Web katalog
Najčitanije
Najčitanije zadnjih 7 dana
Najkomentiranije
Najbolje ocijenjeno
Statistika
- Ukupno registriranih korisnika: 9876
- Ukupno članaka: 23656
- Ukupno komentara: 2087
- Posljednji unos: Imenovan novi Nadzorni odbor Aluminija
- Zadnja promjena: 11.01.2019. 23:44
Ukinuti dva entiteta, ustrojiti državu s dvanaest kantona-župa

Franjo Boras, bivši član bh. Predsjedništva
Ukinuti dva entiteta, ustrojiti državu s dvanaest kantona-župa
■ Novi prijedlog osigurao bi jednak položaj u vlasti Hrvatima, Srbima i Bošnjacima u BiH
■ Popis pučanstva 1991. bio bi ključan za određivanje granica župa
■ Hrvati bi imali četiri regije sa sjedištima u Mostaru, Vitezu, Bugojnu i Odžaku
■ Svaki od tri naroda imao bi četiri župe, a nijedan narod ne bi imao dvotrećinsku većinu u odnosu na druga dva naroda
Piše: Zoran Krešić, VLM
Franjo Boras, hrvatski član Predsjedništva BiH, koji je izabran na prvim demokratskim izborima 1990., predložio je ukidanje dvaju entiteta u BiH i Brčko Distrikta te izgradnju Republike BiH koja bi bila ustrojena od 12 kantona-župa i Distrikta Sarajevo čime bi se, tvrdi, postigao unutarnji konsenzus i razriješilo stanje stalne nestabilnosti prouzročeno daytonskiin Ustavom.
Ustav generator krize
„Sve analize upućuju na zaključak da je Ustav BiH ključni generator nestabilnosti, pa i produživanje krize u BiH, i uzrok neostvarivanja, sporog ili parcijalnog ostvarivanja većine odredbi mirovnog sporazuma. Svaki od tri naroda imao bi četiri župe-kantona, s tim da nijedan narod ne bi prelazio dvotrećinsku većinu u odnosu na druga dva naroda, a sve prema popisu pučanstva u 1991. godini. Uvažavanje ovog kriterija onemogućilo bi da jedan narod donosi odluke koje su od vitalnog interesa za druga dva naroda“, naveo je u prilogu novom ustrojstvu Republike BiH Franjo Boras.
Prema tome prijedlogu za preustroj BiH valjalo bi krenuti od popisa pučanstva 1991. godine. Župe s hrvatskom većinom imale bi sjedište u Mostaru, Bugojnu, Vitezu i Odžaku i obuhvaćale bi 28 općina, župe s bošnjačkom većinom imale bi sjedišta u Sarajevu, Zenici, Tuzli i Bihaću i obuhvaćale bi 44 općine, dok bi župe sa srpskom većinom imale sjedišta u Banjoj Luci, Doboju, Bijeljini i Foči i obuhvaćale bi 33 općine.
Hrvatske župe bi obuhvatile 21 % teritorija, bošnjačke 39 %, a sa srpskom većinom 40 %.
Bez dvotrećinske većine
Niti u jednoj župi bilo koji narod ne bi imalo dvotrećinsku većinu. Pri tome bi mostarska župa obuhvatila Čapljinu, Čitluk, Grude, Jablanicu, Konjic, Ljubuški, Mostar, Neum, Posušje, Prozor-Ramu, Stolac i Široki Brijeg gdje bi Hrvati činili 54,3 posto. Župa Bugojno obuhvatila bi Bugojno, Kupres, Livno, Tomislavgrad i Uskoplje, a Hrvati bi činili 56,4 posto. Istodobno, u župi Vitez našle bi se općine Busovača, Fojnica, Kiseljak, Kreševo, Novi Travnik i Vitez, a u župi Odžak - Bosanski Brod, Bosanski Šamac, Derventa, Odžak i Orašje. Valja reći da se uz unutarnji ustavno-pravni preustroj poziva i na ustrojavanje šest ekonomskih regija.
■ PORUKA
Onemogućava se odcjepljenje
Uz župe bi se ustrojile i niže razine - kotarevi, srezovi i općine čiji bi se broj povećao kako bi se vlast dodatno približila građanima i osigurala jednakopravnost naroda.
„Ovakvo ustrojstvo župa-kantona onemogućava eventualni separatizam i uvjetuje međusobnu ovisnost i želju za zajedničko življenje sva tri naroda u Bosni i Hercegovini“, pojasnio je Boras u jednome od glavnih razloga za ovakav prijedlog. Dodatno je važno što bi se predloženom unutarnjom državno-pravnom organizacijom BiH osigurala, ne samo sadašnja formalna, nego i stvarna konstitutivnost svakog naroda na njezinom najmanjem dijelu općine, zatim u kotaru-srezu, župi-kantonu i na razini BiH. Autor Boras smatra da bi ovaj prijedlog, uz tri strane u BiH, trebala poduprijeti i administracije Sjedinjenih Država, Europske unije, Rusije te susjednih zemalja koje su jamčile i Daytonski sporazum.
| VL | HB.org |
Vezani članci
- Tomislav Zelenika: Što hoćete vi, dragi moji Hrvati?
- Zašto Stjepan Radić smeta guskama u (sarajevskoj) magli?!
- Uputstvo SIP-a o popuni Doma naroda PFBiH je neustavno i nezakonito
- Ivan Vukoja: Komšićev izbor je i nelegitiman i nelegalan
- Analiza Mirjane Kasapović: Bosanski unitarist i politička štetočina će postati grobar BiH
- Arhiva vezanih članaka
Nema komentara