Web katalog
Najčitanije
Najčitanije zadnjih 7 dana
Najkomentiranije
Najbolje ocijenjeno
Statistika
- Ukupno registriranih korisnika: 9889
- Ukupno članaka: 23656
- Ukupno komentara: 2087
- Posljednji unos: Imenovan novi Nadzorni odbor Aluminija
- Zadnja promjena: 11.01.2019. 23:44
Započela obnova crkve u Blagaju

MOSTAR – Započela je obnova crkve Presvetog Trojstva u Blagaju u kojoj od 1991. godine nije bilo redovite svete mise, osim o svetkovini Presvetoga Trojstva, titulara župe. Ideja o obnovi rodila se u vrijeme župnikovanja don Ive Šutala o stotoj godišnjici izgradnje crkve.
Zaštićeni nacionalni spomenik
Naime, Zavod za zaštitu spomenika Federalnog ministarstva kulture i sporta, budući da je crkva Presvetog Trojstva u Blagaju 2008. uvrštena u zaštićene nacionalne spomenike, izdao je suglasnost da se krene s obnovom. Ovih dana krenula je prva faza obnove, odnosno djelomična sanacije krovišta i tekućih radova održavanja crkve Presvetoga Trojstva u Blagaju. Radove sanacije vrši građevinska firma “Građevinar Fajić” d. o. o. Mostar, a tvrtka “Bemer” d. o. o. Mostar, koja je izradila projektnu dokumentaciju, vrši nadzor. Kad su u pitanju sredstva za obnovu crkve, župljani i prijatelji župe Presvetoga Trojstva, na čelu s bivšim župnikom don Ivom i sadašnjim don Bernardom Marijanovićem, već su se počeli uključivati. Očekuje se da će se odazvati i resorna ministarstva jer se radi o spomeniku kulture u staroj blagajskoj jezgri. Završetak radova prve faze sanacije predviđa se sredinom studenoga ove godine, što bi bilo vrlo važno radi zaštite od daljnjeg propadanje ove stoljetne crkve Presvetoga Trojstva.
U potpunosti devastirana
Župna crkva u Blagaju kroz svoju povijest preživjela je tri rata, Prvi svjetski, Drugi svjetski i posljednji, Domovinski rat u kojemu je najviše stradala. Tako je tijekom Domovinskog rata u potpunosti devastirana pa su uništene unutarnje i vanjske fasade, krov, oltarište, strop, zvonik, prozori, vrata, sakristija, pod te električne instalacije. Tijekom Domovinskog rata sve je utihnulo jer je crkva devastirana, a narod je morao napustiti svoje domove i sela. U tim ratnim i poratnim godinama svete mise su se održavale u prilagođenom prostoru na Buni (Kula) te prostorijama bunske osnovne škole. Od 2000. godine redovite svete mise počele su se održavati u novoizgrađenom pastoralnom centru bl. Alojzija Stepinca na Buni (bivši Motel), a 2009. godine u listopadu svete mise se služe u novoj crkvi na Buni koja je u fazi završnih radova.
Vezani članci
- Ilija Cvitanović: Kad me Slavo Kukić napada, to je napredak
- Ramiz Halkić i Anel Šahinović predstavljat će Hrvate u Domu naroda
- Košarac: Vidljivo je da dva od tri konstitutivna naroda u BiH nisu zadovoljna stanjem u zemlji
- Nadbiskup Hoser: Najveći plodovi Međugorja su obraćenja
- Pogaziš popis iz '91, prekršiš Ustav FBiH i formiraš etnički čistu Vladu Kantona Sarajevo
- Arhiva vezanih članaka
Nema komentara