RSS
English

Web katalog

Najčitanije

Najčitanije zadnjih 7 dana

Najkomentiranije

Najbolje ocijenjeno

Statistika

Iz prava izvedeno 800 bojovnika

Napisano 13.03.2012. 09:19

Petar Barišić, savjetnik predsjednika FBiH za pitanje branitelja

Iz prava izvedeno 800 bojovnika

■ Među njima je mnogo onih koji su se tu našli neopravdano, ali se nadam da će u konačnici zadržati prava
■ Najviše je iz prava izvedeno u Travniku, Orašju, Tomislav-Gradu, Širokom Brijegu...

Razgovarao: Asaf Bečirović, Oslobođenje

■ Imate li podatke o tome koliko je pripadnika HVO-a bilo 1992, a koliko sada?

- Ne znam točno koliko je bilo pripadnika HVO-a 1992. jer u to vrijeme je sustav organiziranja bio slab. Veliki je broj Bošnjaka bio u postrojbama HVO-a, a napustio ih je izbijanjem sukoba HVO-a i ARBiH. Pretpostavljam da to, zapravo, pitate u svezi učestalih izjava pojedinih političara koji daju nesuvisle izjave o tome da je broj onih koji imaju evidentirano učešće u ratu (oko 580.000) nerealan i da je rezultat zlouporaba. Po izjavama istih političara, ukupan broj na kraju rata, obje komponente, iznosio je 250.000 pripadnika. Sve ovo je, kako kažu oni koji se bave statistikom: točan zbroj netočnih podataka!

Gdje su bili 1992?

■ Pojasnite!

- Naime, oba su broja točna (580.000 i 250.000, op.a). Ali se u njihovoj interpretaciji polazi s lošim namjerama ili sa potpunim neznanjem kako sustav funkcionira. Pritom se namjerno zaboravlja da je rat trajao četiri godine i da je, sukladno tome, broj onih koji su prošli kroz neku postrojbu za te četiri godine daleko veći od broja onih koji su se zatekli u toj postrojbi na kraju rata. Neki su iz te postrojbe otišli zbog ranjavanja, bolesti, drugi su otišli u policiju ili radnu obvezu, treći su dezertirali. A svi se nalaze na popisu postrojbe i imaju evidentirano učešće u ratu, netko pet dana, a netko čitav rat! Ilustracije radi, nedavno sam dobio podatak za jednu brigadu HVO-a iz Posavine koja je na kraju rata imala brojno stanje manje od 2.000 ljudi, ali u matičnoj knjizi te brigade ima evidentiranih više od 5.000 pripadnika    

■ Koliko je ukupno pripadnika HVO-a, stradalnika rata, ostalo bez prava, zahvaljujući aktualnoj reviziji boraca?

- Oko 800. Treba reći da mi, zapravo, nemamo još nijedan predmet koji je doveden do kraja, u smislu da imamo pravomoćno rješenje ili konačan upravni spor! Radi se o potencijalnim kandidatima koji bi mogli ostati bez prava. Nažalost, među njima je mnogo onih koji su se tu našli potpuno neopravdano, ali se nadam da će, u konačnici, zadržati svoja prava. Najviše je iz prava izvedeno u Travniku, Orašju, Tomislav-Gradu, Širokom Brijegu...

■ Možete li jednostavnim riječima reći zbog čega je predsjednik Federacije podnio apelaciju Ustavnom sudu FBiH za ocjenu Zakona o reviziji?

- Smatramo da su pojedini članci zakona o reviziji u suprotnosti s Ustavom FBiH. Napose članak 9, za kojega smatramo da je diskriminirajući prema svima onima koji su uvedeni u pravo, ali su u tom postupku, zbog nedostatka dokumentacije, bili prinuđeni voditi upravni postupak i sada ih se zbog toga automatski izvodi iz prava, a da nitko ne utvrđuje pravo činjenično stanje. Kao da smo zaboravili uvjete pod kojim su vođene borbe na pojedinim područjima. Volio bih da ti koji zagovaraju ovakvu reviziju kažu gdje su bili 1992., da mi objasne zašto se iz prava izvode stradalnici sa područja Žepe, Srebrenice, Prijedora, Kozarca, Ključa, Sanskog Mosta, Dervente, Broda... Izvodi ih se iz prava zato što nemaju originalnu vojnu i medicinsku dokumentaciju. Volio bih da mi netko objasni kako su ti ljudi mogli sačuvati tu dokumentaciju? Nadalje, Zakon je diskriminirajući, jer određuje da će revizija biti provedena samo za korisnike koji su u mirovinu otišli po uredbama Vlade FBiH, da će od revizije biti pošteđeni drugi branitelji koji su umirovljeni pod povoljnim uvjetima, ali po Zakonu u službi Vojske FBiH i Zakonu o službi u OSBiH i Zakonu o PIO/MIO, koristeći poseban staž u dvostrukom trajanju.

■ U Unsko-sanskoj županiji je privremeno, ako sam dobro shvatio, i protiv volje ministra Zukana Heleza,  zaustavljeno izvođenje iz prava civila koji su uživali prava iz boračko-invalidske zaštite!

- Koliko znam, u općinama Ključ i Sanski Most su do sada timovi za reviziju pronašli oko 700 korisnika koji bi u postupku revizije trebalo da ostanu bez prava. Timovi su već izdali naloge za izvođenje iz prava, ali je ministar za boračka pitanja, iz nepoznatih razloga, prolongirao izradu tih rješenja.

■ ■ ŠTO VAŽI ZA LJILJAN, VAŽI I ZA TROLIST

■ Kako to da za zlatne ljiljane važi cenzus, a ne i za dobitnike Trolista! Je li i zbog toga predsjednik Federacije podnio apelaciju Ustavnom sudu FBiH za ocjenu ustavnosti Zakona o dobitnicima ratnih priznanja?

Prvi put čujem da se cenzus primjenjuje samo za zlatne ljiljane?! To nije točno. Mislim da netko dezinformacijama namjerno pokušava podgrijati međunacionalne tenzije. Činjenično stanje je drugačije. Svi oni koji su korisnici prava na mjesečnu naknadu na temelju ratnih odličja su prošli proceduru utvrđivanja prava na nastavak daljeg primanja u svezi sa cenzusom. Pravi razlog pokretanja pitanja cenzusa pred Ustavnim sudom FBiH je taj da Živko Budimir, predsjednik FBiH, smatra da naknada za ratno odličje nije socijalna kategorija. Ono je priznanje za zasluge tijekom rata te, sukladno tome, i ne može na tu naknadu biti primijenjen cenzus.

| Oslobođenje | HB.org |


Nema komentara

Anketa

Ustavi