RSS
English

Web katalog

Najčitanije

Najčitanije zadnjih 7 dana

Najkomentiranije

Najbolje ocijenjeno

Statistika

Reforma Federacije počinje u Mostaru?!

Napisano 09.03.2012. 13:03

Reforma Federacije počinje u Mostaru?! 

Svako rješenje, pa i podjela Mostara na više općina umjesto sadašnjega jedinstvenoga gradskog područja, bolje je za grad na Neretvi od postojećeg administrativno-političkog uređenja, smatraju politički analitičari, ali i političari 
 
Piše: Jurica Gudelj, Dani

Nakon što je SDA iznijela prijedlog da se u Mostaru formira više općina kako bi se provela odluka Ustavnoga suda BiH o izmjeni izbornih pravila za izbor vijećnika u Gradsko vijeće Mostara te istovremeno osigurala ravnopravnost Bošnjaka i Hrvata u Mostaru, iz „hrvatskog” tabora upozoravaju kako na Mostar treba gledati kao i na sve ostale jedinice lokalne samouprave u BiH, ali ni ne odbacuju prijedlog koji je iznio predsjednik SDA Sulejman Tihić.

Sve drugo – bolje

Ravnatelj Instituta za društvena istraživanja Sveučilišta u Mostaru Marko Tokić smatra kako je svako rješenje za Mostar bolje od sadašnjega, iako, kako kaže Tokić „Tihić uspoređuje mnogo neusporedivih stvari”, te u istu izjavu i rečenicu, „ugurava Brčko, Srebrenicu i Mostar”. „Ne znam zašto bi Mostar bio iznimka. Valjda, stoga, jer bi u slučaju njegova uređenja po modelu jedan čovjek jedan glas, Bošnjaci ostali u manjini. No, kada je već sklon usporedbama, podsjetio bih gospodina Tihića da su se prema međunarodnim sporazumima Mostar i Travnik trebali urediti na istovjetan način”, izjavio je Tokić.

Dekan Fakulteta humanističkih znanosti Univerziteta Džemal Bijedić u Mostaru Adnan Velagić, pak, pozdravlja inicijativu SDA i to zbog činjenice da je Mostar u dugotrajnoj i evidentnoj političkoj krizi.
„Svaka politička inicijativa je dobro došla i vidim je kao pokušaj da se izađe iz lošega stanja. Pitanje Statuta Grada Mostara je otvoreno još od njegova donošenja i činjenica je da ni Bošnjaci, ni Hrvati, ni Srbi nisu zadovoljni aktualnim stanjem u Mostaru. Traganje za novim rješenjima uvijek dobro dođe. Međutim, svako ponuđeno rješenje treba biti na obostrano zadovoljstvo. Nije dobro nuditi nešto što nije u interesu drugog naroda. Ovo bi, dakle, mogao biti jedan put da se izađe iz postojeće situacije, samo je potrebno pronaći kompromis kako bi to rješenje bilo prihvatljivo i HDZ-u BiH. Ako bi HDZ BiH prihvatila ovo rješenje, onda bismo mogli govoriti o poštenom rješenju za Mostar. Svaka politička inicijativa mora biti podržana od svih relevantnih političkih subjekata”, rekao je Velagić.

Reforma Federacije

No, pristanak HDZ-a BiH na formiranje više općina u Mostaru mogao bi biti uvjetovan zahtjevom da se slična rješenja uvedu i u druge jedinice lokalne samouprave u BiH.

