Web katalog
Najčitanije
Najčitanije zadnjih 7 dana
Najkomentiranije
Najbolje ocijenjeno
Statistika
- Ukupno registriranih korisnika: 9912
- Ukupno članaka: 23656
- Ukupno komentara: 2087
- Posljednji unos: Imenovan novi Nadzorni odbor Aluminija
- Zadnja promjena: 11.01.2019. 23:44
Umirovljeni general ARBiH Jovan Divjak uhićen u Beču na osnovu Interpolove tjeralice! / VIDEO

Bivši general Armije RBiH Jovan Divjak je uhićen u Beču na osnovu Interpolove tjeralice koju je raspisala Srbija. Veleposlanik BiH u Austriji Haris Hrle potvrdio je za TV1 da je bivši general Armije BiH večeras uhićen u Beču. Jovan Divljak je jedan od glavnih aktera u događajima u Dobrovoljačkoj ulici u Sarajevu, 2. svibnja 1992. Zbog istog slučajau Londonu je bio uhićen Ejub Ganić.
Radi se o potjernicama za 19 osoba iz BiH pod optužbom da su u svibnju 1992. godine počinili ratni zločin nad pripadnicima JNA u sarajevskoj Dobrovoljačkoj ulici. Radilo se o crvenim potjernicama Interpola. Kasnije je Interpol ukinuo te potjernice, međutim, srbijanske vlasti nisu. Tako su one, bar što se tiče Srbije, i dalje na snazi.
Tri osobe sa tih potjernica više nisu među živima - Ismet Bajramović, Dedo Šišić i Jusuf Prazina. Svi ostali žive i rade u Sarajevu i u opasnosti su da budu uhićeni.
Nakon uhićenja Ganića na londonskom aerodromu, general Divjak je više puta izjavljivao da se nema čega bojati, te da će nastaviti putovati u inozemstvo.
Na osnovu Interpolove potjernice koju je raspisala Srbija, bivši general Armije Bosne i Hercegovine Jovan Divjak uhićen je u četvrtak navečer na aerodromu u Beču.
Informaciju je za Sarajevo-x.com potvrdio i Boris Grubešić, glasnogovornik Tužiteljstva Bosne i Hercegovine.
- Ujutro će biti održano ročište Divjaku u Beču i tada ćemo imati detaljnije informacije, istakao je Grubešić.
On je istakao kako su već stupili u kontakt s nadležnim osobama iz Ministarstva vanjskih poslova BiH i Ministarstva sigurnosti BiH.
Grubešić je napomenuo kako nemaju točne informacije zbog čega je bivši general uhićen.
Pretpostavlja se kako je priveden na osnovu Interpolove potjernice koju je izdala Srbija.
- Za predmete ratnih zločina na području BiH zaduženo je isključivo Tužiteljstvo BiH i Sud BiH, istakao je Grubešić.
Umirovljeni general Armije BiH je na listi odgovornih Tužiteljstva Srbije za slučaj "Dobrovoljačka" iz svibnja 1992. godine.
Jovan Divjak bio je direktni učesnik događaja u Dobrovoljačkoj ulici u Sarajevu 3. svibnja 1992. godine u kojoj je prilikom povlačenja jedinica bivše Jugoslovenske narodne armije iz Komande 2. armijske oblasti došlo do napada na konvoj JNA u kojem je stradalo nekoliko oficira i vojnika JNA.
Veleposlanik BiH u Austriji Haris Hrle potvrdio da je bivši general Armije BiH uhićen u Beču.
PROSVJEDI PRED VELEPOSLANSTVOM AUSTRIJE U SARAJEVU
Građani Sarajeva su dostojanstveno zatražili da Austrija odmah pusti na slobodu generala Jovana Divjaka, koji je na listi odgovornih Tužiteljstva Srbije za slučaj "Dobrovoljačka" iz svibnja 1992. godine.
Ispred Austrijskog Veleposlanstva okupilo se blizu 100 građana glavnog grada BiH i neprestano ih je pristizalo.
Građani Sarajeva također najavljuju prosvjede protiv uhićenja Jovana Divjaka 5. ožujka u 13.00 sati ispred Veleposlanstva Austrije u Sarajevu.
Ejup Ganić je temeljem srbijanske potjernice prošle godine uhićen u Londonu. Nakon višemjesečne sudske borbe Okružni sud u Londnu odbio je zahtjev Srbije za izručenje Ejupa Ganića, bivšeg člana Predsjedništva BiH.
U to vrijeme Divjak je više puta isticao kako se ne boji putovati i da ne strahuje od uhićenja zbog potjernice koju je izdala Srbija.
Osobni Karton JOVANA DIVJAKA
Jovan Divjak (11. ožujka 1937, Beograd), bosanski je general i pisac. Jedan od najosebujnijih i najpopularnijih generala Armije RBiH i drugi čovjek te vojske.
Iako rođen u Beogradu, s obzirom da mu je otac porijeklom iz Bosanske krajine gdje je radio kao učitelj, Divjak se nacionalno izjašnjava kao Bosanac, što je u više navrata isticao u intervjuima za domaće i inozemne medije.
Završio je 12. klasu Vojne akademije u Beogradu, usmjerenje za zapovjednika bataljona, Komandno-štabnu akademiju i Ratnu školu. Kasnije je također završio Štabnu školu francuske vojske. Predavao je u Vojnoj školi u Sarajevu.
