Web katalog
Najčitanije
Najčitanije zadnjih 7 dana
Najkomentiranije
Najbolje ocijenjeno
Statistika
- Ukupno registriranih korisnika: 9875
- Ukupno članaka: 23656
- Ukupno komentara: 2087
- Posljednji unos: Imenovan novi Nadzorni odbor Aluminija
- Zadnja promjena: 11.01.2019. 23:44
Žele isti status kao i za Mostar

Otvoreno pismo HSS-NHI-ja Travnik
Žele isti status kao i za Mostar
► Nema potrebe Vama napominjati da Hrvat, bez obzira na njegove ljudske, stručne i svake druge sposobnosti, više nema gotovo ni teoretskih šansi da bude izabran za načelnika Općine Travnik u ovakvom ustrojstvu. Zbog toga i tražimo zaštitu od majorizacije
► Hrvati u Travniku su suglasni na ustroj Općine Travnik na istim načelima na kojima je to urađeno sa sjedištem HNŽ/HNK-a, ma kakvo ono bilo i ma koja općina ili grad to bili
Piše: Miralem Begić, Pogledi, Oslobođenje
Na adresu člana državnog Predsjedništva Željka Komšića, predsjedatelja Doma naroda Parlamentarne skupštine Bosne i Hercegovine Dragana Čovića, prvog zamjenika predsjedatelja Predstavničkog doma PSBiH Bože Ljubića, te predsjednika Federacije BiH Živka Budimira, HSS-NHI Općinska organizacija Travnik odaslala je otvoreno pismo u kojem traži jednak status ovog grada kao što se to ovih dana zagovara za Mostar, a sve u cilju zaštite Hrvata od eventualne majorizacije ostala dva naroda. U pismu navode da je od 1997. pa do kraja 1998. godine vođena politička aktivnost po pitanju ustroja Općine Travnik kao sjedišta ŽSB/SBK-a, odnosno jednog od dva kantona/županije sa posebnim režimom upravljanja u Federaciji Bosne i Hercegovine.
Mrtvo slovo
Ustrojstvo sjedišta drugog takvog kantona / županije - Hercegovačko-neretvanskog / Hercegovačko-neretvanske županije, grad Mostar, dogovoreno je u jednom od aneksa Dejtonskog mirovnog sporazuma.
Početkom 1997. godine politički predstavnici Općine Travnik pokrenuli su pitanje njegovog ustrojstva na istim načelima na kojima je dogovoren ustroj Mostara, vodeći se logikom ako jedan narod na jednom dijelu Federacije BiH ima određena prava - zaštita od majorizacije, zašto drugi narod koji se nalazi u istoj takvoj poziciji, samo na drugom dijelu te iste Federacije BiH, ne bi mogao imati ista takva prava.
Čak su i predstavnici Ureda visokog predstavnika, OSCE-a i drugih međunarodnih organizacija u tom periodu prepoznali legitiman, ali prvenstveno pravičan zahtjev za jednakopravnost Hrvata općine Travnik.
Upravo uz pomoć tih predstavnika međunarodne zajednice izvršene su i potrebne ustavne promjene koje su trebale omogućiti tu jednakopravnost.
Tomislav Rajić u ime Općinske organizacije HSS-NHI-ja ističe da je njihova namjera da u Travniku spriječe i onemoguće marginalizacije i majorizacije Hrvata-katolika.
Uz aktivno sudjelovanje navedenih predstavnika međunarodne zajednice, doneseni su ustavni amandmani, i to amandman XXV na Ustav Federacije BiH i amandman IX na Ustav Kantona središnja Bosna/Županija središnja Bosna.
Podsjećanja radi, oni predviđaju da će se Travnik. kao sjedište KSB/ŽSB-a; ustrojiti na istim načelima kao sjedište HNŽ/HNK-a.
Hrvati u Travniku su suglasni na ustroj Općine Travnik na istim načelima na kojima je to urađeno sa sjedištem HNŽ/HNK-a, ma kakvo ono bilo i ma koja općina ili grad to bili. Od tada, pa do sada, sve je ostalo mrtvo slovo na papiru.
Nažalost, iako najvišim pravnim aktima predviđeno, po tom pitanju ništa nije urađeno.
Marginalizacija Hrvata u Travniku je evidentna, a to je i razlog slabijeg povratka, ali i pitanje opstanka i ostanka onih koji trenutno žive u svome i na svome. U pismu se dalje navodi:
„Nema potrebe Vama napominjati da Hrvat, bez obzira na njegove ljudske, stručne i svake druge sposobnosti, više nema gotovo ni teoretskih šansi da bude izabran za načelnika Općine Travnik u ovakvom ustrojstvu. Zbog toga i tražimo zaštitu od majorizacije. Jasno nam je da je sada nacionalna struktura za Hrvate nepovoljna. Međutim, Vas kao osobe koje obnašaju najviše državne funkcije koje u raspodjeli vlasti pripadaju predstavnicima Hrvata kao jednog od tri konstitutivna naroda, pitamo što ste do sada činili i što imate, ako imate namjeru, poduzeti da se to stanje popravi? Pored toga što trenutno obnašate najviše državne funkcije koje pripadaju Hrvatima u Bosni i Hercegovini, neki od Vas su politički najmoćnije osobe u svojim političkim strankama, a možemo reći i među hrvatskim narodom ili ste blizu vrha te moći u svojim strankama i partijama.