Potpredsjednik Gradskog vijeća Mostara Danijel Vidović (HDZ BiH) je Danima kazao kako je dobro što je SDA izašla s konkretnim prijedlogom ali i kako razmatranje formiranja više općina u Mostaru dolazi u obzir samo ako bi „Mostar bio dio širega rješenja”.
„Konačno, nakon duže vremena, imamo i službeni prijedlog SDA. Do sada smo znali da se zalažu za podjelu grada, dok su im istovremeno bila puna usta jedinstva i jedinstvene države. Sada vidimo da im je realna politika sasvim nešto drugo i da je podložna dnevno-političkim interesima. Ipak, dobro je što je objavljen prijedlog i poslane poruke da će se razgovarati. U tim razgovorima treba dogovoriti budući status, ne samo Mostara, nego i sva ostala pitanja. Tu mislim na implementaciju presude Sejdić – Finci. Mislim da je racionalno očekivati da se svi ovi problemi riješe unutar jednoga paketa i da se kao takvi usvoje u Parlamentu BiH”, kazao je Vidović.

Preuređenje Mostara na više općina bi, prema Vidoviću, ipak, predstavljala korak unatrag, jer se proteklih desetak godina radilo na ujedinjenju grada.

„Ako sam dobro razumio, namjera SDA je da se Mostar promatra izolirano od ostalih problema koje imamo u BiH. Ako bi takvo rješenje bilo dio nekog šireg rješenja i ako bi se i neke druge općine, poput Travnika koji je dugo vremena bio povezivan s rješenjima u Mostaru, vezale za Mostar, onda mislim da bi razgovori mogli polučiti i dobro rješenje. No, ako se Mostar promatra izolirano, onda sam protiv podjela na više općina”, rekao je Vidović.

I izvor Dana iz vrha HDZ-a BiH tvrdi kako u ovoj stranci nemaju ništa protiv preuređenja Mostara na više općina, no tražit će da se pitanje Mostara rješava kroz reformiranje Federacije BiH. Naime, priču o reformi Federacije BiH koja je prije nekoliko mjeseci potekla od američkih diplomata u BiH, u HDZ-u BiH vide kao mogućnost rješavanja „hrvatskoga pitanja” u Federaciji.

Diskriminacija stanovnika središnje gradske zone

Podsjećamo, Ustavni sud BiH je poništio članke Izbornoga zakona BiH vezane za izbor vijećnika sa šest mostarskih gradskih područja (ratnih općina), kao i način biranja iz središnje gradske upravne zone. Ustavni sud je utvrdio kako su neustavne odredbe Izbornoga zakona BiH kojima je propisano da se po tri vijećnika biraju iz svake od šest izbornih jedinica gradskog područja Mostara. Time je prekršeno osnovno načelo Izbornog zakona po kojem se pri određivanju područja izbornih jedinica mora voditi računa da izborne jedinice imaju podjednak broj glasača. Tako, primjerice, izborna jedinica Mostar–Jugozapad ima oko četiri puta više glasača od izborne jedinice Mostar–Jugoistok, a u obje se bira isti broj vijećnika. Također, Ustavni sud je utvrdio kako su stanovnici središnje gradske zone diskriminirani jer svi građani Mostara, kao jedne izborne jedinice, biraju 17 vijećnika, a preostalih 18 biraju samo građani šest gradskih područja, a ne i središnje zone. Građanima središnje gradske zone time nije omogućeno da i oni biraju svoje predstavnike u Gradsko vijeće. Odredbe o izboru tri vijećnika iz svake izborne jedinice, neovisno od veličine izbornog tijela, predstavljaju odstupanje od principa jednake težine svakog glasa i u suprotnosti su s Međunarodnim paktom o građanskim i političkim pravima koji je sastavni dio Ustava BiH.

Postojećim administrativno političkim uređenjem Mostara nitko danas nije zadovoljan. Nakon posljednjih lokalnih izbora, posredan izbor gradonačelnika u Gradskom vijeću je trajao 14 mjeseci i to zbog neslaganja bošnjačkih i hrvatskih vijećnika o tome koje bi nacionalnosti trebao biti čelni čovjek grada. Čini se kako će i na predstojećim izborima glavni kriterij pri biranju čelnoga čovjeka Mostara ponovno biti njegova nacionalnost, dok će sve ostale sposobnosti i kvalitete ostati na marginama.
 

| Dani | HB.org |


Nema komentara

Anketa

Ustavi