Rat u BiH
Divjak je 32 godine služio u JNA a bio je i član Titovih osobnih tjelohranitelja. Bitka za Vukovar bila je za njega prekretnica, kada je počeo odbijati "vojsku koja brutalno napada nenaoružane civile", ali o tome nije javno govorio te je nastavio još pet mjeseci služiti JNA u Sarajevu.
U travnju 1992. godine, nakon poziva Stjepana Šibera, prešao je strane i priključio se Glavnom odredu Armije BiH, u kojem je do 1994. godine obavljao dužnost zamjenika zapovjednika.
Rat ga je zatekao na dužnosti oficira u odredu Teritorijalne obrane BiH. Postao je brigadni general Armije RBiH i pomoćnik načelnika Glavnog štaba Armije Republike Bosne i Hercegovine. Prvi je nosilac najvišeg francuskog ordena, Legije časti iz Bosne i Hercegovine. Jedna ratna anegdota kojom često nasmijava ljude je ona kada mu je jedan bošnjački vojnik rekao: „Pukovniče, nemate što brinuti: ovdje srpska noga kročiti neće!“.
Vidjevši da JNA naoružava srpske paravojne formacije i civile, odlučio je da oružje iz Kiseljaka preda Teritorijalnoj odbrani BiH, kako ga JNA ne bi zloupotrijebila. Vojni sud JNA ga je 1991. osudio na 9 meseci zatvora zbog izdavanja oružja TO BiH. Kaznu je izbjegao napustivši JNA, nakon čega se pridružio Armiji Republike Bosne i Hercegovine.
U Parizu je na francuskom jeziku objavljena knjiga njegovih razgovora pod naslovom "Sarajevo mon amour" (Sarajevo moja ljubavi). Divjak je bio jedan od osumnjičenih od strane MUP-a Republike Srpske za napad 3. ožujka na kolonu JNA u Dobrovoljačkoj ulici. Osnovao je i ugradio sebe u fondaciju "Obrazovanje gradi BiH". Nakon rata, trajno prebivalište postalo mu je Sarajevo.
Osobni stavovi Jovana Divjaka
U intervjuu iz 1996., izjavio je da je Nedeljko Prstojević, koji je bio predsjednik Srpske općine Ilidža, vršio genocid nad Bošnjacima i Srbima koji su ostali u Sarajevu.
Prema njemu, najbitnije je zadržati multietničku prirodu Bosne i Hercegovine mirnim, političkim putem. U lipnju 1992., Divjak navodi da su od ukupnog broja osoblja Armije BiH Srbi činili 18 % a Hrvati 12 % udjela, međutim do 1996. taj je broj spao na 1 % na obje nacionalne skupine. Alija Izetbegović mu je jednom izjavio da su tijekom rata Bošnjaci izgubili povjerenje u Srbe.
Divjak navodi da su 1993., tijekom raznih pregovora, neki predstavnici Republike Srpske odbijali razgovarati sa njim jer su ga smatrali "izdajicom srpskog naroda".
Jednom prilikom njegovog sina su uhapsili vojnici Republike Srpske te mu psovali majku i pitali ga "zašto mu je otac u Sarajevu a ne u Palu". Divjak sam navodi da je ostao na bosanskoj strani jer je imao hrabrosti i jer je htio izvršavati dužnosti koje će ići u korist Bosne i Hercegovine.
Jednom prilikom, tijekom rata je uhićen u blizini Neretvice zbog lažne sumnje da je "surađivao sa četnicima". Trebao je ostati u zatvoru 4 dana, ali je na kraju ostao 27. Tijekom tog razdoblja, štrajkao je glađu 4 dana. Ispitivali su ga 5-6 dana a onda su mu rekli da je slobodan i da može ići, ali da se ne smije vratiti u Sarajevo jer je navodno Juka Prazina planirao njegovu otmicu.
Prema Divjaku, odgovornost za rat u BiH snosi vojno osoblje JNA jer je "pokušalo utjecati na transformaciju političkih odnosa u Jugoslaviji". To ukazuje na "vojni udar, iako je vojska ostala u pozadini, a Milošević je bio glavni igrač u tom puču." Nadalje, prema njemu, JNA je svoj arsenal stavila na raspolaganje ideji o stvaranju Velike Srbije.
Za njega, Ratko Mladić je "čudovište". Ipak, priznao je da je bilo zločina i sa hrvatske i bošnjačke strane, navodeći primjer ubojstva peteročlane obitelji Ristović u Sarajevu.
2007. je u Haagu svjedočio za zapovjednika glavnog odreda Armije BiH, Rasima Delića, gdje je sudcima pokušao ukazati na razliku između mudžahira i mudžahedina jer su, kako je objasnio, mudžahiri "oni koji su protjerani iz svojih domova".
Vezani članci
- Ilija Cvitanović: Kad me Slavo Kukić napada, to je napredak
- Ramiz Halkić i Anel Šahinović predstavljat će Hrvate u Domu naroda
- Košarac: Vidljivo je da dva od tri konstitutivna naroda u BiH nisu zadovoljna stanjem u zemlji
- Nadbiskup Hoser: Najveći plodovi Međugorja su obraćenja
- Pogaziš popis iz '91, prekršiš Ustav FBiH i formiraš etnički čistu Vladu Kantona Sarajevo
- Arhiva vezanih članaka
Nema komentara