Odatle je upravo na Vama i najveća odgovornost za položaj i brigu o Hrvatima bez obzira na kojem dijelu Bosne i Hercegovine oni živjeli.
Nažalost, ako ste se eventualno i zauzimali za poboljšanje našeg položaja u Travniku, mi od tog truda do sada nismo vidjeli neku korist“ stoji u otvorenom pismu.
Tomislav Rajić podsjeća Komšića, Čovića, Ljubića i Budimira na nacionalnu strukturu u Travniku.
„Po popisu stanovništva iz 1991. godine, u Travniku je bilo 26.118 Hrvata ili oko 37 posto. Po tom popisu, muslimana-Bošnjaka su bile nepune 32.000 ili 44 posto. Srba je bilo 7.777 ili nešto preko 11 posto, a 5 posto kao Jugoslaveni i nešto oko 3 posto ostali.
Tijekom rata iz općine Travnik protjerano je skoro 20.000 Hrvata, od čega se vratilo, po procjenama, 5.000 - 6.000 prognanih, tako da sada u općini Travnik živi oko 50 posto od prijeratnog broja Hrvata.
Stoga je pitanje Travnika, a time i poboljšanje položaja nas, travničkih Hrvata, pitanje na kojem se testira Vaš odnos prema nama, jer ste Vi oni koji zauzimaju najistaknutije položaje u državi Bosni i Hercegovini koji pripadaju Hrvatima.
Pomalo nas boli dosadašnji indiferentan odnos prema ovom pitanju, kada vidimo koliko su politički predstavnici drugih konstitutivnih naroda agilni u zaštiti i očuvanju prava naroda kojeg oni predstavljaju, bez obzira na kojem dijelu ove naše države se nalaze. Pravi je primjer zalaganje za Mostar bošnjačkih političkih i ne samo političkih predstavnika.
Nobelovac
Mi u Travniku bili bismo presretni kada bi nam se pružila prilika implementirati presudu Ustavnog suda Bosne i Hercegovine koja se odnosi na Mostar, bez obzira na sve primjedbe koje sada na tu presudu ima bilo koja strana.
Mi ne bismo imali primjedbi, jer se tom presudom sprječava marginalizacija bilo kojeg konstitutivnog naroda.
Molimo Vas, ako već niste do sada ništa radili po ovom pitanju, da se konačno iskreno zauzmete i za Travnik i rješavanje njegova statusa. Neka ova dva grada u Vašem radu imaju jednak tretman. To je naša želja. Od Vas zavisi da li će ostati samo želja. Mada biste trebali znati, ipak ćemo Vas podsjetiti, Travnik kao općina je izuzetno važan, ne samo Hrvatima Travnika već i cijele središnje Bosne. Hrvatski i katolički korijeni u Travniku su veoma duboki (veliki broj crkvenih župa - 9, ne znamo koja općina ima više, te sakralnih objekata sa preko 150 godina starim franjevačkim samostanom u Gučoj gori na čelu i nadbiskupskom gimnazijom u Travniku, Hrvat nobelovac, i dalje da ne nabrajamo).
Travnik je bio ne samo administrativno već i duhovno sjedište Hrvata-katolika ovog dijela Bosne i Hercegovine. Stoga i zaslužuje poseban pristup. Zbog toga Vam sve ovo i pišemo“ stoji u otvorenom pismu.
Na kraju Tomislav Rajić ističe da se u Bosni i Hercegovini gleda tko je tko, odakle tko dolazi, kojoj političkoj opciji pripada, pa se nada da neće smetati što nije član niti jedne stranke uz čiju pomoć su imenovani Komšić, Čović, Ljubić i Budimir na pozicije na kojima se nalaze i da se zbog toga neće oglušiti na ovaj poticaj za zauzimanje za osiguranje jednakopravnosti naroda i u Travniku.
| Oslobođenje | HB.org |
Vezani članci
- Tomislav Zelenika: Što hoćete vi, dragi moji Hrvati?
- Zašto Stjepan Radić smeta guskama u (sarajevskoj) magli?!
- Uputstvo SIP-a o popuni Doma naroda PFBiH je neustavno i nezakonito
- Ivan Vukoja: Komšićev izbor je i nelegitiman i nelegalan
- Analiza Mirjane Kasapović: Bosanski unitarist i politička štetočina će postati grobar BiH
- Arhiva vezanih članaka
Nema komentara