RSS
English

Web katalog

Najčitanije

Najčitanije zadnjih 7 dana

Najkomentiranije

Najbolje ocijenjeno

Statistika

Zajedničkim snagama do uspjeha

Napisano 06.10.2012. 00:25

Zajedničkim snagama do uspjeha

Mjesna zajednica Dolac na Lašvi kod Travnika primjer uspješne lokalne samouprave

Od završetka rata u BiH do danas, uloga mjesne zajednice kao okosnice lokalne samouprave uglavnom je poslijeratnim zakonodavstvom oslabljena, suprotno najavljivanim društvenim promjenama.
I pored toga mjesna zajednica ostaje jedan od instrumenata kolektivnih aktivnosti i pristupa servisima javnih usluga, koji najviše obećavaju i približavanjem europskim standardima sve će više dobivati na snazi.

Među primjere uspješne uloge građana u solidarnom zadovoljavanju zajedničkih interesa i potreba iz svog života i rada svakako se može ubrojiti i Mjesna zajednica Dolac na Lašvi iz travničke općine koja obuhvata naselja između Travnika i Nove Bile.
Najvećim djelom povratnička, ova je zajednica realizirala brojne projekte koje su njeni mještani stavili u prioritete zajedničkog interesa.

Djelomično obnovljen Dom kulture

Izgrađen 50-tih godina prošlog stoljeća, Dom kulture u Dolcu, jedan je od najstarijih objekata kulture na prostoru BiH i od svoga otvorenja okupljao je generacije umjetnika koji su dali svoj nemjerljiv doprinos kulturi mnogo šireg prostora od Dolca i Travnika.
Ovaj se objekt, vidno devastiran, našao u potpunoj poslijeratnoj pustoši sve do 2000. godine kada grupa entuzijasta tek zaustavlja daljnju devastaciju.
Početkom rujna 2011. u ne baš uvjetnim prostorima Doma organizira se donatorsko-prodajna izložba likovnih radova kojoj se nesebično odaziva veliki broj umjetnika iz Travnika, Novog Travnika, Viteza i Bugojna. Ukupno se odazvalo 19 izlagača sa 34 djela.
Prikupljena sredstva poslužila su da se obnovi mala sala Doma kao i skromne prostorije za rad Mjesne zajednice.
Od tada ovdje je organizirano 6 izložbi, a ona za Uskrs 2012. sa šarenim pisanicama još se, kao jedinstvena, rado spominje.
Za potpunu obnovu Doma kulture i njegovo dovođenje u predratno stanje potrebna su značajnija financijska sredstva. Posebno se to odnosi na veliku salu koja je bila središte kulturnih zbivanja i čije dopremanje iziskuje mnogo truda. 
Najvažnije je da se od toga ne odustaje i da se traže najracionalnija rješenja kako bi se Dom kulture vratio svojoj svrsi. Sa razlogom se očekuje i pomoć iz Republike Hrvatske koja nije  izostala ni na ovim prostorima.

Blagoslov križa u Donjem Putičevu

Od 3. kolovoza ove godine je ovaj kraj bogatiji za prelijepo rješenje križa „krajputaša“ koji je lociran na raskrižju uz put koji nosi ime Put križišća. Nije u pitanju pravopisna greška kako su neki zamjerili. Kao i kod nedalekog Puta misišća, radi se o simboličnom, jedinstvenom nazivu preuzetom iz povijesti ovog kraja.
Postavljanje križa je rezultat samoinicijative mještana dijela naselja Donje Putičevo da urede dio lokalnog, zapuštenog prostora. Ideja je pretvorena u zavjet i realizirana na najljepši način uz podršku i pomoć dobrih ljudi.
Križ je realiziran u kovačkoj radionici „Fero-art“ u Novoj Biloj u vlasništvu mladog umjetnika Mirana Matoševića, člana Udruge likovnih stvaratelja Lašvanske doline. Miran je kovački zanat i radionicu naslijedio od pokojnog oca i tako nastavio obiteljsku tradiciju.

Križ, osvijetljen sa nekoliko malih lampica, ovdje je mjesto upravljanja molitvi i simbol zajedništva ove sredine, građen s namjerom da prolaznika na njegovom putu malo zaustavi, da ga duhovno osnaži i potakne da usmjeri svoj pogled i svoje misli prema nebu. I da lakše nosi svoj osobni križ.
Kao dio sakralne arhitekture ovo lijepo rješenje je značajno pridonijelo općem izgledu ovog pitomog mjesta a potvrda je i odraz vjere njegovih mještana.

