Web katalog
Najčitanije
Najčitanije zadnjih 7 dana
Najkomentiranije
Najbolje ocijenjeno
Statistika
- Ukupno registriranih korisnika: 9894
- Ukupno članaka: 23656
- Ukupno komentara: 2087
- Posljednji unos: Imenovan novi Nadzorni odbor Aluminija
- Zadnja promjena: 11.01.2019. 23:44
Planirana izgradnja vodovoda, kanalizacije i putne infrastrukture

Travnik – Projekt „Poboljšanje životnih uvjeta na selu“
Planirana izgradnja vodovoda, kanalizacije i putne infrastrukture
■ 16,5 milijuna dolara bit će raspoloživo na području FBiH za ruralni razvoj
■ Biti će obuhvaćene općine Fojnica, Kiseljak, Kreševo, Vitez, Travnik i Novi Travnik
U prisustvu predstavnika mjesnih zajednica, udruženja poljoprivrednih proizvođača i poljoprivrednih zadruga u Travniku je predstavljen projekt „Poboljšanje životnih uvjeta na selu“. Ovaj projekt naša zemlja realizira u suradnji s Međunarodnim fondom za razvoj poljoprivrede (IFAD) koji je odobrio kredit od 25 milijuna dolara, od čega će na području Federacije BiH biti raspoloživo 16,5 milijuna dolara za ruralni razvoj.
Krediti farmerima
- Radi se o projektu poboljšanja životnih uvjeta na selu koji podrazumijeva jačanje kapaciteta udruženja poljoprivrednih proizvođača, kreditiranje farmera te malih i srednjih poduzeća i pomoć u
obnovi i izgradnji seoske infrastrukture.
Biti će obuhvaćene općine Fojnica, Kiseljak, Kreševo, Vitez, Travnik i Novi Travnik u periodu od tri naredne godine - kaže Halili Omanović, direktor jedinice za koordinaciju projekata pri Federalnom ministarstvu za poljoprivredu, vodoprivredu i šumarstvo.
Faza ugovaranja
- Projekt je u Travniku prvi put bio implementiran još prije dvije i po godine, kaže načelnik općine Admir Hadžiemrić. Međutim, do implementacije sredstava dolazi tek ove godine.
- Mi smo potpisali Memorandum o načinu sufinanciranja ovih projekata. Kada govorimo o razvoju ruralne infrastrukture mi ćemo u narednom periodu planirati izgradnju vodovoda, kanalizacije i putne infrastrukture. Kada ih budemo planirali, povlačit ćemo sredstva IFAD-a, tako da je moguće da na jednu našu marku dobijemo još dvije i po do tri. Time bismo u naredne tri godine mogli uraditi značajne stvari - ističe Hadžiemrić, uz napomenu da općina u narednoj godini neće biti u prilici da iskoristi velika sredstva iz ovog projekta. Razlog tome je što su infrastrukturni projekti za narednu godinu u fazi ugovaranja.
Putna komunikacija
S obzirom na to da na području travničke općine, posebno u Biljanskoj dolini, veliki broj stanovništva živi od stočarstva te proizvodnje mlijeka i mliječnih prerađevina istaknut je problem putne komunikacije prema Vlašiću.
- Problem svih stočara iz Biljanske doline je prilaz Vlašiću i pašnjacima. To se može znatno skratiti uredenjem kraćih puteva koji sada nisu uređeni -kaže Ismet Hodžić, proizvođač sira iz sela Dub.
Nema komentara