kojoj se izdaje dokument.
Naknadna pamet
Kako su u međuvremenu platformaši došli na vlast predvođeni SDP-om, uočili su ovaj ‘velik’ propust prethodnika te su brzo izmijenili ‘sporne’ odredbe u ovome zakonu. Izbačena je odredba nacionalnost te je nakon toga, kako smo također pisali, ovaj zakon ekspresno prihvaćen u platformaškoj vladi u kojoj se, inače, sve odluke jednoglasno donose.
Da je prihvaćen takav zakon kako je zaustavljen u Domu naroda Parlamenta Federacije BiH, i u Grudama bi ubuduće bilo zabranjeno izjašnjavanje po nacionalnoj pripadnosti kao što je to slučaj u većinski bošnjačkim sredinama u većem bosanskohercegovačkom entitetu. Ovakvo što ne postoji niti u jednoj od zemalja regije, a u pojedinim europskim državama koje su nacionalno homogene, međutim, u rodne se listove upisuje čak i različita vjerska pripadnost.
| VL |
Vezani članci
- Tomislav Zelenika: Što hoćete vi, dragi moji Hrvati?
- Zašto Stjepan Radić smeta guskama u (sarajevskoj) magli?!
- Uputstvo SIP-a o popuni Doma naroda PFBiH je neustavno i nezakonito
- Ivan Vukoja: Komšićev izbor je i nelegitiman i nelegalan
- Analiza Mirjane Kasapović: Bosanski unitarist i politička štetočina će postati grobar BiH
- Arhiva vezanih članaka
Nema komentara