RSS
English

Web katalog

Najčitanije

Najčitanije zadnjih 7 dana

Najkomentiranije

Najbolje ocijenjeno

Statistika

VEĆINA BRANITELJA DOBIVA MIROVINE

Napisano 12.03.2013. 19:15
VEĆINA BRANITELJA DOBIVA MIROVINE

 

SARAJEVO - Vlada Federacije konačno je nakon višemjesečnih odugovlačenja, spekulacija, nezadovoljstva i prosvjeda bivših vojnika koji su prijetili totalnoj eskalaciji jučer usvojila Prijedlog zakona o povoljnom umirovljenju branitelja kojim će se po prvi put obuhvatiti sve kategorije, od pripadnika policije RBiH i HZHB-a, preko HOS-a, do HVO-a i Armije BiH, uključujući i one koji su bili u Oružanim snagama BiH. Jedan zakon za sve, a ka tomu uz blagoslov MMF-a, glavni je motiv kojim se vodi Vlada i koja je spomenuti prijedlog uputila u parlamentarnu proceduru po hitnom postupku. Parlamentarci, sukladno odluci koju su usvojili nakon nedavnih prosvjeda 1500 otpuštenih vojnika OS-a BiH, obećali su isti usvojiti do 31. ožujka, pa ostaje za vidjeti hoće li to i uraditi, i to kroz amandmane kako im je jučer sugerirala i Vlada.

No, jasno je da će se pritom susresti s najavljenim otporom nekoliko udruženja koja se ipak protive jedinstvenom zakonu, jer strahuju da će se uvođenjem različitih kategorija u pravo smanjiti njihove mirovine. U svakom slučaju, prijedlog je na stolu i on donosi dobre vijesti za pet glavnih kategorija, pri čemu ona najbrojnija koju čine demobilizirani i invalidi može ostvariti mirovine u iznosu one najniže u Federaciji koja iznosi oko 310 maraka. U prvoj kategoriji su, pak, pripadnici policije koji su najmanje 12 mjeseci u razdoblju od 18. 9.1991.godine do 23. 12.1995. godine obavljali dužnost i poslove zapovjednika i načelnika kako u MUP-u Republike BiH, tako i MUP-u Hrvatske zajednice Herceg Bosne.


Tri godine u ratu

Druga kategorija koja ulazi u pravo su pripadnici bivše Vojske Federacije BiH kojima je prestala služba u tijeku 2001. godine, ukoliko su u godini otpusta napunili 40 godina života i 20 godina mirovinskog staža. U ovoj kategoriji muškarci trebaju imati tri, a žene dvije godine efektivnog staža u tijeku rata koji se računa kao poseban staž u dvostrukom trajanju. Treća i najbrojnija kategorija su pripadnici oružanih snaga Republike BiH (Armija BiH, HVO, HOS te MUP-ovi) kojima je priznato sudjelovanje u obrani BiH u trajanju od najmanje tri godine i koji nisu dezertirali iz vojske. Svi oni novim zakonom stječu pravo na starosnu mirovinu u iznosu najniže mirovine isplaćene za taj mjesec i prije navršenih 65 godina života, pod uvjetom da imaju najmanje 20 godina mirovinskog staža i da su najmanje dvanaest mjeseci prije podnošenja zahtjeva za umirovljenje bili na evidenciji Službe za zapošljavanje.


Ulaze i invalidi

Unutar ove kategorije mirovina se može ostvariti na dva načina: prvi je da se od 65 godina života oduzima razdoblje koje je osobi priznato u sudjelovanju u obrani BiH u jednostrukom trajanju. Drugi, pak, način je za korisnike koji imaju  20 godina mirovinskog staža i bez posebnog ratnog staža u dvostrukom trajanju. Njima se mirovina ostvaruje tako da se od 65 godina života oduzima razdoblje koje je priznato u sudjelovanju u obrani BiH u dvostrukom trajanju, pri čemu se poseban ratni staž priznaje u jednostrukom trajanju. Dobra vijest čeka i stradalnike Domovinskog rata koji će po prvi put u okviru jednog zakona moći ostvariti svoja prava.

Naime, ratni vojni invalidi s postotkom invalidnosti 60 posto ili više, a koji su proglašeni vojno nesposobnim isključivo po osnovi ranjavanja na izvršenju borbenog zadatka, mogu ostvariti pravo na mirovinu u iznosu najniže mirovine isplaćene za taj mjesec u skladu sa Zakonom o mirovinskom i invalidskom osiguranju. Peta kategorija koja ulazi u zakon su vojnici Oružanih snaga BiH koji su najmanje dvije godine do 23. 12. 1995. bili pripadnici Armije BiH ili HVO-a, a koji su na dan 1. siječnja 2010. godine bili u vojnoj službi i kojima prestaje služba shodno Zakonu o službi u Oružanim snagama BiH.


Uklapa se u proračun

Unatoč činjenici da se u prava uvodi niz braniteljskih kategorija, Vlada Federacije se brani tvrdnjama i uvjerenjima kako novo rješenje neće stvarati nepredviđeni manjak sredstava. Naime, objašnjenje je kako se predviđeno rješenje uklapa u sadašnje financijske mogućnosti Federacije i njezin proračunski okvir. Isto rješenje je, navode, i usklađeno sa zahtjevima Međunarodnog monetarnog fonda.


Nezadovoljni časnici


Namjerama usvajanja jedinstvenog zakona već se usprotivio dio braniteljske populacije koji su okupljeni u Udruženje umirovljenika vojnih osiguranika u FBiH te Savez udruženja vojnih umirovljenika u FBiH. Obje udruge tvrde kako se, unatoč potpori 

uvođenja u pravo otpuštenih vojnika OS-a BiH, jedinstveni zakon ne može donijeti te kako Vlada očito želi smanjenjem njihovih mirovina i na njihov račun uvesti nove korisnike u pravo. Stoga najavljuju korištenje svih dopuštenih sredstava kako bi se osujetilo donošenje jedinstvenog zakona. 

(Dnevni list) 

 


Nema komentara

Anketa

Ustavi