Od njegovog postavljanja do danas prostor uz križ je oplemenjen novim sadržajima. Pored toga što je hortikulturno uređen tu su i klupe gdje se prolaznici mogu zaustaviti i odmoriti. Rješenje sa križem u Putičevu premašilo je i najplemenitija osjećanja i očekivanja njegovih začetnika. Posebno je ovdje lijepo u suton dana kada se okupe brojni mještani. Zanimljivo da je tu sve više mladih ljudi.

Nastavak obnove kapelice na groblju Gostunj

U kronikama župe Dolac stoji da je Ivan Kukuljević-Sakcinski nakon posjeta Docu (1857.), pošao i u Guču Goru. Prolazio je pokraj groblja na Gostunju i za oko mu je zapela kapelica sv. Marka. Zastao je jer groblje ima dominantan položaj s krasnim vidikom na travničku okolicu s istočne i južne strane (župe Guča Gora, Brajkovići, Vitez, Bučići, Rankovići) i na planine od Bjelašnice do Kupreških vrata.

U groblje se ukopavaju pokojnici sela gučogorske župe Mosor, Kula i Bandol, a od dolačke Gornje i Donje Putičevo. Poslije 1900. načinjena je nova zidana kapelica, koja dugo nije potpuno dovršena.
Za vrijeme borbi od 1942. do 1945. u to je groblje ukopano mnogo poginulih bojovnika. Povijest se ponovila nakon 50 godina kada je sjeverna strana groblja doslovno bila prva crta obrane od napada ABiH iz pravca Zenice. Stradanja su bila velika. Brojni životi su izgubljeni,  nadgrobni spomenici i kapelica devastirani. Nakon što se ovaj prostor nije mogao obraniti, jer je bio strateški prevažan za agresora, nastavljeno je sa namjernim devastiranjem. Vojnici ABiH su doslovce porazbijali nadzemne grobne ploče. 

Nakon ovoga je ubrzano nastajalo groblje na Prahuljama. Posjeta groblju i pokopi na Gostunju dugo su poslije rata odlagani. Tek je 23. travnja 1999. svoj novi krov dobila kapelica na Gostunju. Njoj je to bilo krajnje potrebno jer pored ratnog vihora gotovo svakodnevno je izložena vjetru.

Vrijedni Putičevljani su početkom ove godine donijeli odluku da nastave sa obnovom kapelice. Prionulo se uređenju njenog vanjskog izgleda i to je realizirano na zadovoljstvo kako mještana tako i doskorašnjeg dolačkog župnika fra Drage Pranješa, koji je također značajno pomogao.
Ne odustaje se ni od uređenja interijera gdje se očekuje pomoć likovnih umjetnika koji su se uvijek rado odazivali i dali veliki doprinos.

Izgradnja dječjeg igrališta

Ni prije posljednjeg rata i devastiranja ovaj se prostor nije mogao pohvaliti dobrim rješenjima sportskih igrališta i prostora za sportske aktivnosti mladih. I ta, uglavnom improvizirana rješenja, su nestala u divljoj privatizaciji jer su na njima nikli gospodarski objekti.
Tek se u posljednje vrijeme ozbiljnije radi na sustavnom rješenju za zadovoljavanje potreba mladih. Na lokaciji u Donjem Putičevu u tijeku su radovi na izgradnji dječjeg igrališta koji će pored terena za mali nogomet imati i terene za košarku i rukomet a u planu su i drugi sadržaji kojima se želi zaokupiti mlade ove mjesne zajednice.

Ovo su najznačajnije aktivnosti kojima su se žitelji Mjesne zajednice Dolac bavili posljednjih nekoliko godina. Brojne su i one druge, uglavnom infrastrukturne, od asfaltiranja lokalnih putova, postavljanja ulične rasvjete do pokušaja rješavanja pitanja vodoopskrbe u okviru izvorišta Dumančić, jednog od najstarijih u BiH.

Sudeći prema učinjenom nema dvojbe da će ova Mjesna zajednica i dalje napredovati u zadovoljavanju zajedničkih interesa i potreba iz života i rada njenih građana.

Snažan i složan pristup predvođen agilnim rukovodstvom Mjesne zajednice na čelu sa Mirom Barićem, predsjednikom Sabora MZ i Zdravkom Batinićem, predsjednikom Vijeća MZ jamstva su da će ova povratnička sredina i dalje težiti najvišim standardima.

Predsjednik Vijeća MZ Dolac na Lašvi Zdravko Batinić za svoj rad je dobio priznanje uvrštavanjem među kandidate za općinske vijećnike u okviru Hrvatske koalicije za Travnik.
Ova koalicija želi biti primjer Hrvatima drugih općina jer se samo zajedništvom može doći do ostvarenja zajedničkih ciljeva i svih drugih prava hrvatskoga naroda.

| HB.org |


Nema komentara

Anketa

Ustavi